Z třetí ligy k nároďáku. Německý hokej povede finský nováček | iSport.cz
19. prosince 2018 • 15:03

Z třetí ligy k nároďáku. Německý hokej povede finský nováček

TOP VIDEA
NFL Draft Week: Jak pracují týmy a jaké fungují na draftu strategie? NFL Draft Week: Jak pracují týmy a jaké fungují na draftu strategie?
PĚT MOMENTŮ ligového víkendu: Straka vykradl Letnou, všichni favorité selhali PĚT MOMENTŮ ligového víkendu: Straka vykradl Letnou, všichni favorité selhali
VŠECHNA VIDEA ZDE

Představa, že by vedení českého hokeje hledalo nového reprezentačního trenéra například v Klatovech, je poměrně absurdní. V Německu se podobného kroku nebáli. Novým koučem národního týmu se překvapivě stal Toni Söderholm, čtyřicetiletý Fin, který v této sezoně vedl třetiligový tým SC Riessersee.Když v listopadu Marco Sturm oznámil, že se chce prosadit v NHL a přijímá nabídku na pozici asistenta v Los Angeles Kings, muselo vedení německého hokeje shánět nového reprezentačního kouče. Nelehká věc uprostřed sezony. Kvalitních trenérů, kteří nejsou pod smlouvu v elitních týmech a ideálně umějí i německy, není moc. I proto padla volba na ne příliš známého Toniho Söderholma.

Tedy úplně neznámý není. Jako hráč udělal solidní kariéru ve finské i švýcarské lize, zahrál si na třech světových šampionátech, pečlivě objížděl turnaje Euro Hockey Tour. Kariéru ukončil v roce 2016 v Mnichově, s nímž získal německý titul.

Právě v ambiciózním mužstvu sponzorovaném firmou Red Bull si jej vyhlédli jako adepta, který by jednou mohl nahradit veleúspěšného Dona Jacksona. Nejdřív začal Söderholm pracovat jako tzv. developement coach, v minulé sezoně byl odvelen do partnerského týmu SC Riessersee v DEL2. Postoupil s ním do finále a byl vyhlášen nejlepším koučem druhé nejvyšší soutěže, v létě však nastal pád o patro níž. Riessersee nebylo schopné splácet dluhy, přišlo o licenci pro DEL2 a bylo přeřazeno do oberligy.

Pro Söderholma znamená posun k áčku pořádný skok. S profesionálním hokejem prakticky jako trenér nemá zkušenosti, na mezinárodní scénu se podíval pouze v roli asistenta německé dvacítky. Ještě před pár dny vymýšlel taktiku proti Weidenu nebo Sonthofenu, teď začne mít plnou hlavu příprav na světový šampionát.

 

MS v hokeji 2019 - Slovensko, Bratislava a Košice

Program Český tým Rozpis Vstupenky Tabulka Stadiony Maskot

Mistrovství světa v hokeji se koná na Slovensku v Bratislavě a Košicích od 10. do 26. května 2019. Češi narazí ve skupině B postupně na Švédsko, Norsko, Rusko, Lotyšsko, Itálii, Rakousko a Švýcarsko.

Hokejová extraliga 2018/2019Play off * Baráž o extraligu * VIDEO a SESTŘIHY

Fotbalová FORTUNA:LIGA 2018/2019Program * Hrací model * VIDEO * Program nadstavby

Články odjinud


Články odjinud