11. dubna 2018 • 12:30

Školáci pátrají v historii sportu, bude se vybírat to hlavní

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Žáci základních a středních škol pátrají v historii tuzemského sportu od založení Československa v roce 1918. Z jejich projektů, které budou mapovat třeba i zapomenuté příběhy z jejich okolí, se budou vybírat nejvýznamnější sportovní osobnosti, výkony, události, rekordy i činy od vzniku samostatného Československa. Anketu 100 let českého sportu pořádá Asociace amatérských sportů ČR.


Ta se zaměřuje na motivaci dětí a mládeže, proto právě školáci od února pracují na svých projektech. Mají pátrat v lokálních archivech, vycházet ze vzpomínek pamětníků, jako jsou třeba jejich rodiče nebo prarodiče.

"Nechceme, aby se nám objevovala jenom stejná jména jako Emil Zátopek, Věra Čáslavská nebo Jaromír Jágr. Určitě objevíme společně i zapomenuté sportovní události, sportovní rekordy, sportovní stavby, které třeba dneska už nejsou, a tak dále," řekl na dnešní tiskové konferenci výkonný předseda Asociace amatérských sportů ČR Milan Kočí.

Děti mají motivovat také ambasadoři projektu, mezi nimiž jsou například olympijští vítězové Roman Šebrle a Kateřina Neumannová nebo daviscupový šampion Radek Štěpánek. "Česká sportovní historie je neuvěřitelná vzhledem k tomu, jak malý jsme národ. A jsem ráda, že právě sportovci se tak silně hlásí k propagaci tohoto výročí. Když budeme děti učit, jak bohatou sportovní historii máme, tak věřím, že budeme mít i bohatou sportovní budoucnost," uvedla šampionka z her v Turíně Neumannová.

Štěpánek připomněl, že mnozí úspěšní sportovci čerpali inspiraci právě z úspěchů svých předchůdců. "Pro naši sportovní budoucnost je proto i tato slavná česká minulost klíčová. Doufám, že se co nejvíce dětí této bohaté historie chytí, a až se bude slavit dvě stě let, bude sláva českého sportu ve světě minimálně stejná jako dnes," poznamenal.

Rád se do podobných akcí zapojuje někdejší světový rekordman v desetiboji Šebrle. "Sport je jedna z nejlepších cest životem, protože mladé lidi učí, že musí respektovat soupeře, musí se naučit pravidla a určitému režimu. Všechny tyto vlastnosti si potom přenášejí i do osobního a pracovního života. A to je nenaučí žádný youtuber nebo bloger," dodal.

Školáci budou bádat do konce června. V každé kategorii odborná porota vybere po jednom projektu z každého ze čtrnácti krajů. Kategorií bude celkem osm. Hlavní kategorií bude NEJ sportovec českého století. Budou se rovněž vyhlašovat nejlepší kolektiv, nejvýznamnější sportovní událost, nejlepší stavba, největší osobnost, nejvýznamnější rekord, nejlepší výrok či gesto v českém sportu a nejlepší vynález nebo inovace v českém sportu.

Od září do října veřejnost prostřednictvím elektronického hlasování na portálu 100 let českého sportu vybere vítěze. Paralelně bude hlasovat odborná porota složená ze slavných sportovců, trenérů, funkcionářů i novinářů. Výsledky obou hlasování budou oznámeny v listopadu při galavečeru v Praze.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud