V sobotu začne Česku MS do 20 let. První soupeř? Fantastická továrna na talent, po které celá Evropa mlsně kouká. Švédsko, to je nadupaná armáda, kde pravidelně vyrůstají nejlepší hokejisté mimo Severní Ameriku. iSport Premium se spojil s Tobiasem Johanssonem, trenérem akademie Frölundy, která je ve výchově hokejových talentů na absolutní špičce. Promluvil o švédském stylu práce a představil Lucase Raymonda, velké eso, které budou Češi chytat.
Henrik Lundqvist, Daniel Alfredsson, Erik Karlsson či John Klingberg. Výčet švédských hvězd v NHL má jedno společné. Formovala je výchova akademie ve Frölundě. „V každém hokejovém programu rádi mluví o tvrdé pracovní morálce. Ale my to skutečně děláme. Před zápasy nemáme den lehkého bruslení. Nikdy. Kouzelná formulka pro úspěch je lehká. Tvrdá práce, a o tu se snažíme,“ otevřeně popsal kulturu akademie švédského celku Tobias Johansson, bývalý šéf hráčského vývoje a nynější hlavní trenér tamní juniorky.

Z jeho hlasu poznáte, jak je samozřejmé, že celý klub drží pospolu a pomáhá si. Kategorie jsou propojené a pro hráče není problémem naskočit za starší ročníky i kvůli taktickému uspořádání. „Mnohdy hráči převyšují svou kategorii a hraní se staršími jim dá mnohem více. Proto mají všechny kategorie od 12 let