Michal Koštuřík
5. června 2023 • 16:45

Hložek a Zima do Gruzie? Na EURO U21 už nepatří. Turnaj je pro jiné hráče

Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
Kroměříž proti Slavii trhla rekord a potvrdila vzestup. Vzory? Klubový šéf zmiňuje i ligový klub
Vítejte v malé NHL. Čeští junioři Zielinski a Glas ukázali podmínky v kanadském Monctonu
VŠECHNA VIDEA ZDE

BLOG MICHALA KOŠTUŘÍKA | Kdyby Češi mohli (a chtěli za každou cenu) postavit na EURO U21 nejsilnější možný výběr, oznámil by kouč Jan Suchopárek v pondělí před polednem několik jiných jmen. Možná jste si to ani neuvědomili, ale věkový limit pro vrcholný turnaj této kategorie splňují i Adam Hložek či David Zima. Borci z německé bundesligy, respektive italské Serie A. Zasněme se dál: Na hrotu ční sparťanský snajpr Tomáš Čvančara, levou obranu si podmaňuje David Jurásek ze Slavie…Do Gruzie neodletí ani jeden z nich a není to překvapení. Všichni čtyři (Čvančara je ještě k tomu zraněný) už své vrstevníky výkonnostně přerostli, náleží do kádru áčka. Zpětný proces není úplně běžný. Kdo je již etablován mezi dospělou elitou, nedělává krok níž. Myšlenka oslovit Hložka a Zimu podle mě Suchopárka ani nenapadla. Ctí nepsaná pravidla. Věděl, že by se svou žádostí těžko uspěl a ani by vlastně nedávala smysl. Postup na turnaj vybojovali jiní, tak ať se na něm předvedou.

Upřímně, šampionát ročníku 2000 a mladších není pro esa typu Hložka mimořádnou událostí, kvůli které by obětovali dovolenou či start za seniorský nároďák v kvalifikaci. Představa, že Bayer Leverkusen uvolní pro tuhle akci Hložka je iluzorní. Šampionát se nekoná v oficiálním termínu UEFA, kluby mohou hráčům účast lehce zatrhnout.

Anketa
Postoupí český tým ze skupiny na EURO do 21 let?
ANO
NE

Je to obvyklá věc i jinde, žádné české specifikum. Největší mladé hvězdy kontinentu hrají v červnu na jiném fóru. Také z „lvíčat“ už jsou „lvi“. Suchopárek to zcela chápe a respektuje. Použil k tomu příměr: „Je to podobné, jako kdybyste začali chodit do osmé třídy a po půl roce vás vrátili do sedmé.“

Kouč je rád, že má k dispozici Martina Vitíka a Matěje Juráska, kteří jsou s týmem spjatí. Hložek se Zimou takřka vůbec.

Pro český fotbal je spíš škoda, že si neudržel podzimní fazonu originální brněnský špílmachr Michal Ševčík, jenž bude brzy oznámen jako posila Sparty. Jarní propad ho stál místo v nominaci, na šanci bude čekat na telefonu jako náhradník. Zrovna on mohl být na akci tohoto typu rozdílovým hráčem, atraktivním pro zahraniční kluby.

Tak snad příště na Slovensku….

Vstoupit do diskuse
2
Články odjinud


Články odjinud