5. února 2018 • 14:18

Sázky na zimní olympiádu by v ČR mohly překonat miliardu korun

Autor:
Sázky na zimní olympiádu v korejském Pchjongčchangu by v Česku mohly překonat miliardu korun. To by v porovnání s letními hrami v Riu v roce 2016 znamenalo mírné zvýšení. Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří, které dnes ČTK oslovila. Zatím nabraly sázky zhruba za 20 milionů korun, kurzová nabídka se však teprve začíná rozšiřovat. Podle bookmakerů Česko získá čtyři až pět medailí, z toho jednu až dvě zlaté. Největší adeptkou na zlato je snowboardistka Ester Ledecká.


"Letošní olympiáda to bude mít asi trochu složitější, vzhledem k tomu, že NHL nepustila své hráče na turnaj. Ten tak poněkud ztratil svoji výjimečnost a tím utrpí i sázky. Navíc NHL nebude mít přestávku, takže i to bude znamenat určitý odliv sázek," uvedl vedoucí bookmaker Tipsportu Ladislav Pavlis. Hráči z NHL startovali na posledních pěti olympiádách, poprvé v roce 1998 v Naganu. Podle bookmakerů tvoří hokejové sázky zhruba tři čtvrtiny celkového objemu sázek na olympiádu.

"Olympiádu v Soči táhli také biatlonisté, jenže letos bude chybět nejen tvář Gabriely Koukalové, ale zřejmě i její medailové ambice," doplnil Pavlis. Na zimní olympiádě v Soči získali čeští biatlonisté šest medailí, včetně dodatečného bronzu ženské štafety po diskvalifikaci Rusek. Nyní je podle bookmakerů nejpravděpodobnější, že nezískají žádnou medaili (1,5:1). Tipsport podle Pavlise očekává sázky v rozmezí 400 až 450 milionů korun. V Soči na sázkách vybral 350 milionů korun, v Riu 446 milionů. "Hokejový turnaj sice nebude tak atraktivní, ale lidé budou přece jen hokej a český nároďák hodně sledovat. A během čtyř let od poslední zimní olympiády tržby celkově vzrostly," dodal Pavlis.

Také Fortuna odhaduje celkový objem kolem 450 milionů korun. "Pozitivem her je, že ke sportu přivábí nejen skalní fanoušky, ale i širší veřejnost. A také to, že sázkaři mají možnost objevovat nové sporty. Před pár lety to byly rychlobruslení nebo biatlon, na poslední olympiádě třeba snowboard," uvedl mluvčí Fortuny Petr Šrain. Za negativní považuje kromě absence nebo zdravotních problémů některých medailových nadějí časový posun. Například hokejový zápas Česka proti Kanadě začíná ve čtyři hodiny (SEČ) ráno. V brzkých ranních hodinách se většinou konají také lyžařské a snowboardové discipliny. Naopak biatlonové závody startují kolem poledne. Fortuna už přijala tiket za 10.000 korun s devíti příležitostmi a potenciální výhrou dva miliony. Rychlobruslařka Martina Sáblíková by například musela vyhrát závod na pět kilometrů, snowboardistka Eva Samková získat medaili.

Chance podle mluvčí Markéty Světlíkové čeká podobný objem sázek jako v Soči, tedy 75 milionů korun. "Myslíme si, že příležitostných sázkařů tentokrát nebude tolik. Navíc lidé dost často sázejí s tím, že se na daný zápas nebo závod chtějí dívat," podotkla Světlíková.

Nejvíce medailí podle bookmakerů získají Německo nebo Norsko (2:1). Na Čechy je vypsán kurz 700:1. Hokejistům by mělo patřit páté místo, na celkový triumf mají kurz 9:1. Největším favoritem je Rusko (2,3:1), následují Kanada, Švédsko (6:1) a Finsko (8,5:1). Český tým podle bookmakerů téměř jistě porazí ve skupině Koreu (1,11:1), favoritem je také proti Švýcarsku (1,8:1). V duelu s Kanadou je outsiderem s kurzem 2,7:1. Stejný kurz má také na to, že získá medaili.

Zlatou medaili by měly získat Ester Ledecká (1,6:1) ve snowboardovém obřím slalomu a Martina Sáblíková (1,7:1) v rychlobruslařském závodě na pět kilometrů. Ledecká také s největší pravděpodobností bude vlajkonoškou české výpravy při pátečním slavnostním zahájení (12:00 SEČ). Olympijský oheň podle bookmakerů zapálí domácí krasobruslařka Kim Ju-na (1,85:1).

U Tipsportu, Fortuny a Chance by podle odhadu mohly sázky v souhrnu dosáhnout zhruba 950 milionů korun. Podíl těchto firem na trhu kurzových sázek loni podle odhadů činil 92 procent. Ostatní společnosti absolutní hodnotu většinou nezveřejňují, dá se však předpokládat, že celkový objem sázek přesáhne miliardu korun. Při letní olympiádě v Riu to bylo 970 milionů, v Soči 800 milionů. Rekordní událostí je fotbalové Euro 2016 ve Francii s vybranou sumou 1,9 miliardy korun.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 14. kola Fortuna ligy »

15. kolo Fortuna ligy:

Mladá Boleslav - Dukla (pá 9.11., 18:00), Karviná - Sparta (so 10.11., 14:00), Slovácko - Liberec (so 10.11., 17:00), Opava - Baník Ostrava (ne 11.11., 14:00), Jablonec - Bohemians (ne 11.11., 15:00), Plzeň - Příbram (ne 11.11., 15:00), Teplice - Olomouc (ne 11.11., 15:00), Slavia - Zlín (po 5.11., 17:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze