Zuří válka o Litoměřice! V přestřelce slov i Dědek: Kolik má plat gólman?

O čem se v zákulisí jen tiše či polohlasem spekulovalo, vytrysklo v sobotu na volební konferenci jako gejzír. Hokejové Litoměřice jako svazový projekt Dukla jsou bolavým ostnem v oku mnohým šéfům jiných českých klubů. Do ostré přestřelky se dostali zejména majitel Pardubic Petr Dědek, Miroslav Vaněk, manažer Karlových Varů, a předseda litoměřického klubu Daniel Sadil.
Projekt začal v roce 2017. Dostal název Dukla. Stal se jí litoměřický klub, který měl v první lize dostávat do péče mladé reprezentanty, aby jim zajistil herní vytížení. Jenže roky ukázaly, že k ideálnímu fungování má daleko.
Ve své úvodní kandidátské řeči se Alois Hadamczik o Litoměřice otřel. To popudilo jejich šéfa Daniela Sadila, který se v diskusní části konference vydal k řečnickému pultíku. „V prosinci 2019 jsme s Lojzou jeli společně pendolinem z Prahy do Ostravy na mistrovství světa juniorů. Po cestě mi říkal, že jde o nejlepší svazový projekt vůbec. Dával mi sílu, říkal mi, ať si stojím za svým, abych byl trpělivý. Teď vytahuje hulvárny, sprosťárny, kterými nás špiní. Jak se tedy mohu spolehnout na tvoje slovo, Lojzo?“ ptal se Hadamczika.
„Pokud jsem to tehdy řekl, měl jsem o Dukle jinou představu,“ odpovídal mu zpříma v tu chvíli ještě prezidentský kandidát. „Do klubu kupujete cizince, tvůj trenér je napsaný na svazu. Marek Židlický, který se mnou šel dělat reprezentaci do 18 let, dostal plat 15 tisíc korun hrubého na živnost. Váš trenér bere sto tisíc. Co jsi vytvořil, je věc, se kterou nesouhlasí celá republika, ne jen Hadamczik. Tyhle vaše peníze v dalších klubech chybí. To je můj názor a dívám se ti při tom do očí,“ pálil.
K ostré kritice Litoměřic se pak připojili Petr Dědek, majitel Pardubic, a Miroslav Vaněk, manažer Karlových Varů. „Nesouhlasím s projektem Litoměřice. Považuji ho za vyvádění peněz ze svazu, byť na začátku to byla velmi dobrá myšlenka. Nakonec to ale sklouzlo k něčemu jinému. Říkám, že je třeba projekt okamžitě uzavřít a dát peníze klubům extraligy a první ligy juniorů. Pokud jde ze svazu čtrnáct milionů, tak každý klub by dostal 500 tisíc korun na podporu svých trenérů. My namísto toho dáme peníze do Litoměřic, kde to vůbec nefunguje,“ říkal Vaněk.
Sprchou nepříjemných otázek pak Sadila zasypával Dědek. Kolik přesně peněz k vám ze svazu teče? A kolik platíte třeba vašemu gólmanovi? Dědek tím narážel na angažmá Tomáše Krále mladšího, který v klubu po celou dobu fungování projektu chytá, namísto aby v něm dostal šanci jiný mladší brankář.
„Ze svazu chodí 8,2 milionu do klubu. Z toho 7 milionů chodí konkrétně fakturami od dodavatelů služeb. Jídlo, ubytování a další věci, které jsou vyúčtovány. A co se týká platu gólmana? Stoprocentně vám řeknu, že kdyby u nás nechytal syn bývalého prezidenta, nikdo si projektu ani nevšimne. Tomáš Král u nás ale chytal už dříve, než se rozjel projekt. Vždycky jsme chtěli mladého brankáře. Nevím, pane Dědku, zda byste prozradil platy svých hráčů,“ kroutil hlavou Sadil.
Pak pokračoval. „Chtěli jsme vychovávat reprezentanty. Vy ale tomu projektu nevěříte. Já v tom měl nejlepší a nejupřímnější záměr. Můžu slíbit, že 31. ledna 2023, až se bude o Litoměřicích dál hlasovat, já se ho zdržím a vůbec toho nebudu přítomen.“
Na Dědka znovu navázal Vaněk, který se obrátil přímo na Sadila. „Trenéra brankářů u vás v životě nikdo neviděl, ale platí ho svaz. Vy chcete důvěryhodnost, ale neříkáte nám pravdu. Kolik nás všechny Litoměřice stojí? Proč ty peníze nejdou do Vsetína nebo do Frýdku? Proč jste zvýhodnění vy? Řekněte nám, kolik to všechno opravdu stojí,“ apeloval. Podle viceprezidenta svazu Aleše Pavlíka Litoměřice od svazu dostávaly celkem 14 a půl milionu korun.
Šéf píseckého klubu Lukáš Tramba požádal o forenzní kontrolu hospodaření svazu včetně projektu Litoměřic. V hlasování mu bylo vyhověno. Původně měly být Dukly dvě. Najít tu moravskou měl Libor Zábranský, o projekt však podle něj nikdo zájem neměl.
Zprávy ze dne 18. června 2022
Petr Dědek právě diskutuje s Jiřím Šlégrem.
Výchovné by podle návrhu kluby platily až při dovršení 20 let. Kluby, které vychovaly hráče, by zpětně dostávaly podle odehraných zápasů v dospělé kategorii. Splacení výchovného je ukončeno po odehrání v součtu 600 zápasů po ukončení juniorské kategorie.

Josef Řezníček o návrhu nového přestupního a změně tabulek: „Výchovné je o tom, že budeme respektovat, pro jakou soutěž se hráč vychová. Oddělil by se dospělý hokej od mládežnického.“
Petr Bříza mluví o novém systému výchovného a přestupního řádu. Dnes se nebude schvalovat, chce ho s delegáty ještě pořádně probrat. Právě začíná jeho prezentace, kterou povede Josef Řezníček. Platit by mohl od sezony 2023/2024.

Proti stanovám svazu jsou Pardubice a Vrchlabí. Ale byly schváleny, tím pádem by neměl hrozit pat v prezidentské volbě a dnes by se měl zvolit nový šéf svazu.
Zástupce Stadionu Vrchlabí p. Slanina právě napadá stanovy, zda nejsou v rozporu s občanským zákoníkem. Podle vyjádření svazu nejsou. Od Vrchlabí zaznělo, že v tom případě jejich zástupce pro ně nebude hlasovat.
Velmi zajímavá teď byla debata mezi Petrem Břízou a předsedou píseckého klubu Lukášem Trambou. Ten nesouhlasil s rozdělením členů ve výkonném výboru Českého hokeje v poměru 5:3 v neprospěch výkonnostního hokeje. Rovnou vznesl protinávrh, aby bylo rozložení 4:4. Bříza reagoval tím, že pokud by tento návrh delegáty rozdělil na dva tábory a tím by nutnou dvoutřetinovou většinou neprošlo nutné přijetí stanov, které by veškerá dosavadní hlasování hodila do koše a ohrozila by právním rámec konference. Hrozilo by dokonce nezvolení nového prezidenta svazu. Pod tlakem okolností nakonec Tramba svůj protinávrh stáhl.
Hlasování o stanovách probíhá v průběhu oběda. Skrutátoři mají těžší pozici, protože někteří delegáti zvedají ruce za jejich zády, od koutku s jídlem.


Karlovy Vary chtěly prosadit do přestupního řádu opakované hostování bez souhlasu klubů za 300 tisíc. Do teď platilo jen na první rok. Návrh byl schválen.
Miloslav Šeba, předseda dozorčí rady společnosti Pro Hockey: „Pokud jde o půjčku T. Krále. Smluvní vztah uzavírala společnost Pro Hockey. Půjčila panu Královi 9 milionu za úrok 2,5 % p.a. Pan Král všechny peněžní prostředky vrátil, včetně smluveného úroku 306 261,15 Kč.“
Čte se zpráva o hospodaření ČSLH, přednáší ji Milan Vacke. V letech 2020 a 2021 svaz operoval s předem schváleným ztrátovým rozpočtem kvůli pandemii COVID-19. V obou letech byl Český hokej v mínusu cca 29 milionů. Na rok 2022 je schválen ztrátový rozpočet 49,7 milionů s přihlédnutím energetické krizi.

Petr Bříza lituje, že podpora sportu ze strany státu není vyšší. „Často jsme srovnáváni se Švýcarskem, kde se však do sportu investuje sedmkrát více než u nás.“

Petr Bříza pokračuje ve čtení zprávy výkonného výboru. Poděkoval končícímu prezidentovi Tomáši Královi, který šéfoval českému hokeji od června 2008.
„Medailový úspěch v žádném případě nepovažujeme za důvod k uspokojení. Dlouhodobě na mezinárodní scéně úspěšní nejsme. Totéž platí o mládežnických týmech,“ říká Petr Bříza k hodnocení reprezentací.

Petr Bříza seznamuje delegáty se strukturou mládežnických soutěží, změnami v počtu týmů a poklesu juniorky na 14 týmů.