Palát pro Devils jako Eliáš, odchodem rozesmutnil Tampu: Vůle byla, jenže…

Český pracant Ondřej Palát si vybojoval smlouvu v New Jersey
Český útočník Tampy Ondřej Palát ve finále Stanley Cupu rozhodl páté utkání, teď ho ovšem čeká angažmá v dresu Devils
Český útočník Tampy Ondřej Palát byl třikrát v řadě ve finále NHL, v New Jersey bude mít patrně skromnější cíle
Čeští hokejisté Ondřej Palát (vpravo) a Jan Rutta (vlevo) nebudou pokračovat v Tampě Bay
Ondřej Palát a jeho bezprostřední zklamání po prohraném posledním finále Stanely Cupu
Radost českého útočníka Tampy Ondřeje Paláta (vlevo) po gólu v šestém finále Stanley Cupu proti Coloradu
Radost hokejistů Tampy po gólu Ondřeje Paláta (uprostřed) v šestém finále Stanley Cupu
13
Fotogalerie
NHL
Vstoupit do diskuse (1)

Jedenáct let. Tak dlouho trvalo spojení Ondřeje Paláta s klubem Tampa Bay Lightning. Pevná vazba, která se v noci ze středy na čtvrtek asi definitivně rozpadla. Zámořští reportéři troubí do světa, že český pracant uzavřel pětiletou smlouvu s New Jersey, ročně si vydělá šest milionů dolarů. Potvrzení ze strany klubů už bude pouhou formalitou. O možném Palátově odchodu z kádru nedávných finalistů se hlasitě špitalo během celé uplynulé sezony, Bolts přesto věřili, že by rodáka z Frýdku-Místku mohli udržet. Škudlili každý dolar, hledali možnosti. Nakonec marně.

Takový poklad vyloví skauti v sedmém kole draftu jednou za život. Ondřeje Paláta si zástupci Lightning před jedenácti lety zvolili z 208. místa ve výběru talentovaných mladíků. Byl absolutním outsiderem, odpadlíkem a zkrátka tím, s kým se v NHL vůbec nepočítá. Jeho osud měl být jasný: navštíví pár tréninkových kempů a alou do Evropy.

Jenže český dříč překvapil. Kousnul se, tvrdě pracoval a už v březnu 2012 poprvé seděl v kabině před venkovním zápasem Tampy Bay. Proti Pittsburghu se na led podíval jen na devět minut, přesto zvládl asistovat. O den později přeletěl s týmem do New Yorku a proti Devils zapsal svou druhou přesnou nahrávku v nejlepší lize planety, navíc přidal tři střely.

Z toho kluka by jednou mohlo něco být, mysleli si tehdy zřejmě fanoušci New Jersey.

Kalendář ukrojil další dekádu a příznivci Devils s největší pravděpodobností budou mít Ondřeje Paláta na očích znovu. Podle neoficiálních, ale velmi důvěryhodných informací zámořských novinářů podepsal pětiletý kontrakt, který mu má vynést rovných 30 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 729 milionů korun).

Už není tím vyjukaným mladíkem, ale stal se dvojnásobným ligovým šampionem a jedním z nejlepších hráčů pro play off. Od roku 2017 zvládlo v nejdůležitější části sezony více gólů jen duo Brayden Point (38) a Nathan MacKinnon (39). Palát nasázel 34 branek, hned dvanáct jeho gólů ve vyřazovací fázi nosí nálepku rozhodující.

Přidává i další, méně nápadné dovednosti. „Skvěle se hodí k šikovným hráčům i k bojovníkům. Ať ho postavíte kdekoliv, udělá svou práci, a za to si zaslouží odměnu,“ pronesl během posledního play off pro The Athletic trenér Bolts Jon Cooper.

Nechtěně tak předpověděl další vývoj událostí. Palát si skutečně řekl o další miliony dolarů, které už v pokladně Tampy Bay nezbývaly. Vedení upřednostnilo chráněné volné hráče Michaila Sergačjova, Anthonyho Cirelliho i slovenského zadáka Erika Černáka, všem darovalo štědré osmileté smlouvy. V té chvíli varianta Palát padla.

