Romana Barboříková
19. února 2022 • 13:50

Biatlonový neúspěch: Nejde stavět jen na Davidové. Zlepšit střelbu i servis

Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Sasínek Mäki a její cesta za snem: Už měsíc po porodu jsem běhala
Těm chytrým v Pardubicích může Červenka změnit život
VŠECHNA VIDEA ZDE

KOMENTÁŘ ROMANY BARBOŘÍKOVÉ | Velké zklamání. Pocit, který byl patrný ve tváři Markéty Davidové po včerejším posledním závodu na olympijských hrách. A který podtrhovaly také lesklé oči české biatlonové hvězdy, do nichž se draly slzy. Ať jste sebevětším fanouškem tohoto sportu, to co ona jste určitě neprožívali.Musela překonat tvrdé povětrnostní podmínky v Číně, také „zradu“ vlastního servisu v úvodu her. K medaili byla jednou relativně blízko (6. místo ve vytrvalostním závodu) a podruhé, včera, ještě blíž, když byla čtvrtá. Jenže jak sama hořce podotkla, za rok si na čtvrtou příčku nikdo nevzpomene.

Sama přitom věděla, že jestli může z českého týmu někdo medaili domů přivézt, je to právě ona. A ačkoliv se dlouho bránila pasování do role české biatlonové jedničky, včerejší pocity potvrzují, že ji přijala.

Nic to nemění na faktu, že po dvou předchozích úspěšných Hrách vyšel tuzemský biatlon naprázdno. Mrzí to fanouška a určitě nejvíc právě Davidovou, která byla tak blízko. Ovšem ruku na srdce, zklamání nejde házet jen na ni, jak to někteří dělají. Uvědomme si, že na konci sezony převezme malý křišťálový glóbus, což také není nic běžného.

Ale zpět k olympijskému neúspěchu. Nejde hledat chybu vyloženě u jednotlivců. Ani Davidová není robot, který bude vozit medaile na požádání. Tady jde spíš o celostní problém, kdy český biatlon momentálně stojí a padá s jedinou sportovkyní.

Markéta Davidová: Když nevyjde střelba, nejdřív sprostě nadávám
Video se připravuje ...

Shrňme si to… Medaile z Pchjongčchangu 2018: stříbro Michal Krčmář, bronz Veronika Vítková. Soči 2014: stříbro Gabriela Soukalová, Ondřej Moravec, smíšená štafeta, bronz Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup a dodatečně ženská štafeta.

Vidíte ten zásadní rozdíl oproti současnosti? Medaile nevozila jedna žena, výrazný podíl na nich měl také mužský tým. I za dob, kdy zářila Gabriela Soukalová, tady byli ještě Moravec, Šlesingr, Soukup, kteří sbírali cenné kovy. Samozřejmě, jako hlavní hvězda i pro marketingové účely vyčnívala právě Soukalová, ovšem pozornost poutali i další. A dařilo se v týmových soutěžích.

Dnes je veškerá tíha na Davidové, což není dobré ani pro český biatlon, a už vůbec ne pro ni. Ostatně v jednom dokumentu přiznala, že poslední rok byl pro ni těžší než ty dřív. Je tedy potřeba, aby se na vrchol dostali znovu i čeští muži a Davidové trochu ulehčili. Jenže… Michal Krčmář se hledá, nadějí byl Jakub Štvrtecký, který se však výrazně potýká se střelbou. V kategorii talentů dosud dál zůstávají Mikuláš Karlík či mladíci, kteří závodí především v nižším IBU Cupu.

A u všech platí totéž – musí se popasovat se střelbou. Už v sezoně poukazoval trenér mužů Ondřej Rybář, že zatímco v tréninku vše klape, v závodech to dost vázne. Což olympiáda plně potvrdila. Kouč byl kvůli tomu naštvaný. „Tohle je poslední zdvižený prst,“ lamentoval. Ovšem jak poté dodal, nejen pro závodníky, ale i celý realizační tým.

Včetně servisu. O této stránce věci se začalo víc mluvit po chybě s lyžemi Davidové, jenže tento problém už trvá déle. I v minulé sezoně šéf svazu Jiří Hamza přiznal, že se situace musí řešit. Na začátku této sezony sice vedení prohlašovalo, že se udělalo hodně, ale průběh tomu nenasvědčoval. A tak je nyní i toto jeden z kousků, který do skládačky příliš nezapadá.

Biatlonisté tedy mají před sebou řadu problémů, které musí odbavit. A bohužel pro ně ne postupně, ale všechny současně. Protože už za dva roky bude v Novém Městě na Moravě mistrovství světa, kde rozhodně tak, jako nyní v Pekingu, dopadnout nechtějí!

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud