Cizinci v extralize: Až na jednoho jsou tu k ničemu, tvrdí kouč Plzně | iSport.cz
9. září 2019 • 04:40

Cizinci v extralize: Až na jednoho jsou tu k ničemu, tvrdí kouč Plzně

TOP VIDEA
Slavia - Slovácko: Šílenou Šimkovu hrubku potrestal Coufal a sešívaní vedou 2:0! Slavia - Slovácko: Šílenou Šimkovu hrubku potrestal Coufal a sešívaní vedou 2:0!
5 klíčových statistik MS basketbalistů: Češi nejlepší v trojkách, Satoranský zářil 5 klíčových statistik MS basketbalistů: Češi nejlepší v trojkách, Satoranský zářil
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na soupiskách extraligových klubů je aktuálně 65 cizinců. Kritici jejich angažování tvrdí, že tento stav brzdí mladé hráče a ubližuje českému hokeji. V minulé sezoně naskočilo do Tipsport extraligy celkem 78 cizinců. Do nejlepší třicítky kanadského bodování se dostali jen čtyři. Všude ve světě přitom platí jednoduché pravidlo: cizinec musí být rozdílovým hráčem do elitních lajn. Proč je to v Česku jinak? Za vším hledejte peníze. „Můžou za to tabulky. Pro náš hokej je to bohužel velmi špatné,“ říká Ladislav Čihák, hlavní trenér Plzně.Měli přinést zámořské aspekty hry, vytvořit konkurenční prostředí, které bude posouvat české hráče dopředu. Hnát je k tvrdé práci a lepším výkonům. Namísto toho cizinci v tuzemské nejvyšší soutěži zpravidla jen vyplňují volná místa ve třetí či čtvrté formaci.

Proč tomu tak je?

Středobodem všeho jsou finance. Když chce klub angažovat českého hráče, který třeba ani není nikde smluvně vázaný, musí za něj předchozímu klubu zaplatit tabulkové odstupné. To se může pohybovat řádově kolem jednoho milionu, u lepších hráčů v ideálním hokejovém věku 23 až 27 let však může dosáhnout až dvou a půl milionu. Výškou platu bývají zahraniční hráči srovnatelní s českými, občas jsou dokonce levnější.

Když manažer sáhne například po hráči ze Severní Ameriky, hned počáteční investice je tím pádem o milion menší. S tím souvisí také výrazně nižší riziko. Netrefíte se? Nic velkého se neděje, přešlap vás nebude stát tolik. Obecně však platí, že jen zlomek cizinců v extraligových souborech dostane hlavní roli.

„V zahraničních soutěžích platí, že cizinec musí být lepší než domácí hráči, jinak nemá místo v sestavě jisté,“ přitakává bývalý ligový

Pokračování článku patří k placenému
obsahu iSportu

S předplatným získáte:

 • Sestřihy všech zápasů FORTUNA:LIGY
 • Exkluzivní videa z hokejové extraligy
 • Profilové rozhovory
 • Zákulisní informace z první ruky
 • Názory slavných expertů
 • Analýzy vítězství a porážek
 • Měsíční předplatné 49 Kč*

  *Cena 49 Kč platí pro první měsíc pro nové
  předplatitele (týká se pouze platby kartou).
  Následující měsíc stojí 99 Kč.

  Objednat
 • Roční předplatné 990 Kč

  Ušetříte 2 měsíce oproti měsíční platbě.

  Objednat

Možnosti platby
?

 • Kartou online
 • Platba online
 • Platba SMS
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde

TIPSPORT extraliga – česká hokejová liga 2019/2020

Tabulka a rozpis zápasů Kanadské bodování Statistiky brankářů VIDEO: momenty a sestřihy Přestupy ONLINE Dresy týmů Sazka Fantasy

Tipsport extraliga nabízí 52 kol základní části, následuje play off, nově z extraligy sestupuje poslední tým základní části. Ten nahradí vítěz play-off Chance ligy. Po 5 letech se do extraligy vrací Rytíři Kladno s Jaromírem Jágrem. Vítězství obhajují HC Oceláři Třinec. Ti ve finále Generali play-off porazili vítěze základní částí z Liberce 4:2 na zápasy.

MS v hokeji 2020 (Švýcarsko)

Program MS 2020 Vstupenky Lausanne a Curych - stadiony

Další hokejové soutěže

NHL 2019/2020 Hokejová liga mistrů Chance liga - 1. česká hokejová liga

2. kolo
Články odjinud


Články odjinud