Výhra Dynama na Sýkorovu počest. A Plzeň? Další 16letý bek na scénu!

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Utahují se šrouby, poznáte, že sezona se blíží ke klíčové fázi. Silná Plzeň. Ještě silnější Pardubice! Bitvě nejdřív předcházel velký ceremoniál, kdy Dynamo vyřadilo dres svého kanonýra Petra Sýkory. Potom se rozjela velká podívaná, kterou extraligový lídr ovládl 4:3, rozhodl třemi góly v závěru druhé třetiny. Ale na Plzeň pozor, nešťastné „cosi“ ze startu sezony je pryč. Navíc v klidu na ledě lídra poslala do zápasu druhého šestnáctiletého obránce.

Když Dynamo sešlápne plyn, začne slušný vichr. Plzeň je úplně jinde než v první polovině základní části, nepůsobí už vůbec bezradně. Posunula se, což ukázala i na ledě extraligového lídra. Vedla 2:1, bránila, držela náskok. Jenže Pardubice jsou se Spartou týmy v největším laufu. Zastavují se těžko. V poslední pětiminutovce druhé třetiny přišla velká otočka, kterou už Plzeň nechytla.

Čtvrtá trefa Dynama byla symbolická, hodila se k úternímu večeru. Obstarala ji bomba obránce Jana Košťálka. Byla to rána, jako... Jako když vypálil Petr Sýkora. Celý večer se nesl ve znamení bývalého kanonýra. Před zápasem mu při slavnostním ceremoniálu putoval dres pod strop arény. Číslo 37 si už v Pardubicích nikdo neoblékne. Na rozlučku dorazila jeho rodina, kamarádi a přiletěl i švýcarský trenér Arno del Curto, který ho vedl v Davosu.

Pardubice - Plzeň: Sýkorova sláva! Dynamo vyvěsilo jeho dres pod strop arény

Pardubice nastoupily ve speciálních dresech na Sýkorovu počest. Vyhlášený kanonýr a jeho hosté si užili celkem velké věci. Třeba? Dvě precizně provedená plzeňská přečíslení v úvodu. Nebo fakt, že Martin Straka vypustil do těžké bitvy dva šestnáctileté beky. Adam Jiříček hraje stabilně, premiéru si odbyl Jan Skok. První strávil na ledě něco přes sedm minut, druhý téměř devět.

Pikantní je, že svým talentům Plzeň nechystá snadné debuty. Jiříček se rozjížděl v Třinci, Skok proti dalšímu nadupanému ofenzivnímu komandu. „Co je v lize snadné?,“ zazněl ale chraplavý hlas plzeňského trenéra Petra Kořínka. „Chceme mladým hráčům dávat šanci. Vím, že je to pro ně těžké, ale když jim prostor nedáte, těžko se dostanou na nějakou úroveň. Kluci to zvládají celkem slušně.“

Příště čeká Plzeň Sparta, tím pádem se nabízí, že přijde čas vytasit zase nějakého teenagera, ne? „Tam nastoupíme s dorostem,“ pousmál se Kořínek.

Plzeň fárala opravdu dobře. „Rozhodla pětiminutovka. Nevyhodili jsme puky, oni si prostřídali, šli do tlaku a dali góly,“ štvalo plzeňského kapitána Jana Schleisse. Každopádně sledujete ale teď proměněný tým. Těžko se poráží, je sebevědomější.

Petr Sýkora si s Romanem Willem užil i děkovačku po výhře 4:3 nad Plzní

Hlavně ve druhé třetině byla ovšem znát velká pardubická síla. Prohrávaly, čelily obětavému soupeři, který měl velké úsilí blokovat střely. Stejně ho vytrvale mačkaly a pracovaly na obratu. Ten se odehrál mezi 35.-39. minutou. „To byla akce, nádherný gól,“ vykřikl Josef Marha (jeden ze Sýkorových hostů) ve chvíli, když Jan Kolář nahrál před odkrytou bránu Davidu Ciencialovi a Pardubice se radovaly potřetí. „Tam jsme hráli opravdu výborně, agresivně, tlačili se do koncovky,“ pochvaloval si pardubický asistent Marek Zadina.

Plzeň mohla ale stejně něco vytřískat. Adrián Holešinský snížil a sekundu před koncem pálil Jakub Pour na 3:4, jenže Roman Will mu dal svým betonem stopku. Pardubice vyhrály posedmé v řadě, Petr Sýkora pak vedl v zaplněné hale děkovačku. Dav mu pak ještě jednou bouřlivě aplaudoval.

HC Dynamo Pardubice Vše o klubu ZDE

HC Škoda Plzeň Vše o klubu ZDE

Domácí: 04:56. T. Zeman, 35:00. Vondráček, 37:58. Cienciala, 38:28. Košťálek

Hosté: 07:07. Baránek, 09:34. Schleiss, 55:52. Holešinský

Domácí: Will (Klouček) – D. Musil, Čerešňák, T. Dvořák, Košťálek, J. Kolář (A), Bučko, Chabada – Cienciala, L. Sedlák, Hyka – R. Kousal, Zohorna (A), Radil – Paulovič, Poulíček (C), T. Zeman – Mandát, A. Musil, Vondráček.

Hosté: Pavlát (Mi. Svoboda) – Baránek, Zámorský, Houdek, Kaňák, Piskáček (A), Jiříček, Skok – Schleiss (C), Suchý, Pour – Holešinský, Kodýtek, Rekonen – Blomstrand, Mertl (A), Malát – Bitten, Soukup, Adamec.

• Baráž

Pardubice - Plzeň: Parádní kombinace domácích! Cienciala překlápí stav zápasu, 3:2