Devils se zbavili Vaněčka, San Jose dává smysl. Zranění? MS je v ohrožení
Téměř hodinu po oficiálním konci přestupů v NHL přišla překvapivá informace: Vítek Vaněček se stěhuje. Byl vyměněn z New Jersey do San Jose. Devils na oplátku získali Kaapa Kähkönena. Český brankář si ovšem na debut v dresu Sharks musí zřejmě počkat až do dalšího ročníku.
New Jersey se v tomto ročníku nedaří. I proto z klubu odešli Tyler Toffoli či Colin Miller. Drtivou část sezony byli na vině především brankáři. Včetně Vítka Vaněčka, který v různých statistikách patřil mezi nejslabší gólmany sezony.
Nebylo překvapením, že Tom Fitzgerald, generální manažer New Jersey, se snažil získat Jacoba Markströma z Calgary, respektive Linuse Ullmarka z Bostonu. Neklaplo to, a tak se zaměřil na plán B. Před uzávěrkou přestupů získal Jake Allena z Montrealu a na závěr právě Kaapo Kähkönena. Sharks v rámci trejdu získali i výběr v 7. kole draftu 2025.
Vaněček v této sezoně naskočil do 32 utkání a vychytal 89 % všech střel. Za svá záda pustil více než 11 gólů navíc oproti očekávání. Horšími hodnotami mezi 93 brankáři ligy disponují pouze Arvid Söderblom (Chicago) a Joonas Korpisalo (Ottawa).
Vaněčkovi trejd může jen prospět. V San Jose budou nároky na jeho výkony výrazně menší, neboť Sharks jsou v přestavbě a ještě minimálně čtyři, pět let budou patřit mezi nejslabší týmy NHL. Hráči, respektive gólmani zde můžou svými výkony v podstatě jen překvapit.
A když chytáte špatně? Nevadí. San Jose bude spíše i rádo, neboť v následujících letech chce draftovat na co nejvyšších příčkách.
Na debut v novém angažmá si ovšem Vítek Vaněček bude muset počkat. A dost možná až do dalšího ročníku. Podle Mike Griera, generálního manažera klubu, je totiž Vaněčkovo zranění vážnější, než se na první pohled zdálo.
V ohrožení je tedy i případná Vaněčkova nominace na blížící se mistrovství světa v Praze.
Kontrakt má Vítek Vaněček podepsaný až do konce června roku 2025 a v platovém stropu zabírá 3,4 milionu dolarů.
Zprávy ze dne 29. června 2025
V online přenosu draftu NHL jsme informovali o tom, že je na spadnutí výměna mezi Torontem a Vegas. Mitchell Marner by se i s podepsanou smlouvou měl stěhovat ke Golden Knights, zatímco opačným směrem putovat Nicolas Roy. Jinak by Maple Leafs v úterý mohli ztratit Marnera bez náhrady.
Oba týmy na trejdu stále pracují. A vzhledem k tomu, že součástí toho je i právě Marnerův podpis nového kontraktu, je to složitější proces než obvykle. Neočekává se, že by všechno mělo být dořešeno ještě během soboty (místního času). Jako pravděpodobnější cílovka se jeví neděle, případně pondělí.
Zprávy ze dne 26. června 2025
Kanadský útočník Reilly Smith prodloužil smlouvu s Las Vegas, s nimiž prožil začátky klubu v NHL i zisk Stanley Cupu v roce 2023. Podle oznámení zástupců Golden Knights se čtyřiatřicetiletý křídelní hráč upsal na jeden rok za 2 miliony dolarů.
Zprávy ze dne 18. května 2025
Švédský obránce Robert Hägg se se vrací z NHL do Švédska. Podle listu Aftonbladet má 30letý podepsat jednoletou smlouvu s Brynäs v elitní SHL. Za deset sezon sehrál v NHL 345 utkání za šest různých klubů: Philadelphii, Floridu, Buffalo, Detroit, Anaheim a Vegas, za které v posledním ročníku nastoupil jen dvakrát.
Zprávy ze dne 25. března 2025
Další nadějný český hokejista má v kapse smlouvu v NHL! Útočník Adam Jecho, který patřil mezi bronzové hrdiny uplynulého šampionátu juniorů, podepsal tříletý nováčkovský kontrakt se St. Louis. Devatenáctiletý rodák ze Zlína, jenž rozhodl o senzačním vyřazení Kanady ve čtvrtfinále mistrovství světa dvacítek, byl Blues vybrán při loňském draftu ve 3. kole. Ve stejném klubu uzavřel svoji první smlouvu také obránce Lukas Fischer, syn bývalého českého reprezentanta Jiřího Fischera.