13. prosince 2017 • 13:34

Veslaři a kanoisté Dukly budou mít větší komfort pro trénink

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Veslaři a kanoisté Dukly budou mít v Praze lepší podmínky pro trénink. Ve zrekonstruované a rozšířené loděnici na Císařské louce mají k dispozici větší posilovnu i místnost s trenažéry, nová je také regenerace a rozšířily se šatny pro závodníky. Těch se tam pohybuje zhruba osmdesát. Rekonstrukce trvala deset měsíců a včetně nákladů na projektovou dokumentaci stála přibližně 63 milionů korun.


Loděnice ve staré podobě sloužila veslařům a kanoistům Dukly od roku 1997, kdy nový objekt nahradil "starou boudu", používanou od sedmdesátých let 20. století. Přežila i povodně v roce 2002. Kolem roku 2010 se začalo ale uvažovat o jejím rozšíření a změně rozčlenění objektu, protože prostory už nestačily.

Moderním nárokům na suchou přípravu nevyhovovala především posilovna. Ta se přemístila do nově vybudovaného podkroví, kde budou i trenažéry. Právě tyto prostory podle úspěšných kajakářů pomohou nejvíc. "Pro sportovce určitě ta posilovna, která opravdu už nestačila. Na druhé straně je trenažérovna. I ta regenerace," řekl při dnešním slavnostním otevření budovy Lukáš Trefil, člen bronzového čtyřkajaku z OH 2012 a 2016.

Nebude tak náročné zorganizovat suchou přípravu, aby se všichni vystřídali. "Bude to určitě velká a příjemná změna. Rozhodně v posilovně. Nebudeme se mačkat s veslaři, když se tam nás potká dvacet. Vždycky jsme museli čekat, než oni docvičí, pak jsme mohli začít my. Máme velkou novou regeneraci, takže to bude velká změna v plusu. Budeme mít dost prostoru i pro sebe, asi i víc trenažérů," doplnil Jakub Špicar, který byl na letošním MS v Račicích bronzový na deblkajaku i čtyřkajaku.

Vybudování nástavby umožnilo výrazné rozšíření pánských i dámských šaten. V nové regenerační zóně mohou nyní sportovci využívat vedle masáží také saunu s ochlazovací kádí, infrasaunu a hydromasážní vany. V budově jsou rovněž sklad lodí, jídelna, odpočinkové místnosti a kanceláře.

Obnovená loděnice se stala dominantou okolí, protože má sytě žlutou barvu. Architekt Pavel Joba se nechal inspirovat žlutou barvou lodí Dukly. Barva zaujala i předsedu Českého olympijského výboru a bývalého veslaře Jiřího Kejvala, i když uvnitř byl poprvé. Ráno totiž jezdívá okolo po Vltavě.

"Už děláme hezkou řádku vtipů na tady tu budovu, na tu barvu především. Že zrovna armáda se takhle odváže a udělá takovou barvu, to jsme nečekali. Já jezdím brzo ráno a vždycky říkám, že to výrazně zlepšilo světelné podmínky, hezky to tady září," poznamenal Kejval v proslovu.

Ani Špicar nemohl kanárkovou barvu přehlédnout. "Taková zvláštní... Ale aspoň je vidět, jak říkali. Já myslím, že to bude vidět i z vesmíru," doplnil.

sportalive.cz
Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud