5. prosince 2023 • 05:00

Umělá inteligence a hokej: pro každý klub v extralize dva návrhy loga

Autor: vmn, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
15
 • Projděte si, jaká loga navrhuje umělá inteligence pro kluby hokejové extraligyProjděte si, jaká loga navrhuje umělá inteligence pro kluby hokejové extraligyFOTO: koláž iSport.cz

  Umělá inteligence toho spoustu dokáže a další věci se učí. Před týdnem navrhla nové znaky klubům nejvyšší fotbalové soutěže (podívejte se ZDE>>>), proč tedy nezkusit podobně překreslit i hokej? Přinášíme vám návrhy log všech extraligových celků. Zároveň je třeba zdůraznit, že se nejedná o žádnou oficiální iniciativu, berte tedy grafiky s velkou porcí nadhledu. 

  Redakce iSport.cz má k dispozici aktuální verzi ChatGPT-4 a postupně ji zapracovává do práce v redakci. Při tvorbě log pro kluby hokejové extraligy jsme zvolili dvě různé cesty, proto také nabízíme dva výsledky.

  První, výraznější grafika, vychází z jednoduchého příkazu ve stylu: „Vytvoř nové logo pro hokejový tým…“. Umělá inteligence tedy při tvorbě využila téměř bez omezení své postupy a, pokud to tak můžeme říct, i fantazii.

  Současný trend při tvoření grafiky ale směřuje k co největší jednoduchosti. Žádné složité konstrukce, maximálně drobné detaily. Proto jsme zadali ještě jednu sérii požadavků, které obsahovaly klubové barvy, symbol klubu a klíčovou větu „logo by mělo působit minimalisticky“. Jak si s oběma bateriemi požadavků program poradil? Posuďte sami.

  Umělá inteligence stále dělá chyby v typografii, názvy téměř všech týmů obsahovaly překlepy, přidání nesmyslných písmen atp. Do podoby zveřejněné v tomto článku je upravil grafik Sportu. Detaily nicméně zanechal.

  Loga jsou seřazena podle pořadí v extralize ke 4. prosinci 2023.  

 • BK Mladá Boleslav

  Většina dění v Mladé Boleslavi se v posledních desítkách let odvíjí od automobilky, která ji proslavila a z velké části živí. Není tedy divu, že se auto jako symbol zjevuje v obou verzích navrženého loga. V té hlavní i připomíná historickou škodovku, u minimalistické se to povedlo méně.

 • HC Rytíři Kladno

  Kladenské hokejisty původně program přejmenoval na „Rytce“, což ale nebyl problém, se kterým by si grafik Sportu při úpravě nedokázal poradit. V logu nepřekvapivě dominuje rytíř, řádně odhodlán a vyzbrojen, aby se vyhnul barážovým bojům. Ve střídmé variantě k tomu od umělé inteligence místo mečů dostal i hokejku, která by ve 21. století mohla být výrazně užitečnější.

 • HC Vítkovice Ridera

  Průmyslové kořeny železářské části Ostravy jsou jasné, proto i umělou inteligencí navržené logo Vítkovic působí jako vytepané z ocelového plechu. Minimalistická verze zobrazuje přímo vysokou pec v kombinaci s klubovými barvami, v té velké trochu připomíná hokejovou halu.

 • HC Škoda Plzeň

  Tohohle indiána není radno naštvat. „Válečník je zobrazen v dynamické póze, která symbolizuje sílu a hbitost. Pozadí je jemnou směsí týmových barev, což vytváří soudržný a vizuálně přitažlivý design,“ odůvodňuje ChatGPT.

  V minimalistické verzi působí náčelník výrazně uvážlivěji, program zároveň trošku změnil odstíny klubových barev do chladnějších tónů.

 • HC Energie Karlovy Vary

  Jak vyobrazit něco tak neviditelného jako je energie? U Karlových Varů se umělá inteligence inspirovala indukčními čarami, celé logo má navíc působit, jako by bylo v pohybu, viz rotující puk v dolní části. V minimalistické verzi se sází na ostré hrany a blesk.

 • HC Olomouc

  Na příkladu Olomouce lze dobře vidět, jak odlišná loga umí umělá inteligence vymyslet. V základní variantě hokejové náčiní objímá městské dominanty historického centra Hané, navíc se šetří klubovými barvami, přesto si červená dokáže získat pozornost.

  U minimalistické verze stačilo programu říct, že symbolem klubu je kohout a o dominantě bylo jasno. Barvy se ale zdají být zvoleny s odkazem na folklor.

 • HC Bílí Tygři Liberec

  Tygr je co se týče sportovního loga vděčné zvíře, které používá spousta klubů ve spoustě sportů. U Liberce zaujme jeho agresivní výraz s dominantně svítivíma očima.

  Pokud jde o minimalistickou verzi, umělá inteligence nejdřív navrhla poněkud klidnější a vykrmenější „kočičku“. Druhá verze se šelmou ve skoku se k týmu toužícímu po výhře hodí výrazně lépe.

 • Banes Motor České Budějovice

  Když motor, tak motor, řekla si umělá inteligence a hodila Jihočechům do loga pořádnou pohonnou jednotku a její žebrování vyladila do klubových barev. „Červená a modrá byly použity velmi výrazně, aby vytvořily vizuálně výrazný a působivý design,“ vysvětluje. U minimalistické verze si dominantní roli bere název klubu s výrazným fontem.

 • HC Kometa Brno

  Nic proti současné grafické podobě, ale pokud by se dalo aspoň trošku uvažovat o použití některého z navržených log do reálné soutěže, pak je to Kometa. Jádro řítícího se hvězdného objektu připomíná puk, dolní část s nápisy zase dobře nabroušený nůž brusle, po které Jihomoravané po nepovedeném úvodu sezony kloužou tabulkou směrem vzhůru. Obuv hokejisty připomíná i minimalistická verze.

 • Mountfield HK

  Symbolicky stylizovaná Bílá věž se pro potřeby hokejového loga přebarvila na červeno, aby ještě víc zdůraznila soupeřům, že z Hradce je pevnost. Východočeši jsou zároveň jediným klubem, kde jméno sponzora dominuje nad názvem města. Minimalistická verze loga je pak založená na lvu, jen pozor, aby při případném použití nebylo třeba platit tantiémy hokejovému svazu.

 • HC Verva Litvínov

  Ohnivá příšera na pozadí siluety chemičky s plameny šlehajícími ze slunce připomíná obří plamen z polního hořáku Chemopetrolu, který několikrát do roka září podkrušnohorskou oblohou od Chomutova po Ústí.

  Ve střídmější verzi loga je plamen rovnou dominantní s hokejkou coby základnou. Pod soupeři totiž na Stadionu Ivana Hlinky často hoří led. Nejen v aktuální sezoně.

 • HC Oceláři Třinec

  Třinec v posledních sezonách pořádně ukazuje svaly celé extralize, takže není divu, že i jejich logo je patřičně nabušené. Detailista si všimne kapitánského céčka na šli, rýpal přičte plnovous prošedivělé ozdobě tváře kouče Zdeňka Motáka. Minimalistická verze loga pak odkazuje na ocelový profil… Anebo snad pohár?

 • HC Sparta Praha

  Když si umělá inteligence v požadavku přečte „Sparta“, automaticky míří svým uvažování do starověkého Řecka. Helma spartského bojovníka tak dominuje oběma verzím loga, u té hlavní přidává červené, modré a bílé pruhy s tím, že „jde o barvy spojované s městem Praha.“ V tom se možná trošku plete, protože modrá barva v heraldice hlavního města chybí.

 • HC Dynamo Pardubice

  Východočeský klub v posledních letech upustil v logu od symbolického koně a stejně se zachovala i AI, která ve svém návrhu od Dynama vrhá blesky na všechny strany. Stejně jako to lídři tabulky dělají v soutěži. Střídmá verze se aktuální klubové strategii blíží víc, zdá se být kombinací písmena D a brusle.

Vstoupit do diskuse
15
Články odjinud


Články odjinud