Pavel Hartman
27. února 2023 • 12:57

Ten Hag jako Sir Ferguson: United uzdravil zásadami, měří všem stejně

Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na sklonku června vedl první trénink v Manchesteru United, v závěru února zvedl s týmem trofej, na kterou čekala slavná fotbalová firma od roku 2017. Trenér - manažer Eric Ten Hag dokázal za necelých sedm měsíců navázat na zlatý odkaz Sira Alexe Fergusona, což se žádnému z jeho předchůdců nepodařilo. Jak to provedl?Neustoupil ze svých zásad před nikým a vyžadoval (a vyžaduje) striktní dodržování jasných pravidel. Neméně důležité je, že majitelé a klubový managament s ním byli a jsou za jedno. Kdo se nepodvolí vytyčeným normám na hřišti i mimo, má smůlu, protože nemá kde fňukat. Bez ohledu na jména a zásluhy. Cristiano Ronaldo je toho dokladem.

Teď se ponořme trochu víc do hloubky.

Když United lanařili Ten Haga, jeho věhlasný nizozemský kolega Louis van Gaal mu na základě vlastních zkušeností radil, ať tenhle džob nebere.  „Nebudu dohlížet na jeho kariéru, on mi když tak zavolá sám. Ale měl by si vybrat fotbalový klub, ne komerční klub," pronesl Napoleon, jenž byl vyhozen z Old Traford po dvouleté práci završené triumfem v FA Cupu. Hned po jeho zisku dostal padáka, i když předtím novinářům opakoval, že má plnou podporu vedení.

Ten Hag se nenechal odradit a přijal výzvu stát se novým Fergusonem. Od prvního momentu vsadil na systematičnost a s nikým se nemazal. Hvězdný ofenzivní záložník Bruno Fernandes to nedávno potvrdil v rozhovoru s Rio Ferdinandem. Popsal, jak na úvodním setkání kouč tým seznámil s tím, jak se bude hrát, jak se bude trénovat a jak se budou všichni chovat mimo trávník. Pak dodal: „Kdo to bude dělat, bude hrát. Kdo ne, hrát nebude.“

Možná si s ohledem na benevolentní pořádky v United před příchodem velitele z Ajaxu někteří mysleli, že to tak horké nebude. Ale spletli se.

Cristiano Ronaldo odjel po vystřídání o poločase z přátelského utkání, následoval trest. Když odmítl v závěru zápasu vystřídat, protože bylo pod jeho úroveň naskočit na plochu jen na poslední minuty, nebyl nominován na další utkání.

Ostrý kontrast proti předchůdci Ralfu Rangnickovi, který když si dovolil CR7 stáhnout za hřiště, což majitele Zlatého míče rozhořčilo, mu na střídačce hned vysvětloval, proč to udělal. Tím shodil sám sebe před mužstvem, protože nikomu jinému ve stejných případech nic neobjasňoval, a zboural tím institut jednotného metru.

Ten Hag naopak všem měří stejně. A nejen u Ronalda, jenž musel odejít. Sílu týmové disciplíny trenér všem ukázal před ligovým utkáním ve Wolverhamptonu. Marcus Rahsford zaspal týmový mítink, vyndal ho kvůli prohřešku vůči týmovým pravidlům ze základní sestavy. „Wow, řekli jsme si,“ svěřil se Fernandes v interwiev s Ferdinandem. A přiznal, že si kabina nebyla jistá, jestli to kouč nepřehnal. Rashford měl totiž vynikající formu, střílel góly na počkání a United potřebovali tři body. Proto se nabízelo přimhouřit oči.

Ale Ten Hag to neudělal. Výsledek? Rashford šel do zápasu ze střídačky a gólem rozhodl o vítězství United. „Jsou týmová pravidla a já jsem udělal chybu. Byl jsem zklamaný, že jsem nehrál od začátku, ale rozhodnutí jsem rozuměl. A jsem rád, že jsme vyhráli,“ konstatoval po závěrečném hvizdu Marcus Rashford. S trenérem odcházel z jeviště ve Wolverhamptonu v objetí a s úsměvem na tváři. Podobná scéna se opakovala i po nedělním vítězství ve finále Ligového poháru.

Nyní stručně k pravidlům na hřišti.

Ten Hagův fotbal je postavený na pevných pilířích. Jde o asi deset zásad, které musí všichni hráči bez pardonu dodržovat. Proč? Na to odpověděl už při excelentním angažmá v Ajaxu: „Chceme hráčům nabídnout jistoty, proto trénujeme určitá schémata, na která se můžou spolehnout. A můžeme přidávat další a další a být stále flexibilnější v tom, jak hrajeme. Říkáme tomu automatismy, vzorce, které hráčům umožňují myslet a jednat opravdu rychle. Je to jako s improvizací v divadle. Improvizovat můžete jen tehdy, když znáte scénář nazpaměť.“

Ten Hag je flexibilní v rozestavení, hraje si s typologií hráčů, ovšem v dodržování herních principů necouvne nikomu ani o píď. A nepředstavujte si, že jeho zásady jsou složité na pochopení. Jedno z přikázání třeba zní - vytvořte takové postavení, aby mohla jít první přihrávka vždy nahoru. Už v Ajaxu zatrhl nekonečné přihrávky mezi stopery, které ho dodnes dráždí. „Držení míče musí vést vždy k nějakému cíli,“ podotýká.

Anebo vyznává zásadu odpočinkové obrany. Co se pod tím skrývá? To, že hráči musí mít pořád na paměti, že balon může mít v mžiku soupeř a je třeba mu hned pozičně zabránit v protiútoku. Proto pečlivě hlídá vzdálenosti mezi jednotlivými hráči a řadami.

Sami vidíte, že kuchařka, která uvařila renesanci United, je jednoduchá, jenže kuchtit každý den podle ní umí jen málokdo. Sir Ferguson to dokázal, Ten Hag také. Bylo by zajímavé sledovat, jestli by se striktním profesionalismem a odborností uspěl ve specifickém českém prostředí, kdyby se jeho angažmá ve Spartě před pár lety doopravdy upeklo.

Reálné odpovědi už se nedočkáme, zato dalších úspěchů Manchesteru United pod Ten Hagovým dohledem nejspíš ano. On sám říká, že dobytím Ligového poháru obnova velkoklubu teprve startuje.

Není důvod mu nevěřit.

Vstoupit do diskuse
3
Články odjinud


Články odjinud