Sen o NHL: 4. pokus. Lauko už hodlá prorazit v Bostonu, trenéři ho chválí | iSport.cz
Jan Denemark
23. září 2021 • 21:10

Sen o NHL: 4. pokus. Lauko už hodlá prorazit v Bostonu, trenéři ho chválí

Autor: Jan Denemark
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
INSIDER: Kuchta střílel do vlastních řad, říká Siegl. Proč málem neudržel slzy?
iSport podcast: Slávistická zranění už jsou únava materiálu. Co průvan v kádru?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Síla Pána prstenů má pomoci konečně prolomit trvající prokletí. Jakub Lauko s novým tetováním plným motivů ze své oblíbené trilogie sní o NHL, cestu si ale bude muset prosekat přes zástupy nepřátel. Bruins totiž posílili. Především v útoku. A pro mladé naděje je cesta do prvního celku nesmírně složitá. „Budu prostě bojovat, abych dostal šanci,“ prohlásil sympaticky jednadvacetiletý forvard. Filmoví hrdinové by na něj byli pyšní.Nováčkovské a předsezonní kempy. Dvě události, které sice z fanouškovského hlediska postrádají atraktivitu, nicméně pro kluby NHL jsou nesmírně důležité. První z nich vedení naznačí, jak vypadá jejich budoucnost, ten druhý, co tak můžou očekávat od aktuální sezony. Podle zámořských expertů není hloubka talentů u Bruins nikterak zázračná, naopak síla elitního mužstva by měla cílit na Stanley Cup. Jednoduchá logika tak říká, že cesta do TD Garden je pro prospekty všechno, jen ne umetená.

„Všichni tady víme, že soupiska Bruins je pořádně našlapaná. Je tam hodně dobrých hráčů,“ okomentoval sílu týmu Jakub Lauko, jehož si Boston vybral ve třetím kole v roce 2018 jako celkově 77. hráče v pořadí. „Také mají mnoho dobrých hráčů v útoku. Budu prostě bojovat o to, abych dostal příležitost. Udělám to nejlepší pro to, abych tu zůstal co nejdéle,“ dodal v průběhu kempu.

Poslední věta nejlépe vystihuje mladíkovu snahu na následující týdny. Kempy totiž mají jednoduché pravidlo: kdo přežije, vyhraje. Lauko třikrát nepřežil, nyní dostává pokus číslo čtyři. „Máme ve zvyku na některé hráče počkat a být si tak jistí, že jsou v nejlepší možné formě. Lauko je toho krásným důkazem. Jinde by už šanci pravděpodobně dostal, ale nebyl by na ni ready,“ doplnil k aktuálním šancím pražského rodáka Ryan Mougenel, kouč záložního celku z Providence, kde Lauko odehrál poslední dva ročníky.

„Dělá pro tu šanci všechno. Má vůli blokovat střely, vůli hrát fyzicky, úžasnou rychlost. Má veškeré vlastnosti. Jen je musí pořád rozvíjet,“ chválil v průběhu ročníku svého svěřence tehdejší vládce střídačky farmářského týmu Jay Leach. Poslední působení tam Laukovi totiž parádně sedlo. Jen Cam Hughes byl produktivnější a v tabulce plus/minus vyčníval Lauko nade všemi. Nemohl poslat nahoru lepší vzkaz než ten, na kterém by bylo jasně napsáno: „Tak už mě tam sakra pošlete!“

Z českých útočníků nacházejících se v nováčkovských kempech má Lauko, jenž předchozí ročník rozjel v Karlových Varech, pravděpodobně největší šanci v průběhu sezony do nejlepší ligy světa proniknout. I tak má před sebou pořádně nabitou partu konkurentů. Brad Marchand, Taylor Hall, Jake DeBrusk, Nick Foligno, Tomáš Nosek nebo Trent Frederic. Nesmírně kvalitní společnost hokejistů stojí v hierarchii levých křídel nad talentem, jehož pro velký hokej vychovali v Chomutově.

Aby se tak v nadcházejícím ročníku premiéra odehrála, musí se sejít dvě věci. Lauko musí přežít boj v kempech a zároveň doufat v příznivou shodu okolností v prvním celku. První ovlivnit může, to druhé těžko. „Udělal důležitou věc. Pracoval na své hře a díky tomu z ní má dobrý pocit. Porozuměl některým věcem, které se pojí s tím být profesionálem,“ doplnil trenér farmy Bruins Mougenel, jenž před sezonou povýšil z pozice asistenta na pozici hlavního trenéra. První podmínka by tak měla být odškrtnutá. Na tu druhou odpoví až čas.

Lauko v minulé sezoně (Providence/AHL)

zápasy 23
góly 5
asistence 14
body 19
plus/minus +11

Konkurence pro Lauka

jméno

zápasy

body v NHL

Brad Marchand 

804

715

Taylor Hall 

680

596

Nick Foligno 

957

486

Erik Haula 

456

196

Jake DeBrusk

244

134

Tomáš Nosek 

257

66

Trent Frederic  

59

5

Anton Blidh  

38

3

Hráči Bruins, kteří jsou schopní hrát na levém křídle.

Češi v nováčkovských kempech

Arizona 
Karel Vejmelka (b)
Boston
Jakub Lauko (ú)
Buffalo 
Oliver Šatný (b)
Carolina 
Patrik Hamrla (b)
Columbus 
Stanislav Svozil (o)
Detroit 
Jan Bednář (b)
Edmonton 
Šimon Kubíček (o)
Chicago 
Jakub Galvas (o), Michael Krutil (o), Jakub Pour (ú), Michal Teplý (ú)
Los Angeles 
Lukáš Pařík (b)
Minnesota 
Pavel Novák (ú)
Montreal 
Jan Myšák
Nashville 
Tomáš Vomáčka (b)
San Jose 
Kryštof Hrabík (ú), Adam Raška (ú)
Toronto 
Filip Král (o)
Vancouver 
Karel Plášek (ú)
Vegas
Jiří Patera (b), Jakub Brabenec (ú)
Winnipeg 
Kristian Reichel (ú)

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud