Zuří válka o Litoměřice! V přestřelce slov i Dědek: Kolik má plat gólman?

O čem se v zákulisí jen tiše či polohlasem spekulovalo, vytrysklo v sobotu na volební konferenci jako gejzír. Hokejové Litoměřice jako svazový projekt Dukla jsou bolavým ostnem v oku mnohým šéfům jiných českých klubů. Do ostré přestřelky se dostali zejména majitel Pardubic Petr Dědek, Miroslav Vaněk, manažer Karlových Varů, a předseda litoměřického klubu Daniel Sadil.
Projekt začal v roce 2017. Dostal název Dukla. Stal se jí litoměřický klub, který měl v první lize dostávat do péče mladé reprezentanty, aby jim zajistil herní vytížení. Jenže roky ukázaly, že k ideálnímu fungování má daleko.
Ve své úvodní kandidátské řeči se Alois Hadamczik o Litoměřice otřel. To popudilo jejich šéfa Daniela Sadila, který se v diskusní části konference vydal k řečnickému pultíku. „V prosinci 2019 jsme s Lojzou jeli společně pendolinem z Prahy do Ostravy na mistrovství světa juniorů. Po cestě mi říkal, že jde o nejlepší svazový projekt vůbec. Dával mi sílu, říkal mi, ať si stojím za svým, abych byl trpělivý. Teď vytahuje hulvárny, sprosťárny, kterými nás špiní. Jak se tedy mohu spolehnout na tvoje slovo, Lojzo?“ ptal se Hadamczika.
„Pokud jsem to tehdy řekl, měl jsem o Dukle jinou představu,“ odpovídal mu zpříma v tu chvíli ještě prezidentský kandidát. „Do klubu kupujete cizince, tvůj trenér je napsaný na svazu. Marek Židlický, který se mnou šel dělat reprezentaci do 18 let, dostal plat 15 tisíc korun hrubého na živnost. Váš trenér bere sto tisíc. Co jsi vytvořil, je věc, se kterou nesouhlasí celá republika, ne jen Hadamczik. Tyhle vaše peníze v dalších klubech chybí. To je můj názor a dívám se ti při tom do očí,“ pálil.
K ostré kritice Litoměřic se pak připojili Petr Dědek, majitel Pardubic, a Miroslav Vaněk, manažer Karlových Varů. „Nesouhlasím s projektem Litoměřice. Považuji ho za vyvádění peněz ze svazu, byť na začátku to byla velmi dobrá myšlenka. Nakonec to ale sklouzlo k něčemu jinému. Říkám, že je třeba projekt okamžitě uzavřít a dát peníze klubům extraligy a první ligy juniorů. Pokud jde ze svazu čtrnáct milionů, tak každý klub by dostal 500 tisíc korun na podporu svých trenérů. My namísto toho dáme peníze do Litoměřic, kde to vůbec nefunguje,“ říkal Vaněk.
Sprchou nepříjemných otázek pak Sadila zasypával Dědek. Kolik přesně peněz k vám ze svazu teče? A kolik platíte třeba vašemu gólmanovi? Dědek tím narážel na angažmá Tomáše Krále mladšího, který v klubu po celou dobu fungování projektu chytá, namísto aby v něm dostal šanci jiný mladší brankář.
„Ze svazu chodí 8,2 milionu do klubu. Z toho 7 milionů chodí konkrétně fakturami od dodavatelů služeb. Jídlo, ubytování a další věci, které jsou vyúčtovány. A co se týká platu gólmana? Stoprocentně vám řeknu, že kdyby u nás nechytal syn bývalého prezidenta, nikdo si projektu ani nevšimne. Tomáš Král u nás ale chytal už dříve, než se rozjel projekt. Vždycky jsme chtěli mladého brankáře. Nevím, pane Dědku, zda byste prozradil platy svých hráčů,“ kroutil hlavou Sadil.
Pak pokračoval. „Chtěli jsme vychovávat reprezentanty. Vy ale tomu projektu nevěříte. Já v tom měl nejlepší a nejupřímnější záměr. Můžu slíbit, že 31. ledna 2023, až se bude o Litoměřicích dál hlasovat, já se ho zdržím a vůbec toho nebudu přítomen.“
Na Dědka znovu navázal Vaněk, který se obrátil přímo na Sadila. „Trenéra brankářů u vás v životě nikdo neviděl, ale platí ho svaz. Vy chcete důvěryhodnost, ale neříkáte nám pravdu. Kolik nás všechny Litoměřice stojí? Proč ty peníze nejdou do Vsetína nebo do Frýdku? Proč jste zvýhodnění vy? Řekněte nám, kolik to všechno opravdu stojí,“ apeloval. Podle viceprezidenta svazu Aleše Pavlíka Litoměřice od svazu dostávaly celkem 14 a půl milionu korun.
Šéf píseckého klubu Lukáš Tramba požádal o forenzní kontrolu hospodaření svazu včetně projektu Litoměřic. V hlasování mu bylo vyhověno. Původně měly být Dukly dvě. Najít tu moravskou měl Libor Zábranský, o projekt však podle něj nikdo zájem neměl.
Zprávy ze dne 18. června 2022
Martin Urban k půjčce Královi, zda byla půjčka bývalého prezidenta svazu 9 milionů, nějak kryta: „Do velké míry jsem vázán mlčenlivostí, protože jsme na půdě svazu a jde o společnost Pro Hockey. Tomáš Král si přišel zařídit nějaké náležitosti, aby si mohl půjčit u banky. Přišel v době, kdy půjčky u banky byly velmi nevýhodné. Ručení zajišťovala dostatečná výše majetku prezidenta svazu."
Sadil odpovídá: „Ze svazu chodí 8,2 milionu do klubu. A co se týká platu gólmana? Stoprocentně vám řeknu, že kdyby u nás nechytal syn bývalého prezidenta, nikdo si projektu ani nevšimne. Tomáš Král u nás ale chytal už dříve, než se rozjel projekt. Vždycky jsme chtěli mladého brankáře. Nevím, pane Dědku, zda byste prozradil platy svých hráčů.“
Petr Dědek teď pálí několik dotazů. Na šéfa Litoměřic Daniela Sadila, kolik bere jeho gólman (Král ml.) v 1. lize.
„Nesouhlasím s projektem Litoměřice. Považuji ho za vyvádění peněz ze svazu, byť na začátku to byla velmi dobrá myšlenka. Říkám, že je třeba projekt okamžitě uzavřít a dát peníze klubům,“ apeluje Vaněk.
Boss Karlových Varů pokračuje: „Pešánovi jsme dali neskutečnou výplatu, o které radši asi ani nechci hovořit. Bylo řečeno, že ji má proto, že dělá dvě funkce. Za celou svoji kariéru šéftrenéra svazu náš klub v Karlových Varech ani jednou nenavštívil. Nikdo nekontroloval, jestli svoji práci dělá, jak má.“
„Karlu Gutovi jsme říkali halířek, jak šetřil každou korunu. Pod panem Kulhánkem nastal chaos. Tomáš Král svaz přebíral svaz, co se týká financí, v katastrofálním stavu. Tomášovi je třeba poděkovat, že z finančního průšvihu svaz vyvedl. Udělala se i spousta chyb, třeba špičkově placení manažeři. Ukázalo se po dvou letech, že Sláva Lener je sportovně neúspěšný, ale skončí po 12 letech, kdy řekne, že nesouhlasí s Králem v StB,“ pokračuje Vaněk ve své analýze.
Do diskuze se přihlásil Miroslav Vaněk s tématem hospodařením svazu. „Musí se udělat hloubkový forenzní audit, který pochybnosti buď odstraní a já budu tleskat, nebo najde problémy, a ten, kdo za ně může, musí nést následky.“
Dotaz na Aloise Hadamczika, zda by se změnila práce sportovní komise. „Ano, změnila. Věcí je víc, vždycky musí být u dvacítky člověk, který je zvyklý trénovat extraligu. Sportovní komise se musí vždy shodnout na nějakém plánu, chtěl bych, aby trenéři každé kategorie uměli vysvětlit nominaci.“
„Každý máme ve výkonném výboru své věci v gesci. Audit probíhá každý rok,“ odpověděl Šlégr.
Slovo si bere Petr Dědek. Má otázky na pány Šlégra a Ščerbana a jejich odpovědnost za stav českého hokeje a to, proč z něj odtékají peníze pryč.
V případě zvolené by Jiří Šlégr z rady ČT neodstoupil: „Televize zasedá jednou měsíčně, takže by to moji práci neomezilo.“
Několika slovy se přidávají i zbylí kandidáti. Celkově před startem diskuze přihlášek do ní přibylo. Tu svou přinesl například také Petr Dědek.
Jediný, kdo z kandidátů reaguje, je Dominik Hašek, který říká, že se musel přizpůsobit situaci. „Já jsem si tým nikdy nevybíral.“
Další u mikrofonu je Vladimír Velčovský, majitel klubu Šumperk, který se obrací přímo na pětici kandidátů. „S kým to chcete dělat? Máte výkonný výbor, který zdědíte. Proč nedáme šanci jednomu z těch pěti, aby si sestavili vlastní tým lidí? Vy jako jednotlivci nezmůžete vůbec nic. Divím se vám, výkonný výbore, že jste nerezignovali."
Alois Hadamczik: „Když vidím, jaké jsou persony na svazu, tak když nemají váš rodokmen, nemohou tam být, pokud to nejsou vaši kamarádi.“