26. května 2021 • 04:40

Pasy pro cizince? Jako čůrat si do kalhot. Země, co si adoptovaly hráče

Autor: ok
Vstoupit do diskuse
0
 • Které země si na MS adoptovaly cizince?Které země si na MS adoptovaly cizince?FOTO: koláž iSport.cz

  Dřív to byl rozšířený trend mezi zeměmi hokejového druhého či třetího sledu. Osvojování si cizích hráčů, vylepšení vlastních reprezentací darováním pasů borcům ze Severní Ameriky. Dnes od tohoto směru většina států upustila, ne však všechny. Na letošním MS táhnou „adoptovaní“ borci zejména Bělorusko a Kazachstán. „Je to špatně. Technicky je to v pořádku, ale je to jako čůrat do vlastních kalhot. Není to udržitelné,“ pálí tvrdě Szymon Szemberg, předseda Evropské asociace hokejových klubů a technický ředitel Ligy mistrů. Kdo do Rigy přivezl naturalizované hokejisty?

 • Bělorusko

  Danny Taylor (brankář) - Kanada
  Nick Bailen (obránce) - USA
  Francis Paré (útočník) - Kanada
  Geoff Platt (útočník) - Kanada
  Shane Prince (útočník) - USA

  Tři borci z Kanady, další dva z USA. Tvoří kostru běloruského týmu, jsou nejvytěžovanějšími hráči týmu kouče Michaila Zacharova. Všichni se Bělorusy stali po dvouletém angažmá v Dinamu Minsk. Většina z nich si v klubu KHL odkroutila povinné dva roky nutné k možnosti udělení pasu, a šla hrát jinam. „Běloruské reprezentaci se samozřejmě hodí kvalitní hráči, máme radost, když Kanaďané mají zájem získat naše občanství,“ popisuje Dmitrij Baskov, donedávna generální manažer Minsku.

  Michal Moravčík se snaží odehrát puk před Geoffem Plattem z Běloruska Michal Moravčík se snaží odehrát puk před Geoffem Plattem z BěloruskaFoto ČTK / Šimánek Vít

 • Kazachstán

  Jesse Blacker (obránce) - Kanada
  Darren Dietz (obránce) - Kanada
  Viktor Svedberg (obránce) - Švédsko
  Curtis Valk (útočník) - Kanada

  Podobná situace jako u Bělorusů. Klub z hlavního města země Nur-Sultanu (někdejší Astana) přivedl během poslední dekády řadu hokejistů ze Severní Ameriky, ale i jiných evropských států. Před několika lety se řešilo, že by kazašský pas dostal také český obránce Tomáš Klouček. Nakonec z toho ale sešlo. „Dělají to zejména Bělorusko a Kazachstán. Ostatní země už dávno pochopily, že tohle nikdy nevede k dlouhodobému úspěchu,“ pálí tvrdě Szymon Szemberg, předseda Evropské asociace hokejových klubů.

  Darren Dietz v souboji s Američanem Jackem Drurym Darren Dietz v souboji s Američanem Jackem DrurymFoto Reuters

 • Itálie

  Justin Fazio (brankář) - Kanada
  Phil Pietroniro (obránce) - USA
  Anthony Bardaro (útočník) - Kanada
  Alex Petan (útočník) - Kanada
  Marco Rusa (útočník) – Kanada

  Také Italové do Rigy dovezli několik hráčů, kteří se nenarodili na území státu ve tvaru kozačky. Je však nutné dodat, že všichni adoptovaní hráči mají své kořeny právě v Itálii. Například útočník Bardaro. Narodil se a vyrostl v Kanadě, oba rodiče jsou však Italové. „Celá moje rodina je italská a jsem na to velmi pyšný. Moji prarodiče si vybudovali život v Kanadě a přitom udrželi své italské tradice a kulturu naživu. Jsem hrdý, že můžu svou zemi reprezentovat na mistrovství světa,“ říká rodák z Delty v Britské Kolumbii, který teď působí v Bolzanu.

