Zdeněk Janda
26. dubna 2020 • 04:40

Sestava snů Kladna: Jágr s Novým, Blue Line a hvězdy minulosti

Vstoupit do diskuse
2
  • Jak vypadá kladenský Dream Team?Jak vypadá kladenský Dream Team?FOTO: Koláž iSport.cz

    Tak tohle byl tedy zatraceně těžký úkol! Jak poskládat ideální sestavu Kladna? Klubu, jenž dal hokejovému světu Jaromíra Jágra, Milana Nového, Františka Pospíšila nebo hned tři členy rodinného klanu jménem Kaberle? A co teprve odchovanci, kteří toho za áčko moc nenahráli, ale vládnou v NHL? Jako Jakub Voráček? I sám Jágr tvrdil: To není fér mixovat všechno dohromady! Sám proto sestavil dva týmy. My i tak zkusili jeden All Star výběr. Jaký je? Podělte se o váš názor v nových diskuzích iSport.cz, zda se soupiskou souhlasíte, nebo byste zvolili jiná jména.

  • Brankáři

    Miroslav Krása, Milan Hnilička

    Jednička byla jasná – někdejší skvělý brankář, jenž šestkrát slavil ligový titul. Jednou s Jihlavou, pětkrát s Kladnem. Byl důležitou personou při kladenské dominanci v sedmdesátých letech. Zazářil i při Poháru mistrů. Později působil jako trenér. Vedle něj olympijský šampion z Nagana a trojnásobný mistr světa. Za Kladno stihl přes 200 zápasů.

    Milan Hnilička při výluce NHL hrál v extralize, ale za Liberec Milan Hnilička při výluce NHL hrál v extralize, ale za LiberecFoto Pavel Mazáč/Sport

  • První obrana

    František Kaberle st. – František Pospíšil

    Tady není o čem pochybovat. Dvě legendy, klíčové postavy nejen Kladna, ale i reprezentace. Oba zvládali bránit, ale také podporovat útok. Pospíšil řídil mužstvo při nejúspěšnější éře jako kapitán. Dokonale se doplňovali s útokem Novák, Nový, Bauer, tehdy to byla obávaná pětka, která strašila soupeře. „Jejich pasy z obrany byly úžasné,“ velebil je i Milan Nový, nejlepší střelec historie.

    Legenda kladenské obrany František Pospíšil Legenda kladenské obrany František PospíšilFoto Michal Beránek, Sport

  • Druhá obrana

    František Kaberle ml. – Marek Židlický

    A znovu Kaberle. Tentokrát mladší z úspěšného rodinného klanu. Pětinásobný (!) mistr světa, vítěz Stanley Cupu. Vedle něj jeden z nejlepších ofenzivních beků posledních dekád, mistr světa z Vídně z roku 2005. Za Kladno stihl odehrát přes 250 zápasů, naposledy při výluce v sezoně 2012/13. Jasně, adeptů mohlo být víc. Třetí Kaberle (Tomáš), Vinš – nejlepší bek své doby. Ale sestava není nafukovací…

    František Kaberle mladší v akci během výluky NHL František Kaberle mladší v akci během výluky NHLFoto Jaroslav Legner

  • Třetí obrana

    Stanislav Bacílek – Miloslav Hořava

    Tady se sešli představitelé dvou generací. Bacílek, v padesátých letech jeden z nejlepších obránců ligy, který se výrazně zasloužil o premiérový kladenský titul v roce 1959. Účastník sedmi světových šampionátů. Výtečně zvládal i fotbal. Vedle něj Hořava, jeden z nejlepších evropských beků osmdesátých let. S Kladnem má titul z roku 1980, získal i zlato na mistrovství světa v roce 1985. Dnes velmi úspěšný trenér.

    Miloslav Hořava na střídačce Rytířů spolu s Jaromírem Jágrem Miloslav Hořava na střídačce Rytířů spolu s Jaromírem JágremFoto Jaroslav Legner

  • První útok

    Jaromír Jágr – Milan Nový – Eduard Novák

    Na první pohled jasná záležitost. Jenže… Museli jsme roztrhnout legendární formaci Nový, Novák, Bauer, která válela v sedmdesátých letech. Ta by si zasloužila zůstat pohromadě, jenže nedat do prvního útoku Jágra? To by přece nešlo. S Novým, nejlepším střelcem v historii československého hokeje, si navíc zahráli. Proslulý střelec končil, Jágr vedle něj začínal. A zasedl mu místo v kabině. „Tak jsem ho hnal!“ smál se Nový.

    Jaromír Jágr slaví vyhraný zápas nad Spartou s fanoušky Jaromír Jágr slaví vyhraný zápas nad Spartou s fanouškyFoto Michal Beránek (Sport)

  • Druhý útok

    Otakar Vejvoda – Pavel Patera – Martin Procházka

    Blue Line. Jedna z nejslavnějších formací v historii československého hokeje. Trojice, která si to dávala poslepu. Mozek Patera, mistr „žabička“, jehož přihrávky byly neuvěřitelné. Vejvoda sice působil, že je to střízlík, ale dokázal vládnout i u mantinelu, málokdo ho odstrčil. Navíc byl mimořádně chytrý. No a Procházka? Skvělý bruslař, navíc mimořádný střelec. Není divu, že jim to spolu tak klapalo.

    Legendární Blue line Legendární Blue lineFoto Pavel Mazáč/Sport

  • Třetí útok

    Jakub Voráček – Tomáš Plekanec – Vladimír Kameš

    Tady jsme nemohli zapomenout na vedle Jágra dva nejslavnější odchovance v NHL. Voráček sice za kladenské áčko odehrál jediný zápas, ale právě tenhle klub ho nachystal na velký hokej. Stejně jako Plekance, jenž ovšem za mateřský klub hrál hodně, loni mu v baráži pomohl vrátit se mezi elitu. Třetím do party je populární „Čavar“, mistr světa z roku 1985, jenž se skvěle cítil hlavně v centru, ale snad promine, že je na křídle…

    20letý Tomáš Plekanec v době, kdy ještě za Kladno ujížděl bekům Havířova 20letý Tomáš Plekanec v době, kdy ještě za Kladno ujížděl bekům HavířovaFoto Pavel Lebeda

  • Čtvrtý útok

    Josef Vimmer – Jindřich Karas – Jindřich Lidický

    Tenhle útok nešlo vynechat. Ani roztrhnout. Zářili v šedesátých letech. Vimmer jako opěvovaný střelec, jenž svůj první hattrick vstřelil už v osmnácti. Karas jako přihrávač. A Lidický bojovník, ochránce, muž na černou práci. Co ten toho vybojoval! Při premiérovém kladenském titulu v roce 1959 zrovna byli na vojně, takže o něj přišli. Potom patřili ke kladenským stálicím. Vimmer byl i úspěšným trenérem.

    Jindřich Karas nemůže chybět v kladenské síni slávy Jindřich Karas nemůže chybět v kladenské síni slávyFoto Rytíři Kladno

Vstoupit do diskuse
2
Finále
Články odjinud


Články odjinud