2. května 2015 • 22:15

SOUHRN: Slovensko porazilo Dány, Norsko prohrálo s USA

Autor: iSport.cz, ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Kotrba: „Repre“ přeju Koubkovi, z cizinců jen Priske. Chorý? Na psychologa
LFA by za práva mohla dostat až 500 milionů. Jaká je termínová listina příští sezony?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Krátce po poledni vstoupili do turnaje hokejisté Slovenska, kteří v Ostravě porazili tým Dánska 4:3 po samostatných nájezdech. Stejným výsledkem ovládli utkání také hokejisté Rakouska, kteří vyhráli nad Švýcarskem. Německo si poradilo s Francií těsným výsledkem 2:1, Slovinsko nestačilo na Bělorusko a prohrálo 2:4.



USA si poradily s Norskem, vyhrály 2:1

Hokejisté USA porazili ve svém druhém vystoupení v základní skupině B na mistrovství světa v Ostravě Norsko těsně 2:1. Seveřané vedli po trefě Mortena Aska, na body přesto opět nedosáhli, neboť skóre otočili Trevor Lewis a Brock Nelson. Výběr USA tak i podruhé na šampionátu bodoval naplno.

Američané byli od počátku aktivnější a rozehřáli gólmana Haugena, ale Seveřané je dokázali v prvním dějství přestřílet (13:10) a byli to oni, kdo se postaral o první zápis do střelecké listiny. V sedmé minutě vyrazil Tollefsenovu ránu gólman Hellebuyck přímo před dojíždějícího Aska a ten nezaváhal.

Právě úspěšný střelec pomohl zámořskému celku ve 13. minutě nechtěně k vyrovnání, když se po šanci Faulka snažil uklidit puk pod klečícího Haugena. Kotouč se ale dostal k Lewisovi, jenž do prázdné branky snadno vyrovnal. Poté ještě Moses využil zaváhání Norů na útočné modré čáře, několika rychlými kroky se dostal do brejku, Haugena ale nepřelstil.

Američané překlopili skóre na svou stranu v končící 26. minutě, kdy se jemnou tečí Krugovy rány prosadil Nelson. V polovině základní hrací doby minul při přesilovce nabídku na vyrovnání z hole Mathise Olimba na brankovišti číhající Thoresen. Na druhé straně neuspěl Lewis.

Třetí část nabídla spíše tuhý boj. Šancí bylo poskrovnu a nic na tom nezměnila ani přesilovka Američanů. Na začátku 52. minuty měl Haugen štěstí, když kotouč za jeho zády už klouzal za brankovou čáru, ale sám norský gólman ho po chvilce odpálil holí do bezpečí. Porážku Norů už však neodvrátila ani závěrečná power play.

Skupina B (Ostrava):

Norsko - USA 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Ask (Tollefsen, M. Olimb) - 13. Lewis (Vesey), 26. Nelson (Krug, Lewis). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Šindler - Tošenovjan (oba ČR), Mills (Kan.). Vyloučení: 6:5, navíc Hendricks (USA) 10 min. Bez využití. Diváci: 6301.

Norsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Trygg, Tollefsen, Sörvik, Bonsaksen - M. Olimb, Ask, Thoresen - Martinsen, K. A. Olimb, Rosseli Olsen - Forsberg, Bastiansen, Röymark - Lövlie, Stene, Roest. Trenér: Roy Johansen.
USA: Hellebuyck - Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner - Moses, Bonino, Nelson - Morin, Arcobello, Lee - Lewis, Eichel, Vesey - Larkin, Hendricks, Sexton - Smith. Trenér: Todd Richards.


Německo porazilo Francii těsným výsledkem

Hokejisté Německa porazili ve svém prvním zápase na mistrovství světa v Praze Francii 2:1. Duel základní skupiny A rozhodl gól útočníka Patricka Reimera v přesilové hře minutu před koncem.

Po opatrném úvodu se do první větší šance dostal v přesilové hře Stephane da Costa, ale trefil jen tyč Endrasovy branky. Skóre tak otevřeli Němci a postaral se o to pohotově dorážející Wolf, jenž překonal Hueta ve francouzské brance.

Němci byli v první třetině střelecky aktivnější, druhý gól se jim ale přidat nepodařilo. I proto, že Oppenheimer ani svoji druhou příležitost nevyužil.

Ve druhé části Francouzi, kteří před rokem senzačně postoupili do čtvrtfinále, přidali. Tlak měli zejména v závěru prostřední dvacetiminutovky, Němci však pozorně bránili a do velkých šancí soupeře nepouštěli. Naopak druhou branku mohl přidat Raedeke, po Huetově zákroku však nestihl puk dorazit.