  Alex Petan lotyšskému gólu do prázdné brány nezabránil Alex Petan lotyšskému gólu do prázdné brány nezabránilFoto ČTK/AP

 • Švýcarsko

  Santeri Alatalo (obránce) - Finsko

  Trochu jiný příběh. Dost nezvyklý. Že by Fin odmítl reprezentovat svou zemi a přeběhl jinam? Santeri Alatalo se narodil v Tampere, hokejové začátky ale udělal ve Švýcarsku, kde jako trenér dlouhá léta působil jeho otec. Santeri se pak vrátil do Finska, kde hrál v dorostu i juniorce. Ve 23 letech přestoupil do švýcarského Davosu. Dalších osm let pak působil v Zugu, s nímž letos vyhrál historický titul. „Má samozřejmě dobré základy, ve Švýcarsku jsme žili dlouho, naučil se jazyk, zvykl si na tamní život,“ líčil jeho otec Matti Alatalo.

  Santeri Alatalo v souboji s Jakubem Flekem Santeri Alatalo v souboji s Jakubem FlekemFoto Profimedia.cz

 • Velká Británie

  Jackson Whistle (brankář) - Kanada
  Dallas Ehrhardt (obránce) - Kanada
  Brendan Connolly (útočník) - Kanada
  Ben Lake (útočník) – Kanada

  Když zmíníte ve Velké Británii slovo „hokej“ většina lidí si vybaví ten pozemní. Ale lední? Málokdo. Byť se hokej na nožích na Ostrovech rozmáhá, stále tam hráčská základna není taková. Proto si i tamní soutěže často pomáhají. V jedné z nižších chytá například i jistý Petr Čech. Do nároďáku se však často dostávají hráči zpoza oceánu. Nutno ale dodat, že i tady mnohdy platí podobná věc jako u Italů, a sice že obvykle berou borce s rodinnými vazbami na Británii z minulosti. Příkladem budiž gólman Jackson Whistle, který v Británii jako dítě několik let žil.

  Britský brankář Jackson Whistle v utkání proti Rusům Britský brankář Jackson Whistle v utkání proti RusůmFoto ČTK/AP

 • Norsko

  Tobias Lindström (útočník) – Švédsko

  Zvláštní příběh. Lindström patřil k talentům švédského hokeje. Rodák ze Stockholmu v mládežnických kategoriích reprezentoval Tre Kronor. V sezoně 2017/18 byl patnáctým nejproduktivnějším hráčem švédské juniorky. Šanci v áčku Djurgardens ale nedostal. A tak si zvolil netradiční cestu. Brzy odešel do Norska. Teď je mu 33 let, už osmou sezonu válí za tradiční klub Valerenga Oslo, kde je dokonce kapitánem. V roce 2018 dostal norské občanství, okamžitě začal jezdit na světové šampionáty, patří mezi klíčové hráče.

  Norský útočník Tobias Lindström Norský útočník Tobias LindströmFoto Profimedia.cz

Vstoupit do diskuse
0

MS hokej 2023 ONLINE - Mistrovství světa v ledním hokeji

Čtvrtfinále Česko - USA Výsledky Tabulky skupin Pavouk play off Soupiska Stadiony Rozhodčí Hokej dnes v TV Sestřihy MS v hokeji 2024

Mistrovství světa v ledním hokeji 2023 se konalo od 12. do 28. května ve Finsku a Lotyšsku. Zápasy elitní skupiny MS hostí Riga a Tampere, kde se odehrála i většina zápasů vyřazovací části turnaje. Česká hokejová reprezentace se ve skupině B postupně utkala se Slovenskem, Kazachstánem, domácím Lotyšskem, Slovinskem, Norskem, Švýcarskem a Kanadou a zajistila si postup do čtvrtfinále, ve kterém podlehla výběru USA 0:3.

Hokej dnes * Reprezentační hokejové dresy * Hokejové brusle na Heureka.cz

Play-off
Články odjinud


Články odjinud