Jiří Pešek (†83): Legenda, která odmítla klobouky | iSport.cz
Stanislav Hrabě
26. května 2011 • 16:25

Jiří Pešek (†83): Legenda, která odmítla klobouky

Jiří Pešek zemřel ve věku třiaosmdesáti let
TOP VIDEA
iSport podcast: Jaké změny byly na Spartě vidět pod trenérem Kotalem?
Baník - Jablonec: Rychlý kontr Severočechů zakončil gólovou střelou z těžké pozice Kubista, 0:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

STANISLAV HRABĚ - Účastník mistrovství světa 1954 ve Švýcarsku, střelec 151 ligových gólů. To je nejnaleštěnější část jeho fotbalové vizitky. Šedá strohá čísla se však proměňují v zelenou louku poznání příběhy. A Jiřího Peška jich obklopoval bezpočet. Byl vyhlášeným kanonýrem, možná větším, než se na první pohled zdá."Jirka Pešek má můj největší obdiv," říkal král ostrostřelců Josef Bican, „On hrál na křídle, měl v pětičlenném útoku k brance hodně daleko a z úhlu, přesto dal tolik gólů,“ vysvětloval muž, jenž v českých klubech nastřílel 447 ligových gólů.

Jejich vztah byl zajímavý. Zatímco ostatní hráči doby minulé Bicana bezmezně obdivovali a netroufli si jedinou uštěpačnou poznámku, Peškovi nic svatého nebylo.

„Pepi, ten nedal ani polovinu gólů, co se mu přisuzuje,“ vyprávěl se smíchem. „Slavia přijela do Prešova, tam na ni čekali pěkní brousci, Pepi byl zalezlý na půlce. Mladí to oběhali, vyhrálo se 3:1. Tehdy takové možnosti zpravodajství nebyly, tak si sekretář Slavie Josef Laufer řekl: tři góly? Tak dva Bican. A bylo to.“

Bicanova paní Jarmila ho za ta slova jen hubovala: „Jirko, vy jste pěkný šotek!“ Tím skutečně byl. Po skončení kariéry v roli trenéra objezdil celý svět, působil ve Finsku, na Islandu, v Indii. Dělal českému fotbalu dobré jméno.

Nebál se ani komunistického režimu, dokonce v 50. letech, ve kterých bylo nejvíce represí. Když reprezentační tým postoupil na světový šampionát ve Švýcarsku, byli hráči dotázáni, co by si přáli za odměnu. Pešek navrhl za všechny motorku.

Stranická skupina tento návrh přezkoumala a změnila ho na klobouky. To Pešek odmítl se slovy, že jsou amatéři a hrají pro slávu dělnické třídy.

 

Sport 2020

MS v biatlonu (13. - 23. února 2020, Anterselva)
Program Nominace na MS O Anterselvě

SP v alpském lyžování (26. října 2019 - 22. března 2020)
Program Ester Ledecké Program SP

Olympiáda 2020 (24. července - 9. srpna 2020, Tokio)
Nové sporty Olympijská kolekce Kdy se konají další olympijské hry?

Články odjinud


Články odjinud