Lukáš Tomek
29. ledna 2017 • 19:00

Respektujte jeden druhého! To byl vzkaz dvojice Federer - Nadal světu

TOP VIDEA
Kadeřábek: Nabídka od lepšího klubu než Hoffenheim? Ničemu se nebráním Kadeřábek: Nabídka od lepšího klubu než Hoffenheim? Ničemu se nebráním
RENTGEN: Co musí Plzeň zlepšit před vstupem do Ligy mistrů? RENTGEN: Co musí Plzeň zlepšit před vstupem do Ligy mistrů?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Profesionální sport bývá v dnešní době skvělá show. Gladiátoři na hřišti se překonávají, diváci v hledišti střídavě tají dech a křičí vzrušením. Takový byl i poslední souboj tenisových titánů mezi Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem.Dva soupeři, kteří se dokonale znají. Dva soupeři, kteří jsou každý jiný. Elegán, technický ekvilibrista, génius, jehož s lehkostí hrané údery padají s milimetrovou přesností tam, kam mají. A proti němu nezdolný bojovník, svalnatý atlet, emotivní mistr topspinů.

Souboj ve finále Australian Open ale kromě už zmiňované show nabídl ještě něco navíc. "Roger musel pro tento návrat hodně tvrdě pracovat. Bylo úžasné s ním ve finále zase hrát. Jasně, chtěl jsem vyhrát, ale Roger si titul zaslouží," řekl po finále zklamaný Nadal. Švýcar pak svého soka chytl kamarádsky za paži a vysekl mu podobnou poklonu: "Bohužel se tenis nehraje na remízy, protože bych se dnes s Rafou o ten titul rád podělil. Hrál úžasně. Ještě chvíli takhle vydrž, tenis tě totiž pořád moc potřebuje."

Australian Open: Federer udolal v úchvatné bitvě Nadala v pátém setu
1080p 720p 480p 240p

Ano, tomu se říká respekt. A v případě těchto legend není hraný a zdaleka se nevztahuje jen k tomuto utkání. Na kurtu si při zápase nikdy nic nedarují. Ale dohraje se poslední fiftýn a jeden ctí druhého. Opravdově, bez přetvářky a evidentně. Jako by chápali, že velikost každého z nich ještě roste existencí toho druhého.

Oba také nejspíš jako nikdo druhý vědí, kolik úsilí je třeba na to, dostat se až na level hrajících legend. Nezbláznit se ze slávy a peněz, nepřestat dřít po několika velkých triumfech, umět se vypořádat s rolí hvězdy, kterou touží den co den dostat někdo ze smečky nabušených mladých lovců.

Respekt, s nímž po utkání jeden o druhém mluvili, byl alespoň pro mě tím největším vzkazem dvojice Federer - Nadal pro současný svět. Pro svět často hodně rozdělený, pro svět plný agresivních egomaniaků toužících ponížit, zesměšnit a ztrapnit toho na druhé straně sítě. Vzkaz pro svět, kde má vítěz brát vše a poražený být zašlapaný do země. Protože když není, okamžitě vítěze nařkne z nekalé hry. Pro svět, v němž se prostě respekt zrovna moc nenosí.

A proto, i když se jak známo v tenisu na remízy opravdu nehraje, tentokrát svým způsobem zvítězili oba. Roger i Rafa.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Nominace Kvalifikace Los Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

 Skupina A * Skupina B * Skupina C *Skupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H
Klasická verze
Mobilní verze