Cukr a bič manželů Váňových. A je tu další triumf ve Velké pardubické | iSport.cz
Květoslav Šimek
14. října 2019 • 07:24

Cukr a bič manželů Váňových. A je tu další triumf ve Velké pardubické

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Po vleklém zranění se vrací klenot Hložek. Posila, která se nemusí aklimatizovat, říká redaktor Sportu
Pivarník: Už za mě se Limberského životospráva zlepšovala. Co mu řekl po akci?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na stupních vítězů byste ji hledali marně. Zatímco trenér Josef Váňa a žokej Josef Bartoš zvedali nad hlavy poháry pro vítěze 129. ročníku Velké pardubické steeplechase se Slavia pojišťovnou, Pavla Váňová schovávala pod kšilt slzy dojetí a dokola vodila vítězného koně Theophila.Byla mu nejblíže. Během slavnostního vyhlášení, i během pětileté přípravy. Hlavně díky jejímu přístupu se z nepředvídatelného rapla, který byl schopný při premiérovém startu v barvách iSport-Váňa zahodit jezdce Boekhouta a zamířit si to mezi překvapené diváky na tribunu, stal šampion.

Cukr a bič. Tak by se ve zkratce dal popsat tréninkový vliv manželů Váňových. Josef Váňa, matador a rekordman Velké pardubické, je bič. Nekompromisní, ostrý a s jasnou vizí, co by špičkový kůň měl zvládat, aby byl nejlepší.

Rozhovor se zakladatelem Dostihového klubu iSport-Váňa >>

Pavla Váňová je cukr. Nejde to? „Pohladí“ koně vlídným slovem, zazpívanou písničkou, drobným úplatkem v podobě mrkve či jablka. Vyladí hlavu a psychiku. Rozjede komunikaci mezi nebem a zemí. Získá si důvěru zvířete.

A právě tohle je nejtěžší úkol. Paradoxně přehlížený. Kondice, síla a skokanské schopnosti se vypilují v tréninku. Naložit v přípravě umí každý. Chceš vyhrát Velkou pardubickou? Musíš naběhat tolik a tolik kilometrů, naskákat tolik a tolik skoků. Jenže. Kdyby to bylo tak jednoduché, vyhrává se podle jedné šablony pořád dokola.

Váňovi jsou v tomto ideální tým. Josef je bič (kondice), Pavla cukr (hlava). I proto slaví jedenácté trenérské vítězství ve Velké pardubické. V listinách vítězů sice bude zapsáno jen jedno jméno, ale zaslouží si tam být oba. Protože na vítězství Theophila mají oba stejně výraznou zásluhu.

Theophilos, vítěz Velké pardubické
Theophilos, vítěz Velké pardubické

Redaktor Sportu Martin Hašek o syndikátu iSport-Váňa: Utvořili jsme super tým

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud