Inzulin vs. kokain. Švýcary nadzvedl směšný trest pro olympijského vítěze

Video placeholder
Toto video je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!
Koupit
Varaďa vrací Vítkovicím peníze, Olomouc do Jihlavy?
Finský útočník Miro Aaltonen měl kokainový nález
Miro Aaltonen (vlevo) v souboji s Matějem Stránským
Miro Aaltonen (vpravo) před českou brankou
Miro Aaltonen (vpravo) napadá Michaela Špačka
4
Fotogalerie
Ostatní ligy
Začít diskusi (0)

Švýcarským hokejem rezonuje kauza finského reprezentanta a olympijského vítěze z roku 2022 Mira Aaltonena. 31letý útočník, jenž doposud nastupoval za Kloten, se přiznal k užití kokainu. Víc než jeho provinění ale veřejnost pobouřila výše trestu. Zvlášť ve srovnání s nedávnými případy Coryho Conachera a Aleksi Peltonena.

„Během reprezentační přestávky před Vánocemi jsem byl v nočním klubu a zřejmě jsem požil látku pro zábavné účely, která nezvyšuje výkon, ale je ve sportu zakázána,“ vysvětlil Aaltonen, mimochodem s 35 kanadskými body nejproduktivnější hráč i střelec Klotenu, svůj prohřešek poté, co měl 18. prosince po zápase s Luganem pozitivní test na doping.

O měsíc později 17. ledna byl dočasně suspendován a nyní vyšel na povrch oficiální trest: měsíční zákaz činnosti a pokuta 1000 franků (v přepočtu zhruba 26 tisíc Kč). Fin se přiznal a zároveň uhradil náklady za dopingovou kontrolu a pozdější analýzy v hodnotě dalších 800 franků, což bylo zohledněno ve finálním verdiktu. „Pokud je porušení pravidel se zakázanými látkami spácháno mimo soutěž, a ne za účelem zlepšení výkonu, může být uložena mírnější sankce podle dopingového zákona. Pokud sportovec absolvuje rehabilitační program na vlastní náklady, což byl tento případ, může být pozastavení zkráceno na jeden měsíc,“ posvětila své rozhodnutí antidopingová agentura.

18. února by už, navzdory měsíčnímu distancu, pátý nejbodovější hráč ligy, zase mohl vyjet na led do ostrého zápasu. Jenže mezitím ho Kloten propustil. Finský forvard nicméně měl už stejně od nové sezony podepsáno na příští dva roky v Bernu, s nímž se tedy poněkud předčasně začne připravovat už nyní.

Švýcarsko jeho případ pobouřil, a to hlavně z důvodu směšné výše trestu. Tamní deník Blick připomíná eskapády Coryho Conachera a Aleksi Peltonena z let 2021 a 2024, kteří byli potrestáni za užívání inzulinu proti cukrovce. Conacher se k užívání tohoto léku po dlouhá léta nehlásil, zatímco Peltonen se stal obětí administrativního pochybení ze strany svého tehdejšího klubu z Davosu. Oba stáli tři měsíce, ale první jmenovaný si stopku vyseděl přes léto, na rozdíl od Peltonena, jenž opravdu čtvrt roku nesměl hrát, což jej v jeho tehdejších 23 letech zabrzdilo v hokejovém rozvoji.

Nyní to vypadá, že nevyplnění formuláře s názvem užívané (byť povolené) látky je třikrát závažnější než vědomá konzumace kokainu u profesionálního sportovce, který by měl být vzorem pro mládež.

Kokain v českém sportu: hokejisté i fotbalista 

Kokain se nevyhýbá ani českému sportovnímu prostředí. Můžeme připomenout skandál pardubického hokejisty Jana Mandáta, jenž dva roky nesměl hrát v soutěžích pod hlavičkou IIHF, případ bývalého reprezentanta a vítěze extraligy s Libercem Ondřeje Vitáska, mistra světa Petra Čáslavy, nebo fotbalisty Filipa Gedeona (syna Patrika Gedeona, bývalého hráče Slavie či Dukly), jemuž dopingový test s nálezem kokainu ukončil nadějně rozjetou kariéru. Zároveň v této souvislosti je na místě připomenout, že kokain je zakázaný v rozehrané sezoně a hráče je potřeba „nachytat“ bezprostředně po zápase. 

Téma bílého prášku se údajně nevyhýbá ani NHL a takový Jevgenij Kuzněcov měl pozitivní test dokonce v den souboje o třetí místo s Českem na MS 2019. Následně nesměl čtyři roky reprezentovat Rusko na mezinárodní scéně.

 

Začít diskuzi

Doporučujeme

Načíst další články

Články z jiných titulů