Kane vyburcoval Crosbyho k činům: Jsme ponižováni staletí beze změny | iSport.cz
4. června 2020 • 20:30

Kane vyburcoval Crosbyho k činům: Jsme ponižováni staletí beze změny

Autor: ros
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Procházka je po velkolepé premiéře v UFC zpátky v Praze
iSport podcast: Je Hoftych kouč pro velký klub? Bude Liberec ještě silnější než letos?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Monstróznost posledních událostí ve Spojených státech tají dech, poměry ve společnosti týkající se rasismu řeší úplně všichni. I největší hvězdy NHL. Vřavu rozpoutal útočník San Jose Evander Kane, který vyzval velké hvězdy okolo Sidneyho Crosbyho, aby se k situaci vyjádřily. „Je na čase, aby kluci jako Tom Brady (NFL), Sidney Crosby a jim podobní promluvili o tom, co je správné a co je neoddiskutovatelně špatné," uvedl v rozhovoru pro ESPN. A pittsburghský kapitán s odpovědí neváhal...Hojně probíraná kauza, o níž jste určitě slyšeli. Jen kvůli souvislostem rychlý úvod. 25. května Afroameričan George Floyd platil v obchodě padělanou bankovkou a na místo byla přivolána policie, zásah skončil dušením zatknutého strážníkem pomocí nohy položené na krku. Floyd ztratil vědomí a následně zemřel. Jeho smrt vyvolala obrovské vlny demonstrací ve více než 100 amerických městech a otázka systematickému rasismu (nejen) v americké společnosti je znovu otevřená.

Událostem se nevyhnula ani NHL, která v předchozích měsících sama čelila obvinění hokejisty nigerského původu Akima Aliua (na konci minulé sezony působil v Litvínově). Ten nařkl trenéra Billa Peterse z rasismu a vedení Flames kouče okamžitě odvolalo. Byla z toho velká aféra, ale ještě větší vlna se spustila teď. K demonstracím se vyjádřil i útočník Sharks Evander Kane a nebral si servítky. 

„Potřebujeme mnohem víc sportovců, kteří se nebojí mluvit a mají v sobě stejné množství hněvu jako já... Potřebujeme víc sportovců, kteří vyřknou nahlas svůj názor –⁠ hlas hněvu. Jde o jediný způsob, jak věci změnit," uvedl 28letý Kanaďan afroamerického původu v pořadu First Take stanice ESPN.

A jmenovitě vyzval k reakci i ostatní. „Jsme ponižováni stovky let a nic se nezměnilo," přiznal. „Je na čase, aby kluci jako Tom Brady (slavný hráč NFL), Sidney Crosby a jim podobní promluvili o tom, co je správné a co je neoddiskutovatelně špatné. Tohle je jediný možný způsob, jak sjednotit naše pobouření, které povede ke změně. A to obzvlášť když mluvíme o systematickém rasismu.“

Na reakci se nemuselo dlouho čekat.

„To, co se stalo Georgi Floydovi, nemůže být ignorováno. Rasismus, který během dnešní době existuje v jakékoliv podobě, je neakceptovatelný. Sice nejsem schopný mluvit o diskriminaci, které  afroamerická menšina čelí denně, ale budu poslouchat a učit se, jak mohu pomoct udělat rozdíl. Společně najdeme řešení skrze nezbytnou diskuzi a společné úsilí," prohlásil Crosby v klubovém vyjádření Penguins.

Skutečnost, že v americké společnosti rasismus nevymizel, dokazuje i nedávná událost okolo mladého útočníka Rangers K´Andre Millera. Talentovaný forvard souhlasil s přáním vedení, aby chatoval online s fanoušky. Videokonferenci bohužel narušil ostudný incident, kdy obránce černé pleti kdosi několikrát označil za „negra".

Jenže není problém trochu jinde? Obětem rasismu nepomůže vyjádření k aktuálnímu činu, pomůže jim jen kompletní proměna myšlení společnosti. O tu Kane usiluje, všude v hokejovém prostředí se ale ohlas vyvolaný demonstracemi a revoltami neshledal se souhlasem. 

„Viděl jsem, že se mnoho hráčů připojuje k vlně solidarity a píše, že se chce učit a aktivně se podílet na změně v osobních životech i hokeji," vypsal na svém twitteru bývalý reprezentační kanadský gólman Ben Scrivens. „Smysluplnější by to, v mých očích, ale bylo během ságy s vyhazovem Billa Peterse, kauzy kolem K´Adre Millera nebo po článku s Akimem Aliuem. Můj přirozený cynismus se ptá, nakolik jsou vyjádření účelná a nakolik v nich je dobrý úmysl."

Na svých sociálních sítích odsoudily čin policistů v Minneapolis včechny kluby kromě jednoho. New York Rangers. Mezi hvězdami nenechali situaci bez odezvy třeba Braden Holtby, Patrice Bergeron a Jonatham Toews. Obránce P.K. Subban věnoval 50 tisíc dolarů (1,2 milionu korun) dceři George Floyda a dotlačil NHL k tomu, aby udělala stejnou věc.

Hlavní otázka ale zní, jestli jde jen o planá vyjádření, nebo dojde k proměně myšlení hokejové veřejnosti i změna byrokracie v nižších zámořských soutěžích, o níž mluvil Aliu a spol. Samotné řeči nic nezmění.

Vstoupit do diskuse
1
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud