Nečekaní mistři: Kladno v pražském podnájmu i Brno na trůnu po 51 letech | iSport.cz
7. dubna 2020 • 04:40

Nečekaní mistři: Kladno v pražském podnájmu i Brno na trůnu po 51 letech

Autor: pab, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
1
 • Hokejové příběhy, ve kterých česká respektive československá nejvyšší soutěž poznala nečekaného vítěze, mohli fanoušci vidět již mnohokrátHokejové příběhy, ve kterých česká respektive československá nejvyšší soutěž poznala nečekaného vítěze, mohli fanoušci vidět již mnohokrátFOTO: koláž iSport.cz

  Když suverény dokázali přelstít opravdu překvapiví soupeři. Hokejové příběhy, ve kterých česká respektive československá nejvyšší soutěž poznala nečekaného vítěze, mohli fanoušci vidět již mnohokrát. Jedním z nich byl například první titul Vsetína v roce 1995, kdy odstartoval svojí zlatou éru. (VÍCE čtěte ZDE<<<) Server iSport.cz pro vás připravil největší mistrovská překvapení od 40. let minulého století do současnosti. 

 • Parta dobrých hochů

  I. ČLTK Praha

  1940/41

  Sestava: Jarkovský, Franc – Pácalt, Franc, Kalous – Frýzek, Drobný, R. Robětín, Jindřich Kramer, Miroslav Sláma, K. Robětín, Tožička, Fatka.
  Trenér: Jiří Tožička

  Ligu hrálo jednokolově šest týmů. Tehdy těžko porazitelný LTC Praha tak dlouho žádal o odklad zápasu proti dalšímu celku z pražské Štvanice, až se musel obejít bez zraněné opory Josefa Malečka, a v klíčovém souboji narazil na soupeře, který se mezitím pěkně rozjel. ČLTK postupně vyřídil Spartu, Třebíč, Vítkovice a Velké Popovice, v té době pořád ještě nejlepší hokejista v zemi Maleček seděl na střídačce jen v kabátě a klobouku. Jeho někdejší spoluhráč z LTC a reprezentace Jiří Tožička vymyslel plán, jak ubránit Vladimíra Zábrodského. Přilepil na něj výtečného bruslaře Slámu a ten ho dokonale pokryl. Góly dávali beci. Nejprve František Pácalt, za LTC vyrovnal Josef Trousílek, v 8. minutě třetí části skóroval znovu Pácalt z přihrávky Drobného. „Parta dobrých hochů“, jak se ČLTK přezdívalo, zvítězila 2:1 a ligu vyhrála bez ztráty bodu.

  Tým I. ČLTK Praha, zvaný též jako "Parta dobrých hochů" si v sezoně 1940/41 dokázal poradit s tehdy silným LTC Praha v čele s Vladimírem Zábrodským a vyhrát ligu bez ztráty boduTým I. ČLTK Praha, zvaný též jako "Parta dobrých hochů" si v sezoně 1940/41 dokázal poradit s tehdy silným LTC Praha v čele s Vladimírem Zábrodským a vyhrát ligu bez ztráty boduFoto twitter.com/@pikoskyzhokeje

 • Poprvé mimo Prahu

  Sokol SKP České Budějovice

  1950/51

  Sestava: Kroupa, Kolouch, Vodička – Vacovský, Charypar, V. Mizera, S. Pícha, Lidral – Němec, F. Mizera, Č. Pícha, Pešek, Vávra, Bílek, Kalista, Oberleitner.
  Trenér: oficiálně Jan Kališ, fakticky František Mizera

  Totalitní zvůle zamíchala osudy hokejistů i klubů. Hanebný proces v roce 1950 změnil reprezentaci v trosky, mistrovský ATK Praha připravil o šestici elitních hráčů. Mezi odsouzenými byly i opory LTC, klub navíc opustil Zábrodský, který zamířil do Sparty. Českým Budějovicím chyběli uvěznění Macelis a Červený. Největším favoritem se tak staly nedotčené Vítkovice. Hned v prvním kole však prohrály na jihu Čech a doma s nimi ztratily bod. To jim pak chybělo. Obchodní domy Praha, jak se jmenoval zardoušený LTC, v posledním utkání bojoval o záchranu. Podlehl Budějovicím, přestože měl už čtyřgólový náskok. Těsně před koncem soutěže vedly Vítkovice, Jihočeši však měli k dobru duel s Bratislavou. Po výhře 5:3 získali titul jako první mimopražský celek.

  Někdejší hokejisté Českých Budějovic (zleva) Jiří Kolouch, František Vracovský a Karel Oberleitner, kteří v roce 1951 vybojovali první mimopražský mistrovský titulNěkdejší hokejisté Českých Budějovic (zleva) Jiří Kolouch, František Vracovský a Karel Oberleitner, kteří v roce 1951 vybojovali první mimopražský mistrovský titulFoto hcmotor.cz

 • Triumf v podnájmu

  TJ SONP Kladno

  1958/59

  Sestava: Kulíček, Beran – Bacílek, Hainý, Müller, Landa – Volf, Prošek, Jiřík, Fröhlich, Markup, Froněk, Rys, Šebek, Kopecký, Nedvěd, Šanda.
  Trenér: Vlastimil Sýkora

  Na podzim 1958 se v Kladně zastřešoval stadion, a tak se tým uchýlil do podnájmu na pražskou Štvanici. Čtyři roky už vládla brněnská Rudá hvězda. Ještě před zahájením ročníku padlo rozhodnutí, že na MS v Praze 1959 povede reprezentaci trenér mistra a páteř mužstva vytvoří jeho svěřenci. Všichni měli za to, že to bude Vladimír Bouzek a hráči Brna. Jenže vedení se nečekaně ujala Sparta a po ní nasadila k trháku kladenská parta. V dočasném azylu se jí dařilo, fanoušky přivážely zvláštní vlaky, získala si i pražské publikum. Když si to před ním Středočeši rozdali s Rudou hvězdou, vyprovodili ji výpraskem 9:1. Pak už je nikdo nezastavil. Kladno se poprvé stalo mistrem. Reprezentační mužstvo převzal Vlastimil Sýkora, kladenský rodák, který byl ještě coby hráč u jeho ligové premiéry v roce 1951.

  Hokejový tým Kladna z roku 1959, který jako první v historii klubu vyhrál mistrovský titulHokejový tým Kladna z roku 1959, který jako první v historii klubu vyhrál mistrovský titulFoto rytirikladno.cz

 • Vítězství na nájezdy

  TJ Vítkovice

  1980/81

  Sestava: Šindel, Brož – Dvořák, Figala, Horák, Kacíř, Lyčka, Mokroš, Stankovič, Šumichrast, Kadlec – Fryčer, Svozil, Černík, Holaň st., Kuřidým, Neuwirth, Říha, Krayzel, Prorok, Stránský, Vlk, Venkrbec, Zábojník, Kotala.
  Trenéři: Jan Soukup a Karel Metelka

  Nehrálo se na remízy, rozhodnout muselo prodloužení, případně nájezdy. Kdyby zápasy končily po 60 minutách, titul by podruhé patřil Českým Budějovicím. Takhle získaly svůj druhý titul s náskokem dvou bodů Vítkovice, jež se s Jihočechy jako v 50. letech přetahovaly na špici. Favorité z Kladna a Jihlavy skončili za nimi. Jako zlomové se ukázaly duely na Spartě v závěru. Budějovice tam prohrály, Vítkovice odvážely výhru 4:3 po nájezdech a ještě předtím doma porazily Motor. Přesto rozhodoval až poslední zápas v Gottwaldově. Ostravští hráči se večer předtím šli podívat na film Smrt na Nilu, ve Zlíně vedli o gól a po odvolání domácího brankáře pečetil Miloš Říha na 3:1. O titul se nejvíc zasloužili brankář Šindel, reprezentační útok Fryčer-Svozil-Černík a úspěšní exekutoři nájezdů Holaň s Neuwirthem. Chyběl Vladimír Vůjtek, v roce 1979 odešel do Trenčína.

  Vítkovice si v roce 1981 došly pro celkové vítězství v československé nejvyšší soutěži. K triumfu pomohl i Miloš Říha (vlevo uprostřed), nynější kouč národního týmuVítkovice si v roce 1981 došly pro celkové vítězství v československé nejvyšší soutěži. K triumfu pomohl i Miloš Říha (vlevo uprostřed), nynější kouč národního týmuFoto twitter.com/@hcvitkovice

 • Vzestup ze zadních pozic

  HC Olomouc

  1993/94

  Sestava: Cagaš, Blažek, Nejtek – Flašar, Kuntoš, Vavrečka, Jar. Látal, Řezníček, Tejkl, Brejník, Brown – Smeták, Dopita, Slavík, Čikl, Konečný, Nohel, Chalánek, Eichenmann, Navrátil, Pavlík, Černý, Haman, Ministr, Hrstka, Moskal.
  Trenéři: Josef Augusta, Lubomír Fischer, Jaromír Přecechtěl

  Až do premiérového ročníku samostatné české soutěže předvedla v play off největší vzestup Sparta, která v sezoně 1989/90 došla k titulu ze čtvrtého místa. Olomouc to dokázala ze sedmé pozice. Základní část vyhrálo Kladno před Budějovicemi. Obhájci ze Sparty skončili pátí, po výhře nad Zlínem ztroskotali v semifinále na šestých Pardubicích. Ty začal kdekdo pasovat na příští mistry. „Mora“ do té doby mívala blíž k pásmu sestupu, posílením kádru však naznačila, že má vyšší cíle. Tým navíc během sezony převzal Josef Augusta a po dohrání soutěží v Německu přišli ještě Josef Řezníček a Jiří Dopita. Hanácký celek napřed senzačně vyřadil Budějovice 3:0, v semifinále s Kladnem vyhrál rozhodující pátý duel na jeho ledě v nájezdech. Dvěma góly přispěl i odlouděný Eichenmann. Po dvou finále v Pardubicích byl stav 1:1, doma si Olomouc titul nedala vzít.

  Někdejší vynikající trenér Josef Augusta dovedl Olomouc v roce 1994 k mistrovskému titulu v premiérovém ročníku české extraligyNěkdejší vynikající trenér Josef Augusta dovedl Olomouc v roce 1994 k mistrovskému titulu v premiérovém ročníku české extraligyFoto Pavel Mazáč (Sport)

 • Zlato na třetí pokus

  HC Hamé Zlín

  2003/04

  Sestava: Murín, Altrichter – M. Hamrlík, Tesařík, Blaťák, Macholda, Nosek, Zubíček, Dlouhý, Vosátko – Leška, Balaštík, Barinka, Veselý, Vlach, Jenáček, Weissmann, Okál, Čech, Záhorovský, Hlinka, Kapusta, Mokrejš, Karný.
  Trenéři: Ernest Bokroš, Jaroslav Stuchlík

  Nemít o sezonu dřív pod sebou odepsaný Havířov, byli snad zralí na sestup. Zlín skončil třináctý, pak se nalodil trenér Ernest Bokroš a víceméně stejný tým vytáhl v základní části na druhou příčku. Pardubicím nebylo vítězství s patnáctibodovým náskokem nic platné. Ve čtvrtfinále je vyprovodila Plzeň. Zlín se prodral v sedmi zápasech přes Třinec a pak si poradil i s ní. V boji o titul neměla nárok ani Slavia nastupující v moderní aréně v pražských Vysočanech. K zázračné proměně výborně poskládanému celku pomohl i výrazný příklon k důsledné defenzivě. Hokej k nekoukání, v prvním útoku však vytvořili nebezpečný tandem král střelců Balaštík a Leška, k zásadním postavám vedle nich patřili Bokrošův slovenský krajan Murín v brance a na beku Martin Hamrlík. „Berani“ třetí finálový pokus proměnili. V letech 1995 a 1999 jim zlato sebral sousední Vsetín.

  Tým HC Hamé Zlín slaví zisk mistrovského titulu ve finále play off 2004Tým HC Hamé Zlín slaví zisk mistrovského titulu ve finále play off 2004Foto profimedia.cz

 • Po 51 letech na trůnu

  HC Kometa Brno

  2016/17

  Sestava: Čiliak, Vejmelka – Kováčik, Gulaši, Krejčík, Trška, O. Němec, Bartejs, Malec, Štencel, Zábranský ml., Král – Vondráček, Erat, Čermák, H. Zohorna, R. Zohorna, Zaťovič, Hruška, Haščák, Dočekal, Kvapil, Mallet, Havránek, Vincour, V. Němec, Nečas, Brabenec, Káňa.
  Trenéři: Libor Zábranský, Kamil Pokorný, Martin Pešout, Petr Haken

  Brno bylo na nohou jako už dlouho ne. Kometa se po 51 letech vrátila na trůn. Na cestě za titulem předvedla neohroženou jízdu jak za starých časů, kdy domácí soutěži vládla Rudá hvězda. Do play off si proklestila pěšinku ze šesté pozice a nechybělo málo, a mohla hrát ještě předkolo. Jenže nejlepší formu předvedla ve fázi, kdy se to nejvíc počítá. Ve vyřazovací části ze čtrnácti utkání prohrála jen dvě, z brankáře Marka Čiliaka se stal démon play off, vedle veteránů Martina Erata a Leoše Čermáka mužstvo táhli hráči jako Marel Kvapil nebo Jan Hruška. Ve čtvrtfinále vygumovala Spartu 4:0 na zápasy, dvakrát přitom rozhodlo prodloužení. Pak přetlačila Hradec Králové 4:2, ve finále pak zničila beze ztráty vládce základní části z Liberce. Byl z toho dvanáctý triumf a první od slavné éry RH Brno. V další sezoně Kometa třináctým titulem posunula ligový rekord.

  Kapitán Komety Leoš Čermák jako první zdvihl nad hlavu mistrovský pohárKapitán Komety Leoš Čermák jako první zdvihl nad hlavu mistrovský pohárFoto Jaroslav Legner (Sport)

Vstoupit do diskuse
1
52. kolo
Články odjinud


Články odjinud