Rival útočí na Ritticha: Umím být nejlepší v NHL. Odejde z Calgary? | iSport.cz
18. dubna 2020 • 11:07

Rival útočí na Ritticha: Umím být nejlepší v NHL. Odejde z Calgary?

Autor: jab
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
iSport podcast: Proč chce West Ham Masopusta? Jak je to se zájmem o Stancia?
Z týmu mám velkou radost, je tu ideální mix, říká kapitán Dočkal
VŠECHNA VIDEA ZDE

S jídlem roste chuť, znáte to. Hlavní kouč Calgary Geoff Ward sytil od Nového roku Cama Talbota důvěrou a kanadský gólman se revanšoval znamenitě, chytal lépe než David Rittich, vítězil. A jelikož se jeho smlouva chýlí ke konci, rozehrál v hluchém období, kdy NHL kvůli pandemii koronaviru stojí, vysokou hru. Označil se za jednoho z nejlepších maskovaných mužů soutěže a odkryl svou touhu být zase jedničkou. A to buď v Albertě, nebo klidně na jiné adrese.Rittich a Talbot mají hodně společného. Jsou podobně vysocí, lapačku nosí na levé ruce, vedení Flames jim na účet posílá na dolar stejnou gáži. A oba si navzájem dokážou projevit úctu.

"Strašně mě láká kooperace s Davidem. Budeme se zlepšovat navzájem každý den. Takový restart přesně potřebuji," juchal Talbot, když ho Calgary v červenci přivedlo z Philadelphie na uvolněný flek vzniklý odchodem Mike Smithe.

Pravdu děl, nový začátek potřeboval jako sůl, vloni z 35 utkání za Flyers a Oilers slavil výhru jen v 11 případech. Bída, viďte. Ale abychom byli spravedliví, tak v ročnících 2016/17 a 2017/18 zapsal v součtu 73 vítězství, což byl čtvrtý nejlepší počin ze všech maskovaných mužů v NHL.

"Prožil složitý rok. Ale v Edmontonu byl čtyři roky jedničkou, v Rangers se učil od Henrika Lundqvista, je to vynikající gólman," vrátil mu kompliment Rittich. Jenže jak káže otřepaná fráze: chytat může jenom jeden!

V prvních pěti utkáních ročníku 2019/20 nepustil rodák z Jihlavy o pět let staršího rivala do branky ani na minutu, do 1. ledna nabruslil do brankoviště 32x ze 42 utkání. Lapal výborně, nebylo třeba sahat do fungujícího stroje. Po Novém roce ale přišel útlum a Talbot měl navrch. Nikoliv v minutáži, ale optikou výkonů. A to výrazně, úžasná bilance 9-3-1 s brankovým průměrem 2.55 a úspěšností zákroků 92.3% zválcovala Rittichova numera (7-7-1, 3.36 a 89.5%), 12. března ale COVID-19 soutěž zastavil.

David Rittich v objetí s Camem Talbotem. Vydrží jejich spojení, nebo bude muset vedení Flames přivést českému brankáři nového parťáka?David Rittich v objetí s Camem Talbotem. Vydrží jejich spojení, nebo bude muset vedení Flames přivést českému brankáři nového parťáka?Foto profimedia.cz

Calgary v té době sedělo se 79 body na sedmém místě Západní konference a odráželo zuřivé ataky pod ním umístěné Minnesoty, Nashvillu a Vancouveru. Do konce základní části měli Flames odehrát ještě dvanáct zápasů.

"Mým cílem bylo ukázat celé NHL, že minulá sezona byla náhoda. Že stále mám na to, abych byl první brankář. A teď tu stojím a můžu říci, že se to povedlo," nechal se slyšet v rozhovoru pro Sportsnet sebevědomý Talbot, který má u Flames podepsaný jednoletý kontrakt na 2.75 milionu dolarů.

"Chtěl jsem to tak, plánoval jsem takový rok vykoupení. Věděl jsem, že když půjdu do sezony zdravý, vrátím se do své bývalé formy. A moje statistiky ukazují, že stále mohu být jedním z nejlepších brankářů v lize," pochválil se Talbot a dál pokračoval.

"Myslím se, že bych měl dostat šanci být jednička, což si nejsem jistý, že se letos stalo. Vím, že trenéři chtěli vidět, jak to půjde s Rittichem, ale já nezoufal, byl jsem přesvědčený, že můj čas přijde. Ukázal jsem myslím výmluvně, že tu tíhu unesu. Samozřejmě bych rád chytal více utkání, než si vytížení spravedlivě půlit, ale budiž. Beru to jako postupný krok na své cestě nápravy."

Rittich má v Calgary platnou smlouvu ještě na příští ročník, Talbota čeká vyjednávání o jejím prodloužení, případně odchod jinam. "Miluje to tady, skvělí fanoušci, skvělá kabina. Nadstandardní vztah mám s Davidem i koučem brankářů Jordanem Sigaletem, ale uvidíme, jak to celé dopadne, jaké bude mít vedení plány. A také ude záležet, jak se vyvine situace kolem koronaviru," řekl rodák z Ontaria, který v letošní sezoně zaujal v zámoří i bitkou v zápase s Edmontonem.

A víte, s kým se seřezal? S brankářem, jehož pozici v Calgary zaujal, takřka dvoumetrovým vítězem olympiády a MS Mikem Smithem. Cam Talbot si prostě troufá.

Dnešní vydání deníku Sport můžete koupit na iKiosek.cz

Titulní strana, deník Sport, 18. dubna

David Rittich v objetí s Camem Talbotem. Vydrží jejich spojení, nebo bude muset vedení Flames přivést českému brankáři nového parťáka?
David Rittich v objetí s Camem Talbotem. Vydrží jejich spojení, nebo bude muset vedení Flames přivést českému brankáři nového parťáka?

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud