Pešán se stane trenérem reprezentace! Říha bude ještě rok pokračovat | iSport.cz
13. června 2019 • 15:37

Pešán se stane trenérem reprezentace! Říha bude ještě rok pokračovat

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Derby č. 298 za dveřmi! Podívejte se na emoce a klíčové chvíle z předchozích duelů
iSport podcast Fight: Ďatelinka o dětství bez otce nebo chuligánských bitkách
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kouče Miloše Říhu staršího by měl za rok nahradit u české hokejové reprezentace Filip Pešán, současný šéftrenér Českého hokeje. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednáním výkonného výboru o tom informoval prezident svazu Tomáš Král. Říhův realizační tým pro příští sezonu doplní jeho syn Miloš Říha mladší."Filip byl mezi kandidáty na post národního týmu již třeba naposledy, když jsme vybírali trenéra, a bránilo mu v tom, že byl plně vázán v Liberci, takže to nepřipadalo v úvahu. Ale řekli jsme si, že pokud nebude pokračovat, tak je to vhodný kandidát, který národní tým převezme," řekl Král.

"Chceme pracovat také už s nějakým výhledem, abychom nebyli odkázáni na to, kdo zrovna někde ukončí angažmá nebo ne. Je to snaha o to, abychom měli možnost si lidi připravovat," doplnil Král.

Šedesátiletý Říha má za sebou první rok dvouleté smlouvy a na mistrovství světa v Bratislavě a Košicích skončil s týmem čtvrtý. Příští rok po šampionátu ve Švýcarsku nástupce Josefa Jandače u mužstva skončí.

"Všechno je dané smlouvami. Má ji na dva roky, to bylo přání Miloše Říhy v kontextu řady věcí. Pokud půjde situace normálně, Miloš Říha dokončí řádně své působení, tak další v našich představách je Filip Pešán," doplnil Král.

Jednačtyřicetiletý Pešán dosud vedl extraligový Liberec. Nově u Bílých Tygrů zůstal v roli sportovního ředitele a vedle šéftrenéra Českého hokeje se stal i generálním manažerem reprezentačního týmu do 20 let, který čeká na přelomu roku domácí mistrovství světa v Ostravě a Třinci.

Říha mladší bude novým asistentem

Pešán potvrdil, že s výhledem nástupu na lavičku české reprezentace od sezony 2020/21 na svaz zamířil. "I to byl důvod, proč jsem tu práci vzal," uvedl. Nadcházející sezonu chce využít k tomu, aby si vše promyslel a naplánoval.

"S Milošem (Říhou) věci konzultuju, dneska jsme s ním zase hovořil a budeme spolupracovat. Určitě to nebude tak, že bych ale ze své pozice rozhodoval, koho má a nemá brát," podotkl Pešán, který jako nový šéftrenér měl konečné slovo před schvalováním realizačních týmů.

Jednou ze změn bylo u reprezentačního A-týmu doplnění Miloše Říhy mladšího jako dalšího asistenta po bok Roberta Reichla a Karla Mlejnka. Sedmatřicetiletý Říha, který vede jako hlavní kouč prvoligovou Slavii, už národnímu týmu vypomáhal při Mlejnkových povinnostech v Sokolově i na ledě a pak neoficiálně i během šampionátu. "Byl to požadavek Miloše Říhy staršího. Respektujeme právo trenéra na výběr spolupracovníků," komentoval doplnění třetího asistenta Pešán.

Výkonný výbor také definitivně schválil složení realizačních týmů u mládeže pro sezonu 2019/20. Hlavním trenérem dvacítky, kterou čeká na přelomu tohoto a příštího roku mistrovství světa v Ostravě a Třinci, zůstal Václav Varaďa, jeho asistenty Patrik Eliáš a Aleš Krátoška. U devatenáctky pokračuje David Bruk s asistentem Miroslavem Přerostem.

Číňané ve druhé lize? Je to kladenská aktivita

U osmnáctky skončila smlouva Aloisi Hadamczikovi a nahradil jej dosavadní trenér sedmnáctky Karel Beran, jehož asistenty budou Milan Plodek a Radim Skuhrovec. U sedmnáctky Berana nahradil jako hlavní Václav Eismann s asistenty Richardem Žemličkou a Janem Zachrlou. U výběru do 16 let zůstal jako hlavní trenér Petr Haken a novými asistenty se stali místo Eismanna a Žemličky Radek Philipp s Richardem Lobem.

Výkonný výbor také schválil účast čínského výběru nazvaného China Golden Dragon ve druhé lize. Ta byla dohodnuta při dubnové návštěvě Číny prezidenta Miloše Zemana, které se zúčastnil i Král a hrající majitel Rytířů Kladno Jaromír Jágr.

"Je to aktivita kladenského klubu. Čínský tým by se měl připravovat na olympiádu. Podmínili jsme to finanční podporou Českého hokeje. Stojí to a padá na tom, jestli přijdou peníze na účet. Jinak ubytování, trénink a stravu organizuje Kladno, my s tím máme společnou jen tu soutěž. Částku si nechám pro sebe, ale je to pro nás celkem významná částka," prohlásil Král.

Soutěž bude hrát 27 celků rozdělených do tří skupin po devíti. Hrát se bude pětikolově a každý tým sehraje v základní části 40 utkání.

Kdo je Filip Pešán?

Má pověst progresivního trenéra, je pevně spjat s Libercem, kde působil už v době hráčské kariéry a byl u postupu Bílých Tygrů do extraligy, ve které si ale zahrál jen dva zápasy

Většinu hráčské kariéry strávil v 1. a 2. lize, kde kromě Liberce hrál v dresu dalších čtyř klubů

Bílé Tygry poprvé vedl v sezoně 2008/09 a ve 30 letech se stal nejmladším koučem v extraligové historii, poté zastával funkci asistenta, jako hlavní trenér znovu povýšil v ročníku 2012/13, ale byl odvolán

Poté působil jako trenér v prvoligových Benátkách nad Jizerou, na střídačku Bílých Tygrů se znovu postavil na konci ledna 2015 a v létě téhož roku se stal i sportovním manažerem klubu. V sezoně 2015/16 získal s Libercem extraligový titul

V sezoně 2017/18 vedl reprezentační dvacítku a na MS s ní po třinácti letech postoupil do semifinále

Už loni se o něm spekulovalo jako o možném nástupci končícího trenéra seniorského národního týmu Josefa Jandače

Střídačku Bílých Tygrů opustil letos v květnu a nahradil Slavomíra Lenera v roli šéftrenéra Českého hokeje, vedle toho se stal i generálním manažerem reprezentačního týmu do 20 let, v Liberci ale zůstal v roli sportovního ředitele klubu

S fanouškem se vyfotil i Miloš Říha
S fanouškem se vyfotil i Miloš Říha

Říha se rozbrečel na tiskovce. Nesplnil jsem cíl. Jsem složitej trenér, buzerant, řekl v slzách

 

Vstoupit do diskuse
0

MS v hokeji 2021 - Riga, Lotyšsko

Mistrovství světa v hokeji se v roce 2021 bude konat od 21. května do 6. června v Rize. Bělorusku pořadatelství IIHF odebrala oficiálně kvůli problémům s bezpečností. Hokejový šampionát proběhne po roční pauze, která byla způsobena nemocí COVID-19, kvůli které IIHF šampionát  zrušila. Český tým odehraje základní skupinu A, ve které se střetne se Švédskem, Ruskem, Švýcarskem, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Běloruskem. Zápasy skupiny A proběhnout v upraveném Olympijském sportovním centru s kapacitou 6 000 diváků. Skupinu B hostí Arena Riga, ve které se odehrají i boje o medaile.
Termín Program Stadiony a města

Euro Hockey Tour

Švédské hokejové hry Channel One Cup Karjala Cup

Tipsport Extraliga

Play off zrušeno, letošní ročník bez mistra Přestupy ONLINE

Hokejové vybavení * Reprezentační hokejové dresy * Hokejové brusle na Heureka.cz

Aktuální zápasy
Články odjinud