Štěpán Filípek
27. června 2020 • 05:00

Dvacet a hotovo? Slavii čekají další výzvy, boj o moc i odpovědnost

Vstoupit do diskuse
5
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Baník 4:3. Dramatickou přestřelku řídili Birmančevič a Kuchta
PRVNÍ DOJEM se Zbyňkem Irglem: Každý hráč Třince ví, co dělat
VŠECHNA VIDEA ZDE

Znělo to tajemně a slibně. „Mám ještě jeden sen, ale nechtěl bych o něm mluvit,“ pravil v rozličných obměnách Jindřich Trpišovský. Muž, který se Slavií obhájil titul a díky němuž přibude na dres druhá malá zlatá hvězda, symbolizující dvě desítky ligových triumfů.Ve středu večer se jeho touha naplnila. „Dvě hvězdy byly pro mě velkým cílem už loni. Měl jsem to v hlavě dlouho,“ byl už konkrétní. „Navázali jsme na něco, co tu už před námi zanechalo spoustu dalších, skvělí hráči a trenéři, Plánička, Bican, Jarolím nebo Cipro. Všichni ti, co tu byli před námi. Víc než jedno století něco střádali a my teď dokázali na dres přidat tu vysněnou druhou hvězdu.“

Vyznání architekta červenobílých úspěchů mělo historický přesah, bylo znát, že to vyvěrá přímo z něho a není to jen fráze pro fanoušky. Svědčí to o hluboce prožívaném vztahu k vlastní práci i dějinám klubu, s nímž vystoupal na vrchol. Dokázal to i tím, že jmenoval své „mistrovské“ předchůdce Františka Cipra či Karla Jarolíma. Ani to, myslím, nebylo na efekt.

Fotbalisté Slavie slavili titul spolu s fanoušky před Edenem, nechyběla ohňová show
Fotbalisté Slavie slavili titul spolu s fanoušky před Edenem, nechyběla ohňová show

Slavia má za sebou výjimečnou sezonu. I jí by se slušelo říkat totální, ale tenhle slogan už byl napasován na tu předchozí. Jenže nádherné zápasy v Lize mistrů dostaly mužstvo na další level. Právě skutečnost, že vyhrálo domácí soutěž při tak náročném programu, je mimořádná, největší rival Plzeň měl se skloubením obou úkolů problémy. Pro Slavii v tomto směru hrály nesporně větší finanční možnosti a široký kádr. Ovšem nejen díky tomu, ale i mimořádné fyzické připravenosti oslabila mýtus, že zvládnout něco takového je v českých podmínkách prakticky nemožné.

V Edenu překonali i jinou překážku, kterou si před sebe položili sami. V půlce sezony se rozhodli pro změnu strategie s výhledem na tu další a rozjeli projekt zapracování nových, mladých hráčů, kteří přišli z menších klubů. Tedy i bez zkušeností s tlakem a pozorností, kterou se jim při působení v metropoli logicky musí dostat. Současně ze svých služeb Slavia uvolnila Milana Škodu a Josefa Hušbauera, ustupující „nositele výkonu“, ale hlavně lídry s klíčovou rolí v šatně i na hřišti. Jakkoli snaha umístit Hušbauera takřka kamkoli byla až nápadná. K tomu se přidal odchod největší hvězdy Tomáše Součka, s výhledem na přínos ve výši půl miliardy korun pochopitelný.

iSport Premium nyní pro nové předplatitele jen za 1 Kč za první měsíc a sleva na elektroniku >>>

Jenže dohromady s letními zásahy do kádru vznikl velký problém – a Trpišovský si toho byl velmi dobře vědom. Jak uvedl klubový boss Jaroslav Tvrdík, byl to nejtěžší střet sportovních a ekonomických argumentů. Trpišovský tušil, jaké komplikace Součkovo sbohem 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
5
Články odjinud


Články odjinud