Malkin může ovládnout udílení cen

Ruský útočník Jevgenij Malkin z Pittsburghu má možnost při vyhlašování cen zámořské NHL v Las Vegas zcela ovládnout uplynulou sezonu. Může si totiž odnést další tři trofeje.
Ve městě hazardu se prestižní akce koná premiérově po přestěhování z tradičního dějiště Toronta. Galavečer se ze čtvrtka na pátek SELČ uskuteční za účasti řady hokejových i mimosportovních celebrit v Pearl Concert Theater v hotelu Palms.
Dvaadvacetiletý Malkin má už nyní jistou Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části a kandiduje společně s Alexandrem Ovečkinem z Washingtonu a Pavlem Dacjukem z Detroitu na Hart Trophy i Lester B. Pearson Award pro nejlepšího hráče ročníku.
Vůbec poprvé v historii jsou v nominaci na tato ocenění pouze hráči z Ruska, které i díky dvěma triumfům za sebou na mistrovství světa vládne v současné době hokeji.
Malkin po prvním triumfu ve Stanleyově poháru obdržel v pátek také Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off. Pokud by uspěl v této kategorii i za základní část, byl by tak absolutním králem sezony a dokázal by to, co se povedlo naposledy legendárnímu Waynu Gretzkému v roce 1985.
Jevgenij Malkin
Ten tehdy získal Hart Trophy, Art Ross Trophy, Conn Smythe Trophy i Lester B. Pearson Award. Byl i nejlepším střelcem NHL, ale Maurice Richard Trophy se ještě neudílela.
Ovečkin obhajuje Hart Trophy a Lester B. Pearson Award z minulého roku, kanonýr Washingtonu převezme podruhé za sebou Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce. Dacjuk sice nemá jistotu, že neodejde ze sálu s prázdnou, ale kandiduje celkem na čtyři ceny.
Podruhé za sebou může získat Selkeovu trofej pro nejlépe bránícího hokejistu, o kterou se ucházejí také Ryan Kesler z Vancouveru a Mike Richards z Philadelphie.
Dokonce počtvrté v řadě by mohl Dacjuk převzít trofej Lady Byngové pro nejslušnějšího hokejistu NHL. Pokud tedy zvítězí před konkurenty Martinem St. Louisem z Tampy Bay a Zachem Parisem z New Jersey.
Na Vezinovu trofej pro nejlepšího brankáře kandidují Fin Niklas Bäckström z Minnesoty, kanadský nováček Steve Mason z Columbusu a Američan Tim Thomas. Ani jeden z nich ještě toto ocenění nezískal. Mason se uchází spolu s Bobbym Ryanem z Anaheimu a Krisem Verteegem z Chicaga o Calder Trophy pro nejlepšího nováčka.
Už posedmé může převzít Norrisovu trofej pro nejlepšího obránce Nicklas Lidström z Detroitu, pokud dostane přednost před Slovákem Zdenem Chárou z Bostonu a Mikem Greenem z Washingtonu.
Nejlepším trenérem bude vyhlášen jeden z trojice Claude Julien (Boston Bruins), Todd McLellan (San Jose Sharks), Andy Murray (St. Louis Blues). Bill Masterton Trophy za oddanost hokeji získá slovenský útočník Richard Zedník z Floridy, nejstarší hráč NHL Chris Chelios z Detroitu či Steve Sullivan z Nashvillu.
Jediným českým vítězem některé z cen v uplynulém ročníku je David Krejčí, který vyhrál Plus/Minus Award za nejlepší bilanci účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách.
V Las Vegas se bude konat předávání podle uzavřené smlouvy minimálně i v dalších dvou letech. Mimo Toronto se ceny NHL dosud udílely pouze v roce 2006, kdy kvůli olympijským hrám v Turíně končila sezona přibližně o týden déle než obvykle a oceňování nejlepších hráčů se konalo bezprostředně před draftem ve Vancouveru.
Přehled nominací na hlavní ceny NHL:
Hart Memorial Trophy (nejužitečnější hráč podle Asociace profesionálních hokejových novinářů): Pavel Dacjuk (Detroit), Jevgenij Malkin (Pittsburgh), Alexandr Ovečkin (Washington).
Lester B. Pearson Award (nejužitečnější hráč NHL podle členů Hráčské asociace NHLPA): Pavel Dacjuk (Detroit), Jevgenij Malkin (Pittsburgh), Alexandr Ovečkin (Washington).
Calder Memorial Trophy (nejlepší nováček): Steve Mason (Columbus), Bobby Ryan (Anaheim), Kris Versteeg (Chicago).
Frank J. Selke Trophy (nejlepší defenzivní útočník): Pavel Dacjuk (Detroit), Ryan Kesler (Vancouver), Mike Richards (Philadelphia).
Jack Adams Award (nejlepší trenér): Claude Julien (Boston), Todd McLellan (San Jose), Andy Murray (St. Louis).
James Norris Memorial Trophy (nejlepší obránce): Zdeno Chára (Boston), Mike Green (Washington), Nicklas Lidström (Detroit).
Lady Byng Memorial Trophy (hokejový gentleman): Pavel Dacjuk (Detroit), Zach Parise (New Jersey), Martin St. Louis (Tampa Bay).
Bill Masterton Memorial Trophy (vytrvalost, sportovní přístup a oddanost hokeji): Chris Chelios (Detroit), Steve Sullivan (Nashville), Richard Zedník (Florida).
Vezina Trophy (nejlepší brankář): Niklas Bäckström (Minnesota), Steve Mason (Columbus), Tim Thomas (Boston).
NHL Foundation Player Award (za charitativní činnost): Dustin Brown (Los Angeles), Alexej Kovaljov (Montreal), Rick Nash (Columbus).
Mark Messier Leadership Award (pro vůdčí osobnost): Sidney Crosby (Pittsburgh), Jarome Iginla (Calgary), Zdeno Chára (Boston).
Přehled již jistých vítězů trofejí:
Art Ross Trophy (nejproduktivnější hráče základní části NHL): Jevgenij Malkin (Pittsburgh).
Maurice Richard Trophy (nejlepší střelec): Alexandr Ovečkin (Washington Capitals).
William M. Jennings Trophy (pro brankáře z týmu, který v základní části NHL obdržel nejmenší počet branek): Tim Thomas a Manny Fernandez (Boston).
Roger Crozier Saving Grace Award (nejvyšší úspěšnost zákroků v základní části NHL): Tim Thomas (Boston).
Conn Smythe Trophy (nejužitečnější hráč play off): Jevgenij Malkin (Pittsburgh).
Plus/Minus Award (nejlepší bilance účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách v základní části NHL): David Krejčí (Boston).
Týmové trofeje v ročníku 2008/09:
Stanley Cup: Pittsburgh Penguins.
Prince of Wales Trophy (vítěz Východní konference): Pittsburgh Penguins.
Clarence S. Campbell Bowl (vítěz Západní konference): Detroit Red Wings.
Presidents' Trophy (nejlepší tým základní části NHL): San Jose Sharks.