„Taková je prostě realita. Pod platovým stropem jsme měli těsno a potřebovali jsme podepsat hráče, kteří teď budou ve svých nejlepších letech a stanou se opravdu skvělými,“ obhajuje se generální manažer mužstva z Floridy Julien BriseBois přes Tampa Bay Times. „Věděli jsme, že to bude výzva. Obě strany měly silnou vůli, aby projednaly všechny možnosti. Pustili jsme se do práce, jenže pak nám tak nějak došly nápady.“

Stěhovat se tak musel i český obránce Jan Rutta, na kterého se těší Pittsburgh. To Paláta čeká v New Jersey role lídra kabiny. Společně se Slovákem Tomášem Tatarem a nově příchozím Finem Erikem Haulou bude jedenatřicetiletý křídelník ze Slezska pravděpodobně nejstarším útočníkem týmu. Navíc přináší zkušenosti muže, který ví, kudy vede cesta do finále Stanley Cupu. Za poslední tři roky ji našel pokaždé, měl by být pro Devils dalším Patrikem Eliášem, velkou legendou organizace.

V klubu z Newarku patrně potká i krajana Vítka Vaněčka, který v minulých dnech přestoupil k Devils z Washingtonu. Šestadvacetiletý brankář ovšem čeká na nabídku na novou smlouvu. Palát se naopak těsně mine s Pavlem Zachou. Ten se stěhuje do Bostonu výměnou za Erika Haulu.

A Tampa Bay? Únik frýdecko-místeckého odchovance bude ještě nějakou dobu vstřebávat. „Jsou hráči, které chcete udržet, zatímco oni chtějí zůstat, ale prostě to nejde. Pod platový strop nevecpete všechny,“ lamentuje manažer BriseBois.

Zprávy ze dne 18. října 2017

18. října 2017 · 10:33

PODPIS - Tříletou nováčkovskou smlouvu podepsali ve Vancouveru s kanadským útočníkem Jonahem Gadjovichem, hodnotu má maximální, tedy 2,775 milionu dolarů. Devatenáctileté levé křídlo si Canucks zvolili na červnovém draftu z 55. pozice, letos v týmu Owen Sound Attack v OHL nosí na dresu áčko a v osmi utkáních už si připsal 9 bodů (5+4).

18. října 2017 · 00:00
ÚTERÝ 17. ŘÍJNA

Zprávy ze dne 16. října 2017

16. října 2017 · 21:44

KONEC V TÝMU - Švýcarský obránce Mark Streit hned na startu sezony NHL skončil v Montrealu, s kterým na konci července podepsal jako nechráněný volný hráč roční kontrakt na 700 tisíc dolarů. Canadiens se s devětatřicetiletým letošním vítězem Stanleyova poháru s Pittsburghem dohodli na rozvázání smlouvy. Uvedly to oficiální stránky klubu.

16. října 2017 · 14:16

ODCHOD Z NHL - Obránce Brandon Gormley byl sice draftovaný v roce 2010 už jako třináctý, ale ve Phoenixu, Coloradu, New Jersey ani Ottawě se nedokázal prosadit a s bilancí 58 utkání a 5 bodů (2+3) odchází do švédské Mory.

16. října 2017 · 11:42

SPEKULACE - Jen jeden zápas z pěti možných odehrál zatím v ročníku obránce Andrej Šustr z Tampy Bay a začíná se řešit, že jeho dny v Tampě jsou možná sečteny. Lightning si v prvním týmu totiž drží hned sedm solidních beků a zdá se, že před Čecha se teď kromě mladičkého Sergačeva dostal i Slater Koekkoek.

16. října 2017 · 00:00
PONDĚLÍ 16. ŘÍJNA

Zprávy ze dne 12. října 2017

12. října 2017 · 19:30

WAIVERS LISTINA - Současný vítěz Stanley Cupu Mark Streit nezažívá šťastný návrat do Montrealu. Po dvou odehraných zápasech s bilancí - 2 ho v Kanadě už nechtějí.

12. října 2017 · 14:38

ODCHOD Z NHL - Den poté, co Adler Mannheim angažoval beka Marka Stuarta, přichází do německého týmu další pořízek ze zámoří. Nejnovější posilou se stal Andrew Desjardins, chlapík, který v roce 2015 vyhrál Stanley Cup s Chicagem a má na kontě celkem 408 utkání. Jedenatřicetiletý forvard se naposledy snažil prosadit u New York Rangers, ale v kempu neuspěl.

12. října 2017 · 00:00
ČTVRTEK 12. ŘÍJNA

Zprávy ze dne 11. října 2017

11. října 2017 · 13:33

ODCHOD Z NHL - Na kempu v Chicagu neuspěl, ale kariéru ještě Mark Stuart končit nehodlá. Třiatřicetiletý Američan volený v roce 2003 Bostonem v prvním kole draftu mění Winnipeg za německý Mannheim, kam odchází s 673 starty a 93 body na kontě. Drsně hrající zadák nasbíral také 722 trestných minut.

11. října 2017 · 00:00
STŘEDA 11. ŘÍJNA
Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů