No a co, že jim táhne na čtyřicet? Extraligové týmy stále táhnou hráči, u kterých se při zmínce o věku používá výraz „velezkušení“. Sestavili jsme přehled borců, kteří se výrazně podepisují do statistik kanadského bodování i po 35. narozeninách.

Klub: Kladno

Sezona 2021/22:
    Zápasy: 56
    Body: 53 (17+36)

Když nevíte, co o něm říct, tak zkusíte zabodovat větou: „Ale dobře brání a má skvělé buly.“ Jenže budete vedle, v minulé sezoně byl dominantní hlavně v ofenzivě. Hodně zvedal sílu Kladna, když byl zrovna na ledě, uměl spoluhráčům připravit šance. A další velká síla? Vyveze puk z vlastní třetiny.

Kladno - Jihlava: Plekanec si vychutnal Žukova a zvýšil na 5:3

• Milan Gulaš (36)

Klub: České Budějovice

Zápasy: 45
    Body: 42 (18+24)

Pořád je hladovou bestií, která si jde pro gól. Má výbornou střelu, dobře to ví a rozhodně se nebojí ji použít. Musíte si na něj dávat pozor především při přesilovce, kdy chytře dovede využít prostor, který dostane navíc. Pokud mu vydrží zdraví, v příští sezoně by měl jít přes dvacet gólů.

České Budějovice - Sparta: V přesilovce otevřel skóre Gulaš, 1:0

• Lukáš Pech (38)

Klub: České Budějovice

Zápasy: 56
    Body: 57 (22+35)

Přišel, aby primárně nabíjel Gulašovi. No a předvedl, že dokáže víc. Góly umí střílet sám, dovede zlepšovat i jiné hráče, nepotřebuje vedle sebe nutně jen vyhlášeného snajpra. Dokud mu vydrží současný pohyb, může s velkou porcí minut v Motoru sbírat pořád dost bodů.

České Budějovice - Pardubice: Pech v závěru přesilovky propálil Frodla, 3:3

• Martin Růžička (36)

Klub: Třinec

Zápasy: 52
    Body: 48 (21+27)

Hodně náročný útočník, detailista. Když ho nevidíte v jasné pozici, nebo vám nevyjde nahrávka, hned se hlasitě ozve. Třinec ho kdysi bral jako defenzivního útočníka, ukázal, že je ale zabiják. Má přesnou a tvrdou ránu po nahrávce. Rychle se umí srovnat ke střele. Velký trumf pro přesilovku.

Třinec - Karlovy Vary: Martin Růžička překvapil brankáře ve vlastním oslabení, 1:0

• Martin Zaťovič (37)

Klub: Kometa Brno

Zápasy: 53
    Body: 41 (13+28)

Jeho hokej vždycky znamenal hodně práce a bruslení, což ho vytáhlo v letech 2014-16 do národního týmu. Teď je kapitánem Komety. Bodů sbíral hodně i proto, že hrál s Peterem Muellerem, tohle číslo spadne patrně dolů, ale v útočné třetině by platný pořád být měl.

Sparta - Kometa: Hosté dostali po vhazování puk před branku na Zaťoviče. Ten mířil mezi betony, 0:2

• Michal Birner (36)

Klub: Liberec

Sezona 2021/2022:
    Zápasy: 53
    Body: 34 (12+22)

Tělo hokejového válečníka dostalo v kariéře hodně zabrat. Nikdy nevypustil jediný souboj, vletěl do všeho, taková byla vždycky jeho nátura. Dokud mu to tělo dovolí, bude pracovat pro ostatní. Pokud nezpomalí, pořád bude mít velkou roli v přechodové fázi. Díky němu by Bulíř mohl dát pár gólů.

Liberec - Kometa: Postup Bílých Tygrů stvrdil do prázdné branky Birner, 5:1

• Radek Smoleňák (35)

Klub: Mountfield HK

Zápasy: 56
    Body: 35 (15+20)

Má zápasy, kdy ho nevidíte. Jenže většinou to chodí tak, že když ho nejvíc potřebujete, dá gól. Třeba v play off s Mladou Boleslaví takhle domlátil zápas dvakrát do prodloužení. Dokud tohle zvládne, budete se ho bát. Před bránou se orientuje jak mravenečník u termitiště. Prořízlá pusa je vítaný bonus.

Mladá Boleslav - Mountfield HK: Opět srovnáno! Zadovku Lva doklepl do sítě dobře postavený Smoleňák, 2:2