Jak funguje GPS a které konkurenční systémy jsou přesnější? | iSportLIFE | iSport.cz
17.3.2019 • 05:00

Bezchybné GPS neexistují! Co ovlivňuje přesnost a jaké jsou alternativy?

Proč mi sporttester naměřil o 200 metrů jinou vzdálenost, než kamarádovi, který běžel se mnou? Co ovlivňuje přesnost GPS a víte, že existuje konkurenční systém Glonass a Galileo?GPS je rozhodně jednou z nejdůležitějších funkcí, kvůli které si kupujeme sportovní hodinky. Správné měření vzdálenosti, tempa a rychlosti totiž dělá naše snažení zajímavější, můžeme své výkony porovnávat, sledovat, jestli se zlepšujeme nebo zhoršujeme. Současně je ale mimořádně otravné, když zaznamenáme, že GPS nefunguje správně – ukazuje nesmyslné tempo, nebo nám na konci závodu zobrazí špatnou vzdálenost.

Že mají vaše hodinky Glonass nijak poznat nejde, dočtete se to ve specifikacích při nákupu. A stejně tak je tomu u podpory Galilea. Případně zkuste probádat nastavení vašich hodinek.

Nejrozšířenější hodinky, které mají Galileo:

  • Garmin Instinct
  • Garmin Fenix Plus (všechny verze)
  • Apple Watch Series 3 a 4
  • Huawei Watch GT.

Kompletní seznam zařízení se postupně rozšiřuje na oficiálních stránkách systému Galileo: www.usegalileo.eu

Hledejte satelity

Se systémem GPS se ale na začátku pro nějaké sportování vůbec nepočítalo. GPS (Global Positioning System) byl uveden do provozu už v roce 1973 a sloužil pro vojenské účely. Civilně se mohlo GPS začít využívat až v novém tisíciletí. Celý systém zjednodušeně funguje tak, že navigační čip ve vašem zařízení přijímá signál od GPS družic, které obíhají kolem planety, a na základě vzájemné polohy je čip schopen určit svoji pozici. GPS funguje s přesností na metry, takže dokáže nejen přesně určit aktuální polohu, ale z její změny vypočítat i vzdálenost a rychlost pohybu.

Problém nastane ve chvíli, kdy navigační čip ztratí signál s dostatečným množstvím družic. K alespoň základnímu fungování potřebujeme komunikovat se třemi družicemi a současně nemůže mít signál s více než dvanácti. Pokud alespoň tři nevidí, nemá jak vypočítat vzdálenost ani rychlost. Jak k tomu může dojít? Nejčastější komplikací je špatná viditelnost mezi navigačním čipem a družicí. Problém představují pevné objekty, které stojí v cestě – zdi, stromy, budovy apod. A protože nejčastěji sportujeme buď ve městě nebo v lese, odchylkám v GPS se jen těžko vyhneme. Co s tím? Pomoci by mohl Glonass.

Glonass je, ve zkratce řečeno, konkurenční služba, za kterou stojí tentokrát ruské ministerstvo obrany. Družice Glonassu využívají jiný počet orbitálních drah, ale pro nás, jako uživatele je důležité hlavně to, že odchylka v přesnosti Glonassu je o malý kousek menší než u GPS. Jedná se zhruba o dva metry. Glonass navíc prokazatelně měří lépe na severní polokouli.

Pokud se tedy setkáváte s tím, že vám hodinky neměří vzdálenosti správně, ověřte si, jestli kromě GPS nepodporují i systém Glonass, respektive kombinaci obou. Už jen z toho důvodu, že hodinky mají možnost zachytit signál od více družic by měla být přesnost vyšší.

Jak už to ale tak bývá, lepší služby nejsou zadarmo. V tomto případě zaplatíte ve formě slabší výdrže baterie. Bohužel se nedá obecně říct, o kolik použití obou navigačních systémů výdrž baterie sníží. Hodně záleží na tom, jak dobře dokázal výrobce optimalizovat navigační čip v hodinkách. Rychlejšího ubytku baterie si ale při sportovních aktivitách delších než hodinu rozhodně všimnete.

Spása jménem Galileo

Současně nemusí být ani kombinace GPS+Glonass všemocná. Svou roli samozřejmě hraje i kvalita navigačního čipu v hodinkách, nebo použitý algoritmus výpočtu. Zcela přesné měření zkrátka neexistuje, a i použití obou systémů současně dokáže občas vygenerovat nesmyslnou hodnotu. I nadále tak bude docházet k situaci, že se budete s kamarády po závodě dohadovat, jak byl vlastně dlouhý, protože každý bude mít na hodinkách trochu jiný údaj.

S přesností by měl do budoucna výrazně pohnout evropský systém Galileo. Nabídne největší počet satelitů a měření na centimetry! Zkoušet se dá na některých hodinkách už nyní, ale celý systém ještě není plně v provozu.


Témata:  superlifeiSportlifeGPSsporttestersportběhběhání
Další články autora
 
14. března 2020
Praha
Přihlásit se
18. dubna 2020
Ostrava
Přihlásit se
16. května 2020
Říčany
Přihlásit se
6. června 2020
Plzeň
Přihlásit se
12. září 2020
Brno
Přihlásit se
17. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud