NHL nikdy nevyšla, Žemlička zářil v Německu. Hvězdný Draisaitl mu dluží! | iSport.cz
17. srpna 2020 • 19:45

NHL nikdy nevyšla, Žemlička zářil v Německu. Hvězdný Draisaitl mu dluží!

Autor: pab
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
TOP góly 4. kola: Faltův gól roku, ultra dělovka Holeše či Dramého paráda
Sparta - Zlín: Komický vítězný gól! Dočkal nedal penaltu, Jiráček si ale srazil míč do sítě, 2:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Figuru měl na NHL, v roce 1990 ho draftoval Edmonton. Jenže stejně jako Roman Mejzlík a Petr Kořínek, které si Oilers v posledních kolech zabukovali taky, si o kariéře v tehdy hodně nadupaném týmu mohli nechat zdát. Richard Žemlička dva roky poté zamířil do Turku, kde dlouho nezůstal a působil hlavně v Německu. Zažil i český boom ve Freiburgu.„V Turku vyměnili trenéra, přišel Rus a místo mě vzal ruského útočníka. Šel jsem do Freiburgu, kde byl český prezident, český trenér, český ledař, český masér a dvanáct hráčů. Chytal tam ještě Crha. Krásný zimáček, město, Schwarzwald, hory. A já mám rád přírodu. Kousek do Francie, kousek do Švýcarska,“ vzpomíná.

Obsáhlý rozhovor s Richardem Žemličkou čtěte ZDE >>>

Český manažer Ladislav Kouba přivedl hráče jako Milan Chalupa, Eduard Uvíra, Pavel Gross, František Procházka nebo Martin Reichel. Na místě kouče se vystřídali Tomáš Dolák, Ladislav Olejník a někdejší reprezentační trenér Stanislav Neveselý. „Zůstal asi měsíc. A jeho němčina, to bylo esperanto! Tým byl výborný, jenže jsme měli plno zraněných. Taky peníze se platily každý třetí měsíc. Mně všechno uhradili, plno dalších takovou kliku nemělo,“ pokračuje Žemlička, s 56 body jasně nejproduktivnější hráč mužstva v sezoně 1992/93.

Jenže Freiburg kvůli insolvenci přišel o licenci a spadl do regionální soutěže. Žemlička pokračoval v Eisbärenu Berlín, což bylo bývalé Dynamo z někdejší NDR. Mužstvo táhl s Jiřím Dopitou. „Už tehdy to byl profiklub, chodilo plno diváků, ale jen pár hráčů mělo kvalitu. Vyhráli jsme, jen když se prosadila naše pětka. Dali jsme šest gólů a skončilo to 6:5.“ Dopita ve druhé sezoně vyhrál se 68 body produktivitu ligy, Žemlička se pokaždé dostal téměř na padesát.

Richarda Žemličku nesnášeli fanoušci soupeře, přel se s rozhodčími i trenéry. Dnes šéfuje akademii Sparty
Richarda Žemličku nesnášeli fanoušci soupeře, přel se s rozhodčími i trenéry. Dnes šéfuje akademii Sparty

Dodnes chodí hrát do Letňan s veterány, mimo sezonu se sejde třeba patnáct hráčů z NHL. „Jednou přišel frajer a člověk, co to zajišťuje, se ho zeptal: ‚Hele, a ty jsi kdo?‘ On, že nerozumí, ale řekl jméno hráče, který ho dohodil. ‚A odkud jsi?‘ zeptal se anglicky vyjednavač. Ten kluk ukázal na tašku Oilers. ‚Jak se jmenuješ?‘ A že Leon Draisaitl. Byl v té sezoně čtvrtý v bodování NHL, měl 105 bodů. Proti Leonovu otci Peterovi přitom nastupoval v reprezentaci.

Příhoda se superhvězdou měla ještě dovětek. „Dvakrát za sebou jsme prohráli, v týmu byl se mnou. A poražení platí. Jenže on neměl hotovost, jen kreditku, takže to prý dá příště. Zaplatil jsem za něj po dvou stovkách a už ho neviděl. Nedávno jsme byli se sedmnáctkou kousek od Edmontonu, tak jsem si říkal, že se za ním podívám. To by asi koukal, kdybych přijel a chtěl ty čtyři stovky!“

Deník Sport, Sport Magazín i časopis GÓÓÓL kupujte pohodlně ONLINE na iKiosek.cz »

Vstoupit do diskuse
0


Články odjinud


Články odjinud