Hned na začátku třetí třetiny měl velkou šanci vyrovnat v přesilovce Roussel, gólman Mannheimu byl ale opět připraven. Když poté nedokázal v další početní výhodě zvýšit německé vedení Plachta, přišel pro jeho tým trest. Špatné vyhození puku z obranného pásma využil pohotově dorážející Fleury.

Hned vzápětí mohl vrátit Německu vedení Reimer, ale trefil jen tyč. Stejný hráč se však stal nakonec hrdinou duelu, když v čase 59:00 využil přesilovou hru a potrestal faul Sachy Treille, který má za sebou i několik angažmá v české extralize.

Skupina A (Praha):

Francie - Německo 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 51. Fleury (S. da Costa, Janil) - 13. Wolf (Rieder, Hager), 60. Reimer (Hager). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Gofman - Lazarev (oba Rus.), McIntyre (USA). Vyloučení: 5:2, navíc Hager (Něm.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 14.903.

Francie: Huet - Auvitu, Manavian, Besch, Herquefeuille, Chakiachvili, Janil, Diedue Fauvel - Roussel, S. da Costa, Desrosiers - S. Treille, Meunier, Bertrand - Guttig, T. da Costa, Fleury - Y. Treille, Raux, Claireaux - Lamperier. Trenér: Dave Henderson.
Německo: Endras - Krueger, Muller, Kohl, Goc, Daschner, Koppchen, Krupp - Wolf, Hager, Rieder - Reimer, Pietta, Ehliz - Oppenheimer, Hospelt, Plachta - Siedenberg, Raedeke, Kink - Ullman. Trenér: Pat Cortina.

Z V VP PP P Skóre B
1. Kanada 7 7 0 0 0 49:14 21
2. Švédsko 7 4 2 0 1 34:19 16
3. Česko 7 4 1 1 1 27:18 15
4. Švýcarsko 7 2 0 4 1 12:18 10
5. Německo 7 2 0 1 4 11:24 7
6. Francie 7 1 1 0 5 13:20 5
7. Lotyšsko 7 0 2 1 4 11:25 5
8. Rakousko 7 0 2 1 4 10:29 5


Slovinsko nestačilo na Bělorusko a prohrálo

Hokejisté Běloruska porazili v základní skupině B mistrovství světa v Ostravě Slovinsko 4:2. V premiéře obou týmů na turnaji sice Slovinci dokázali v polovině první třetiny už po 34 vteřinách odpovědět na vedoucí gól soupeře, ale svěřenci amerického kouče Davea Lewise poté odskočili na dvoubrankový rozdíl, což se ukázalo jako rozhodující. Vítězný gól si připsal kapitán Alexej Kaljužnyj.

Slovinci se sice v prvních minutách ubránili v oslabení, ale v 11. minutě otevřel skóre Stas. Přišla sice blesková odpověď Jegliče, jenže o minutu a půl později mělo Bělorusko svůj těsný náskok zpět na své straně zásluhou úspěšné dorážky Andreje Kosticyna.

Ve 24. minutě si vybral slabou chvilku strážce slovinské branky Kristan. Zkušený gólman extraligových Pardubic byl pozdě u kotouče, za nímž vyjel z branky mezi kruhy, a dopřál tak snadnou trefu Kaljužnému. Snížit mohl Goličič, zblízka však trestuhodně minul.

Do třetí třetiny jako kdyby Slovinci v touze po zvratu přepnuli na vyšší rychlostní stupeň. Zatímco led před Kristanem byl po přestávce dlouho takřka neporušený, Lalande v brankovišti Bělorusů se měl co ohánět. Slovinci zahazovali i ty největší příležitosti, čemuž však učinil přítrž v 52. minutě Pance, a připravil tak scénu pro dramatický závěr.

Slovinci se hnali za vyrovnáním, dřeli do úmoru, ale nebylo jim přáno. Lalande už neprodyšně zamkl branku a ubránil ji před pohromou i při závěrečné power play, kterou v posledních 39 vteřinách umocnila početní výhoda po jeho vlastním faulu. Do prázdné branky naopak ještě potvrdil výhru Kitarov.

Skupina B (Ostrava):

Bělorusko - Slovinsko 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. Stas (Korobov, Gavrus), 13. A. Kosticyn (Stas, Gavrus), 24. Kaljužnyj (A. Kosticyn, S. Kosticyn), 60. Kitarov - 11. Jeglič (Tičar). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Carnathan (USA), Semjonov (Est.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5995.

Bělorusko: Lalande - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustiněnko - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Drozd, Stas, Gavrus - Kovyršin, Stěpanov, Kulakov - Děmagin, Kitarov, Volkov - Děmkov. Trenér: Dave Lewis.
Slovinsko: Kristan - Gregorc, Robar, Kranjc, Kovačevič, Tavželj, Pretnar, Štebih, Vidmar - Jeglič, Tičar, Sabolič - Muršak, A. Kopitar, Verlič - Razingar, Rodman, Pance - Ograjenšek, Mušič, Goličič. Trenér: Matjaž Kopitar.

Z V VP PP P Skóre B
1. USA 7 5 1 0 1 22:14 17
2. Finsko 7 4 2 0 1 22:9 16
3. Rusko 7 4 1 1 1 30:16 15
4. Bělorusko 7 4 0 2 1 20:19 14
5. Slovensko 7 1 2 2 2 17:19 9
6. Norsko 7 2 0 0 5 12:23 6
7. Dánsko 7 1 0 1 5 10:20 4
8. Slovinsko 7 1 0 0 6 9:22 3


Slováci většinu zápasu prohrávali, nakonec vyhráli po nájezdech

Hokejisté Slovenska porazili ve svém úvodním vystoupení v základní skupině B mistrovství světa v Ostravě Dánsko 4:3 po samostatných nájezdech. Slováci dlouho prohrávali, pak vedli 3:2, o výhře rozhodl útočník Marko Daňo.

V sestavě Slovenska chyběli útočníci Tatar a Jurčo z Detroitu, kteří jsou na cestě do dějiště šampionátu, ale úvodní vystoupení týmu vedeného českým koučem Vladimírem Vůjtkem starším nestihli.

Slováci, hnaní svými bouřlivými fanoušky v zaplněném hledišti, byli od začátku aktivnější. A poté, co ve čtvrté minutě Gáborík tečoval Kopeckého nabídku nad horní tyč, se dočkali i prvních ovací vestoje. Dánský gólman Galbraith se chvilku nato vyznamenal při šanci Draveckého.

Seveřané vystrčili poprvé výrazněji růžky po polovině prvního dějství při své první početní výhodě, ale ani Laco ve slovenském brankovišti se nenechal zahanbit. Ve 13. minutě ho hodně protáhl dobrou ranou Hardt. Na druhé straně minul ve stoprocentní šanci Lušňák, i za bezbrankového stavu se však jeho tým při odchodu do kabin dočkal bouřlivého aplausu.

Na začátku druhé části nepřetavili Slováci v gól přečíslení dvou na jednoho, vzápětí trefil Daňo při dorážce horní tyč. Slováci se tlačili dopředu, vyhráli třetinu 18:5 na střely, ale udeřil soupeř.

Potrestaného Gáboríka poslal už po 40 vteřinách zpět do hry tečující Bjorkstrand. Odpověď měl na holi Bartovič, jenž ve 33. minutě zakončoval do odkryté branky, jenže Galbraith znovu stihl zakročit.

Další obrovskou příležitost k vyrovnání spálil v úvodu třetí třetiny Kopecký. Slováci měli obrovský tlak, gól visel několikrát ve vzduchu, ale až v 49. minutě po pouhých 11 sekundách využil početní výhodu Sersen.

O 78 vteřin později už byl favorit duelu ve vedení, když Dravecký předložil puk Viedenskému a ten ho poslal přesně pod horní tyč. Za půl minuty však kontrovali Dánové a Hardt podobně povedenou koncovkou vyrovnal. Divokou pasáž prodloužil 74 sekund nato Graňák.

V 58. minutě ale znovu vyrovnal Nielsen a poslal duel do prodloužení. Rozhodnout však musely až nájezdy. V nich dvakrát neuspěla největší slovenská hvězda Gáborík, ale zastoupil ho v šesté sérii Daňo.

Skupina B (Ostrava):

Slovensko - Dánsko 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 3:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 49. Sersen (L. Hudáček, Pánik), 50. Viedenský (Dravecký, Lušňák), 52. Graňák (Dravecký, Laco), rozhodující sam. nájezd Daňo - 26. Bjorkstrand (J. Jensen, J. B. Jensen), 50. Hardt (Madsen), 58. Nielsen. Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Rönn (Fin.) - Fluri (Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Slovensko: Laco - Meszároš, Jánošík, Sersen, Jurčina, Ďaloga, J. Mikuš, Graňák - Miklík, Kopecký, Gáborík - Pánik, Bližňák, Bartovič - Daňo, Surový, L. Hudáček - Lušňák, Viedenský, Dravecký. Trenér: Vladimír Vůjtek st.
Dánsko: Galbraith - O. Lauridsen, Nielsen, J. B. Jensen, Kristensen, Boedker, M. Lauridsen - Hardt, Jakobsen, Madsen - Storm, J. Jensen, Bjorkstrand - Spelling, M. Poulsen, Green - Hansen, A. Poulsen, Starkov. Trenér: Jan Karlsson.

Z V VP PP P Skóre B
1. USA 7 5 1 0 1 22:14 17
2. Finsko 7 4 2 0 1 22:9 16
3. Rusko 7 4 1 1 1 30:16 15
4. Bělorusko 7 4 0 2 1 20:19 14
5. Slovensko 7 1 2 2 2 17:19 9
6. Norsko 7 2 0 0 5 12:23 6
7. Dánsko 7 1 0 1 5 10:20 4
8. Slovinsko 7 1 0 0 6 9:22 3


Švýcaři nečekaně prohráli, nestačili na Rakousko

Hokejisté Rakouska se postarali o překvapení v základní skupině A na mistrovství světa v Praze, když porazili Švýcarsko 4:3 po samostatných nájezdech. Nováček elitní kategorie sice třikrát prohrával, ale 50 sekund před koncem třetí třetiny vyrovnal útočník Philadelphie Michael Raffl a v rozstřelu rozhodl před 13.953 diváky v O2 areně jediný úspěšný exekutor Konstantin Komarek. Vicemistry světa z roku 2013 porazili Rakušané poprvé po 18 letech.

Rakušané v úvodu aktivně napadali soupeře, ale propadli a po 74 vteřinách hry inkasovali. V přečíslení tří na jednou nabil syn českých rodičů Fiala obránci Du Boisovi, který tvrdou ránou prostřelil Starkbauma. Hned ve čtvrté minutě mohl Švýcaři zvýšit, když Peter fauloval Romyho, ale ten trestné střílení neproměnil.

Tým Glena Hanlona měl nadále více šancí, ale hrozili i Rakušané. Ti se dočkali vyrovnání ve 23. minutě, kdy z nulového úhlu překonal bekhendem dezorientovaného Berru Thomas Raffl. Švýcaři chtěli rychle odpovědět a povedlo se jim to ve 26. minutě ve vlastním oslabení. Po kombinaci s Josim propasíroval puk přes Starkbaumův pravý beton Ambühl.

Favoritovi se ale nedařilo pojistit náskok a v úvodu třetí třetiny pomohla Rakušanům po Almondově pokusu tyč. Ve 44. minutě tak bylo vyrovnáno, když Herburgerovu přihrávku usměrnil mezi Berrovy betony Lebler.

Další šanci měl Latusa, ale v 52. minutě po Bieberově trefě znovu vedli Švýcaři. Rakušané ale vyrovnali, když Michael Raffl tečoval střelu bratra Thomase. Prodloužení nerozhodlo a v rozstřelu zařídil Komarek Rakousku první výhru nad Švýcary od února 1997, kdy vyhráli v kvalifikaci na olympijské hry v Naganu 2:0.

Skupina A (Praha):

Švýcarsko - Rakousko 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 2. Du Bois (Fiala, Almond), 26. Ambühl (Josi), 52. Bieber (Almond, Grossmann) - 23. T. Raffl (Pallestrang), 44. Lebler (Herburger), 60. M. Raffl (T. Raffl, Schumnig), rozhodující sam. nájezd Komarek. Rozhodčí: Kubuš (SR), Piechaczek (Něm.) - Pihlblad (Švéd.), Šefčík (SR). Vyloučení: 2:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 13.953.

Švýcarsko: Berra - Kukan, Josi, Streit, Du Bois, Geering, Grossmann, Blum - Hollenstein, Romy, Brunner - Fiala, Suri, Almond - Schäppi, Bodenmann, Bieber - Trachsler, Wieser, Ambühl - Walker. Trenér: Glen Hanlon.
Rakousko: Starkbaum - Peter, Iberer, Pallestrang, Heinrich, Schumnig, Mühlstein, Mitterdorfer - Lebler, M. Raffl, Herburger - T. Raffl, Latusa, Komarek - Rotter, Geier, Hundertpfund - Petrik, Fischer, Ganahl - Cijan. Trenér: Daniel Ratushny.

Z V VP PP P Skóre B
1. Kanada 7 7 0 0 0 49:14 21
2. Švédsko 7 4 2 0 1 34:19 16
3. Česko 7 4 1 1 1 27:18 15
4. Švýcarsko 7 2 0 4 1 12:18 10
5. Německo 7 2 0 1 4 11:24 7
6. Francie 7 1 1 0 5 13:20 5
7. Lotyšsko 7 0 2 1 4 11:25 5
8. Rakousko 7 0 2 1 4 10:29 5


Atmosféra před utkáním Slovensko - Dánsko
Video se připravuje ...

Zleva Marián Gáborík ze Slovenska a Morten Madsen z Dánska
Zleva Marián Gáborík ze Slovenska a Morten Madsen z Dánska

Vstoupit do diskuse
0

MS hokej 2024 ONLINE - Mistrovství světa v ledním hokeji

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.

Hokej dnes * Hokejová Liga mistrů * Hokejové brusle na Heureka.cz

Aktuální zápasy
Články odjinud