Skvělý Rittich vychytal další nulu! Matthews zazářil pěti body

0
Olomouc - Sparta: Krejčího hlavička jako kulka za Stoppenova záda, 0:2!
Hradec Králové - Slavia: Zmrzlý předběhl Harazima a zvyšuje na 2:0 pro sešívané

Skvělý výkon! David Rittich zastavil v NHL všech 31 střel hokejistů Minnesoty, připsal si třetí nulu z posledních deseti startů a dovedl Los Angeles k výhře 6:0. Jihlavský rodák si vylepšil obě hlavní brankářské statistiky: ve 21 zápasech má úspěšnost zásahů 92,1 procenta a v průměru inkasuje 2,17 branky na utkání. V NHL chytá od sezony 2016/17 a lepší čísla po základní části nikdy neměl.

Radek Faksa přispěl přihrávkou k výhře Dallasu 5:2 nad Arizonou. Auston Matthews režíroval dvěma góly a třemi asistencemi vítězství Toronta 7:3 ve Washingtonu. Na straně poražených skóroval dvakrát Alexandr Ovečkin.

Rittich, který podepsal v létě s Los Angeles jednoletou smlouvu, přitom začal sezonu na farmě. Klub si jej vytáhl do hlavního týmu v prosinci a český gólman šanci využil. V zápase proti Minnesotě se stal druhou hvězdou zápasu, předčil jej pouze Viktor Arvidsson, který si připsal gól a přihrávku. Stejné bilance dosáhl i Anže Kopitar. Slovinský útočník se stal 52. hráčem v historii NHL, který v soutěži nasbíral 1200 bodů.

Los Angeles Kings směřovali za výhrou od začátku, po třech gólech vstřelili v první i druhé třetině. „Zápas byl vyrovnanější, než ukazuje skóre,“ uznal trenér Los Angeles Jim Hiller. „Kdyby to skončilo 3:2 nebo 4:3, nikdo by se nedivil. Brali bychom to. Měli jsme ale trochu štěstí při pár tyčkách a taky David předvedl několik dobrých zákroků. Mohlo to být těsnější, ale myslím si, že jsme odehráli slušný zápas od začátku do konce,“ doplnil.

Dallas prohrával po úvodní třetině 0:1, ale ve 46. minutě už vedl 5:1. Pátý gól padl po akci Faksy. Český útočník se odvážně natlačil od zadního mantinelu před branku a jeho střelu sice gólman chytil, ale z dorážky se prosadil Craig Smith. Na obratu se podílel gólem i Jamie Benn, který nastoupil k 1100. zápasu v NHL a všechny je odehrál v barvách Stars. V brance Arizony dostal přednost Connor Ingram před Karlem Vejmelkou.

„Dobře jsme začali, ale od druhé třetiny nás zatlačili a až příliš často jsme ztráceli puky,“ uvedl trenér Arizony Andre Tourigny. „Jsou výborní ve hře okolo branky, a to je důvod, proč jsou jedním z kandidátů na Stanleyův pohár,“ doplnil kouč. Dallas ztrácí jen bod na Vancouver, vedoucí tým Západní konference.

Další Matthewsova show

Matthews si upevnil vedení v tabulce střelců. Na kontě má 57 zásahů, o třináct více než na čtvrtém místě David Pastrňák z Bostonu. Americký útočník skóroval už po šestnácti sekundách a ve 33. minutě zvýšil na 3:1. Na obě branky mu přihrál Max Domi, který v zápase asistoval čtyřikrát. „Měli jsme nulovou odpověď na hráče číslo 34,“ vyzdvihl trenér Washingtonu Spencer Carbery Matthewse, jehož označil za hlavní důvod, proč prohráli.

Ovečkin dal v posledních dvou měsících 15 branek a přibližuje se historickému rekordu NHL v počtu nastřílených gólů. Na kontě má 845 branek, Wayne Gretzky vede s 894 trefami.

Domácí: 29:57. Ovečkin, 33:34. McMichael, 46:42. Ovečkin

Hosté: 00:16. Matthews, 20:56. W. Nylander, 32:59. Matthews, 39:35. McCabe, 47:58. McMann, 48:36. Bertuzzi, 56:02. Tavares

Domácí: C. Lindgren (Kuemper) – Carlson (A), Fehérváry, Jensen, Sandin, T. van Riemsdyk, Alexejev – Oshie, McMichael, Ovečkin (C) – Wilson (A), D. Strome, Mirošničenko – Milano, Lapierre, Pacioretty – Aube-Kubel, Dowd, Malenstyn.

Hosté: Woll (Samsonov) – Timmins, Rielly (A), McCabe, Benoit, Liljegren, Edmundson – Domi, Matthews (A), Bertuzzi – W. Nylander, Tavares (C), Knies – N. Robertson, Kämpf, McMann – Gregor, Holmberg, Dewar.

B. Schrader, D. O´Rourke – R. Galloway, S. Cherrey

Capital One Arena, Washington

17 727 diváků

Domácí: 27:34. Stankoven, 31:55. Benn, 32:24. Seguin, 44:12. J. Robertson, 45:25. Cr. Smith

Hosté: 19:45. Keller, 48:50. Leonard

Domácí: Oettinger (M. Murray II) – Heiskanen, Harley, C. Tanev, Lindell (A), Lundkvist, R. Suter – Pavelski, Hintz, J. Robertson – Seguin (A), Duchene, Marchment – Stankoven, W. Johnston, Benn (C) – Steel, Faksa, Cr. Smith.

Hosté: Ingram (Vejmelka) – Durzi, Moser, Kesselring, Välimäki, J. Brown, Dermott – Schmaltz (A), Bjugstad, Keller (A) – Guenther, L. Cooley, Crouse (A) – Carcone, Kerfoot, Maccelli – O'Brien, McBain, Leonard.

South, Lee – Kovachik, Mills

American Airlines Center, Dallas

18 532 diváků

Domácí: 05:08. Danault, 15:03. Fiala, 16:26. Arvidsson, 20:28. M. Roy, 27:34. Spence, 37:15. Kopitar

Hosté:

Domácí: Rittich (Talbot) – M. Anderson, Doughty, Moverare, Gavrikov, M. Roy, Englund, Spence – Byfield, Kopitar, Kempe – Moore, Danault, Fiala – Arvidsson, Dubois, Laferriere – Lewis, Lizotte.

Hosté: M. Fleury (27. Gustavsson) – Middleton, Faber, Chisholm, Bogosian, Merrill, Mermis – Kaprizov, Rossi, Zuccarello – M. Foligno, Hartman, Boldy – M. Johansson, Chusnutdinov, F. Gaudreau – Beckman, Lucchini, M. Shaw.