29. ledna 2023 • 20:25

Hradec v závěrech roste, zakousl tady další oběť. Z paličů se stávají kati

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Hlavně zodpovědně, nebláznit, nejančit. Kolikrát jste takovou větu v závěru zápasu slyšeli? Jistě, stokrát. V zápasech proti Hradci je ale potřeba repliku podtrhnout pětkrát a ještě zvýrazňovačem. V poslední desetiminutovce nasázel už 30 gólů. Takhle vyběhl i s Kladnem. Vyhrál 4:2, vyrovnaný duel zlomil silným koncem. Rytíři se pomalu začínají topit, čekají na povedenou šňůru.

Z týmu, který měl většinu sezony tunu střel, metrák šancí a často nic z toho, se pomalu něco klube. Hradec přeci jen pálí. Když si vyfiltrujete posledních deset minut zápasu, je silný. Musíte si hlídat zadní vrata. Nikdo není v koncovce utkání vepředu nebezpečnější, v pátek takhle Mountfield vyloupil Vítkovice, teď v klíčové pasáži zlomil stav 2:2 proti Kladnu.

„My si řekneme před třetí třetinou, že musíme odvést nejlepší dvacku v sezoně. Bylo potřeba zápas urvat za každou cenu. Nechtěli jsme s Kladnem zaváhat,“ líčil hradecký útočník Radovan Pavlík. Ano, slušná dvacka, tedy poslední třetina od jeho party.

Nejdřív se trefil on, pak Adam Kubík. Zrezivělí Rytíři z první třetiny, kde je při několika hradeckých sólech podržel brankář Landon Bow, najednou vypadali mocně. Jenže v silném finiši Mountfieldu se prosadil Lukáš Cingel na 3:2 a Kladno už ne. Další gól schytalo při power play.

„Od stavu 2:2 jsme zlepšili pohyb a víte, že naše hra se odvíjí od něj. Když máme dobrý pohyb, dokážeme soupeře dostat pod tlak a pramení z toho u něj chyby,“ komentoval třicetigólový počin v poslední desetiminutovce hradecký asistent Petr Svoboda. „Závěry jsou důležité, jsme rádi, že dovedeme při nerozhodném stavu tohle udělat,“ přidal.

Mountfield HK - Kladno: Zikmund dohrál Marcela, pomstil ho Perret

Kladno ale strach taky nahání, pořád budí respekt, kolem koho se poslední minuty točí. Když vidíte, že jdou na led při přesilovkách „old boys“ Jaromír Jágr s Tomášem Plekancem, plus Adam Kubík? Respekt si tahle sestava zaslouží. „Klepali jsme se do poslední chvíle, abych pravdu řekl. Měli jsme i štěstí,“ uznal Radovan Pavlík.

K. Vary 26

Kladno ale dvě své početní výhody v závěru nevyužilo. Jednou seděl brankář Henri Kiviaho na zadku, pár sekund trvalo, než se dostal do správného postavení, ale stejně nikdo nedokázal vypálit směrem hradecká brána.

Poslední tým tabulky si znovu střihnul roli, kterou zná dobře celou sezonu. Místy dobré, ale... „Právě, tohle je k ničemu, pokud budeme pořád dole. Za celou sezonu jsme odevzdali strašně moc bodů,“ zamračil se Tomáš Plekanec. Hráči Hradce sice oddechovali, jak byla těžká práce získat body. Jenže co za to? Dobrý pocit? Fajn, vydrží maximálně cestou do kabiny. Nebo ani to ne. „Musíme pořád hrát a doufat, že přijde nějaká série dvou, tří výher, kdy se dostaneme zpátky,“ věří Plekanec, že se tým ještě nakopne.

Za Hradec poprvé nastoupil Ethan Werek, kterého klub přivedl z čínského Kunlunu. Měl by se starat o góly, na druhou stranu, za dvě poslední sezony v KHL jich nastřílel pouze deset. „Pomůže nám bodově i důrazem. Je to kus chlapa, dokáže se udržet na puku. Potřebujeme ho seznámit s naším systémem, aby hrál, co potřebujeme. Věříme, že nám pomůže v play off,“ komentoval jeho příchod Svoboda. Hned v premiéře byl blízko prvnímu gólu, ale trefil v první třetině tyč.

1. Pardubice 52 29 8 5 10 159:110 108
2. Vítkovice 52 28 4 10 10 159:122 102
3. Sparta 52 28 6 3 15 155:122 99
4. Mountfield 52 23 7 5 17 141:124 88
5. Liberec 52 19 10 10 13 156:129 87
6. Třinec 52 21 5 7 19 149:121 80
7. Brno 52 19 6 3 24 134:150 72
8. Olomouc 52 19 6 2 25 121:141 71