Pavel Ryšavý
1. ledna 2023 • 10:00

Kapitán dvacítky před čtvrtfinále se Švýcary: Nelétáme hlavou v oblacích

Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
Stadion v Česku nad 20 000: ten nový sparťanský? Šel bych do toho, říká Podaný
10 let, SEDM finále. Češky na grandslamech řádí. Připomeňte si slavné bitvy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na Nový rok zápasové volno a 2. ledna zase hurá do akce. Česká dvacítka se na MS ve čtvrtfinále utká od 19:30 se Švýcarskem. Vyhrála skupinu, soupeř přijede za ní do Halifaxu. „Náš tým má obrovskou sílu. Ale tohle byl pořád teprve první krok,“ zůstává v naprostém klidu kapitán Stanislav Svozil. Jeho parta nechala za sebou Kanadu i Švédy. Do play off půjde v roli favorita.„Můžu říct, že jsme spokojeni,“ pochválil Svozil české účinkování v základní skupině. Aby ne, porazíte Kanadu, nezakopnete s Rakouskem a Německem, naopak jim nasázíte hodně gólů. A porážka se Švédskem v prodloužení? Herně další velmi slušné představení, nakonec však i tak celkem užitečné varování. Když čtyři zápasy shrnete, Česku vyšly.

Nakonec i výsledek 2:3 se Švédy se dá docela dobře uchopit. „S klukama jsme si to samé po zápase říkali taky,“ přiznává Svozil. „Mohla to pro nás být dobrá lekce, že ne všechno se dá vyhrát a takový výsledek vás posadí na zadek. Náš tým hlavou v oblacích rozhodně není, víme, kde máme svoje limity,“ pokračoval kapitán.

Když se ho zeptáte, na čem tedy vítěz skupiny musí zapracovat? Nezaváhá: „Někdy jsou problémem naše vyloučení. Ne, že jich máme moc, ale občas chodíme ven za hlouposti. Měli bychom některé situace ještě taky zjednodušit, sem tam je přehráváme.“

Vedle toho má ale i logiku, že v kabině roste sebevědomí. S Kanadou i Švédskem mohly zápasy dopadnout klidně opačným výsledkem. Zásadní ale je, že hráči vidí, jak i se silnými soupeři můžete hrát a vyhrát. „Ano, je znát, že sebevědomí roste. Tým má obrovskou sílu,“ přikývl i český bek.

Jen měl potřebu větu rychle dokončit: „Ale teď jsme udělali první krok, skončila základní skupina. Je před námi další, takže se musíme připravit ještě lépe.“ Jako kdybyste slyšeli kouče Radima Rulíka.

Trenér nějaká vzletná prohlášení o medailích nemá rád. Byť vás logicky napadne, kam tým, který nachytal Kanadu, může dojít. Myšlenkám se neubráníte. „Medaile je teď pořád ještě silné slovo. Záleží na čtvrtfinále, my ho musíme zvládnout, abychom se do bojů o medaile dostali,“ říká Svozil.

Euforii samozřejmě cítíte. Jen z kabiny rozhodně nezazní, že Švýcarsko je jen další kamínek na cestě, který kopnete do příkopu. „Každý by si samozřejmě přál dojít hodně daleko. Ale zrovna my bychom měli zůstat nohama na zemi, dál věřit věcem, které fungovaly v základní skupině. Pokud to udržíme, teprve pak můžeme něco dokázat,“ dodává Svozil.

Poslední medaili na MS do 20 let Česko získalo v roce 2005. Pro dokreslení, jak je čekání dlouhé? Stanislav Svozil se v té době chystal na důležitou věc. Za třináct dní ho čekaly druhé narozeniny.  Tým vedl Alois Hadamczik, jeho tehdejší brankáři už vrcholovou kariéru ukončili. Z obránců hraje pouze Michal Gulaši za Kometu, z útoku pokračují Roman Červenka, Michael Frolík, David Krejčí, Petr Vrána a Bedřich Köhler.

Skupina A

Z V VP PP P Skóre B
1. Česko 4 3 0 1 0 24:6 10
2. Kanada 4 3 0 0 1 29:8 9
3. Švédsko 4 2 1 0 1 16:7 8
4. Německo 4 1 0 0 3 7:22 3
5. Rakousko 4 0 0 0 4 2:35 0

Vstoupit do diskuse
3

MS hokej 2023 ONLINE - Mistrovství světa v ledním hokeji

Čtvrtfinále Česko - USA Výsledky Tabulky skupin Pavouk play off Soupiska Stadiony Rozhodčí Hokej dnes v TV Sestřihy MS v hokeji 2024

Mistrovství světa v ledním hokeji 2023 se konalo od 12. do 28. května ve Finsku a Lotyšsku. Zápasy elitní skupiny MS hostí Riga a Tampere, kde se odehrála i většina zápasů vyřazovací části turnaje. Česká hokejová reprezentace se ve skupině B postupně utkala se Slovenskem, Kazachstánem, domácím Lotyšskem, Slovinskem, Norskem, Švýcarskem a Kanadou a zajistila si postup do čtvrtfinále, ve kterém podlehla výběru USA 0:3.

Hokej dnes * Reprezentační hokejové dresy * Hokejové brusle na Heureka.cz

Play-off
Články odjinud


Články odjinud