Patrik Czepiec
29. srpna 2023 • 04:50

Centr k Pastrňákovi? Možnosti Bruins, jak nahradit legendy: česká osa i nerd

Vstoupit do diskuse
1
 • Kdo bude z pozice centra sekundovat v Bostonu Davidu Pastrňákovi?Kdo bude z pozice centra sekundovat v Bostonu Davidu Pastrňákovi?FOTO: Koláž iSport.cz

  Rychle, shánějte záplatu. Bruins po senzačním vypadnutí v 1. kole posledních bojů o Stanley Cup ztratili dvě opory. Svou zámořskou kariéru odpískal český centr David Krejčí, brusle definitivně vyzul další elitní střední útočník Patrice Bergeron. A tak generální manažer Bostonu Don Sweeney stojí na křižovatce. Může jít postupnou cestou, nahradit dlouholeté tváře klubu z vlastních zdrojů a provést šetrnou generační obměnu. Jenže… David Pastrňák má sedmadvacet, ani on nemládne. Vytěžit životní formu českého ostrostřelce znamená sondovat situaci na trhu a sestrojit přestupovou bombu. Kdo se Bostonu na stěžejní post nabízí?

 • Charlie Coyle

  Věk: 31 let
  Klub: Boston Bruins
  Konec smlouvy: 2026
  Minulá sezona: 82 zápasů, 45 bodů (16+29)

  Je tomu už šest let, co uzavřel základní část s 56 body ještě coby hráč Minnesoty. Dodnes jde o jeho „osobák“. V kariéře jen jednou pokořil metu 20 branek. Když žhaví motory ve třetí brázdě, představuje vysoký nadstandard. Jakmile ovšem Charlie Coyle dostane místo v elitních formacích, kroutíte podezíravě hlavou.

  Nouzové řešení? Fajn. Jenže představa, jak nese klub z éry Original Six na vlastních zádech dlouhodobě, vzbuzuje obavy. Třebaže trenér Jim Montgomery nesouhlasí. „Mám v naše první dvě lajny důvěru. Coyle ví stejně dobře jako Zacha, že na to má,“ řekl kouč listu Boston Herald. Vlivem bolestivých odchodů Davida Krejčího s Patricem Bergeronem se americký útočník určitě posune výš, místo na samém výsluní by ovšem dostat neměl.

 • Elias Lindholm

  Věk: 28 let
  Klub: Calgary Flames
  Konec smlouvy: 2024
  Minulá sezona: 80 zápasů, 64 bodů (22+42)

  Ze zámoří znějí jasné signály. Pokud se ofenzivně nadaný Švéd nedohodne se současným zaměstnavatelem na obnovení smlouvy ještě před startem tréninkového kempu, stane se pro Boston lákavou návnadou. Eliasi Lindholmovi zbývá poslední ročník pod současným kontraktem a Flames ho nemohou ztratit bez náhrady. Loňské memento, kdy skrze trh volných hráčů zmizel Johnny Gaudreau, je stále silné.

  Koho by Boston musel v případné výměně obětovat? Calgary cítí šanci na velký úspěch, a to navzdory nedávné facce, kdy nadupaný tým ani neproniknul do play off. Proto Flames shánějí spíše hotové hráče. Nabízí se křídlo Jake DeBrusk. Lepit ztrátu ztrátou možná pro Bruins není ideální, ale když žádáte jednoho z nejschopnějších centrů v lize, musíte riskovat.

 • Elias Pettersson

  Věk: 24 let
  Klub: Vancouver Canucks
  Konec smlouvy: 2024
  Minulá sezona: 80 zápasů, 102 bodů (39+63)

  Naprosto rozprášil pochybnosti. Po úspěšné nováčkovské sezoně 2018/19 s 66 body, kdy ve Vancouveru pokořil rekord Ivana Hlinky (60), Elias Pettersson nerostl. Vyvstávaly otázky, zda se kdy dokáže přiblížit nejužší špičce. Dominance v předchozí základní části budiž jasnou odpovědí. Hlavně díky švédskému snajprovi se Canucks vyhnuli ostudě.

  Jenže kanadské mužstvo je stále daleko od konce přestavby, přestup centra v nejlepších letech může přinést ranec plný výběrů v draftu. Obětuje Boston za mistra světa z roku 2018 svou budoucnost? Jen si představte tu přesilovku – Pastrňák vlevo, Pettersson vpravo… To aby brankáři soupeřů zařadili do tréninkového procesu odpalovače tenisových míčků. Fanoušci Bruins by mohli mlaskat. Jenže jak dlouho?

 • Mark Scheifele

  Věk: 30 let
  Klub: Winnipeg Jets
  Konec smlouvy: 2024
  Minulá sezona: 81 zápasů, 68 bodů (42+26)

  „Musím přemýšlet nad svým osudem, vybrat si správnou cestu. Jsem lepší a lepší, což dokážu i v příští sezoně.“ To byla slova Marka Scheifeleho v létě loňského roku. Ve Winnipegu přes veškeré pochybnosti nakonec zůstal, poprvé v kariéře nasázel přes čtyřicet gólů a opět potvrdil, proč je v NHL tolik ceněný. Patří mezi hokejové nerdy. Sleduje zápasy, studuje soupeře, zná historické tabulky. Klidně by mohl sekundovat analytikům.

  Jenže Jets jsou na ústupu a s tím roste Kanaďanova touha po změně adresy. V Bostonu by okamžitě do týmu zapadl, jeho cenovku navíc snižuje dobíhající smlouva. Scheifeleho modifikovaná klauzule o nevyměnitelnosti, která mu dovoluje vybrat si dvacet klubů, kam smí odejít, omezuje manévrovací prostor Jets. Případnou nabídku Bruins jistě pečlivě zváží.

 • Pavel Zacha

  Věk: 26 let
  Klub: Boston Bruins
  Konec smlouvy: 2027
  Minulá sezona: 82 zápasů, 57 bodů (21+36)

  Převážnou část premiérového ročníku v Bostonu po přesunu z New Jersey strávil Pavel Zacha na křídle české formace. Spolupráce krajanů fungovala náramně, ale když před startem vyřazovací fáze ze sestavy vypadli vinou zdravotních potíží David Krejčí i kapitán Patrice Bergeron, dostal právě odchovanec brněnské Komety důvěru na pozici prvního centra. Proti Floridě nezklamal, a přestože na vhazování jisté rezervy měl, přes léto by je mohl vypilovat.

  S Bergeronem ho mnohé spojuje: kreativní dopředu, nepostradatelný při zavírání zadních vrátek. „Ze středu útočit umí. Klidně by mohl každoročně atakovat hranici 65 bodů,“ upozornil kouč Jim Montgomery na webu boston.com. Otázkou zůstává, zda není Zacha pro Bruins přece jen užitečnější v křídelních prostorech.

Vstoupit do diskuse
1
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud