Žijeme v době, kdy se hokej pozvolna mění i na souboje analytických mozků a programů. Nemusíte s tím souhlasit, ale je zkrátka fakt, že tohle prostředí spěje do bodu, kdy se dá všechno spočítat, nějak odůvodnit a hledají se různé vzorce které dění na ledě popíší. Hrajte Fantasy hokej na ZOH zde >>
Pokud sledujete NHL, není problém si filtrovat jakákoliv data. Moderní statistiky, i ty, řekněme staromódní, na které neplatí žádné poučky, co se s čím sčítá, odečítá, případně dělí, násobí a mocní. Jen klasické čárkování momentů, které se na ledě udály.
A teď sedíte na olympijském turnaji, který je důležitou akcí pro Mezinárodní hokejovou federaci, když sem jezdili hráči z NHL, tak to byla značka s puncem blýskavého zlatého pokladu. Jenže jste na tom úplně stejně jako na mistrovství světa. Pokud vás zajímají i ty nejzákladnější statistiky, tedy zblokované střely, hity, tak si nechte zdát. Smůla. Vítejte v pravěku! Leda, že si vezmete tužku a budete si je čárkovat sami, jinak jste bez šance.
A co hůř, chtít tady třeba počty střel v přesilovkách, vědět, kolik na nich hráč XY odehrál času, kdo chodil nejvíc na oslabení, v jakých situacích hráč bodoval nejvíc? No tak to si připadáte asi tak, jako kdybyste stáli na bitvě u Sudoměře vedle Jana Žižky a tázali se ho, ze které strany vyjedou na ty prohnané křižáky tanky.
Takže když vám skončí zápas Česka s Kanadou, víte, že hráči po sobě šli. Podle dojmu můžete usoudit, že kanadská rota byla o něco ostřejší. Jenže to taky může být úplně naopak.
Kdyby na IIHF náhodou nevěděli, kam nalít nějaký ten švýcarský čtvrtmilionek, tak tohle by byl docela dobrý nápad.