SOUHRN: Holuša přidal další zlato, HME v Praze završil bronz štafety

0
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?

VÝSLEDKY 4. DNE | V závěrečný den domácího halového evropského šampionátu v Praze přibyla na české konto další zlatá medaile! Postaral se o ni mílař Jakub Holuša, který v pražské O2 areně navíc časem 3:37,68 o víc než sekundu překonal vlastní český rekord. Mistrovství Evropy pak z českého pohledu završil bronz mužské štafety na 4x400 metrů. Naopak sedmibojař Adam Helcelet ani výškař Jaroslav Bába další cenný kov nepřidali, těsně za medailí zůstala i čtvrtkařská štafeta žen.

Český tým zakončil halové ME s bilancí dvou zlatých, jedné stříbrné a tří bronzových medailí. Lepší v tomto ohledu byl naposledy šampionát v Gentu v roce 2000 (3-2-1). V medailovém hodnocení to pro pořadatelskou zemi znamená čtvrté místo za Ruskem, Francií a Británií.

Holuša ve finiši urval zlato

Jakub Holuša se stal v Praze halovým mistrem Evropy v běhu na 1500 metrů. Sedmadvacetiletý mílař v O2 areně po taktickém výkonu předstihl ve strhujícím finiši na cílové pásce o šest setin Ilhama Tanuie Özbilena z Turecka a zvítězil v novém českém rekordu 3:37,68 minuty. Vlastní národní maximum z loňského roku překonal o sekundu a 11 setin.

Zlatý Holuša: Vyhrát doma je nejvíc. Jako sen

Medailovou bilanci domácí reprezentace završili v poslední disciplíně při úspěšné obhajobě bronzu ve štafetě na 4x400 metrů Daniel Němeček, Patrik Šorm, Jan Tesař a šampion z individuálního závodu Pavel Maslák. Také oni vylepšili český rekord, který má nyní hodnotu 3:04,09. Vyhráli Belgičané v evropském rekordu 3:02,87 před Poláky.

Jakub Holuša nastupuje k velkolepému finiši, který mu vynesl titul evropského šampiona na HME v PrazeFoto Pavel Mazáč (Sport)

Holuša vybojoval druhou medaili z velkého šampionátu v kariéře. Před třemi lety se stal v Istanbulu halovým vicemistrem světa na osmistovce. A rychlost z této trati ve finále dokonale uplatnil. V průběhu závodu kontroloval situaci v přední polovině pole a postupně si chystal pozici na finiš.

V náběhu do posledního kola se vydal za keňským rodákem Özbilenem, který se od začátku staral o tempo a soupeřům se vzdálil. Ještě na začátku krátké cílové rovinky Holuša ztrácel několik metrů, ale v bouřlivé atmosféře mu zbyly síly na drtivý závěr.

"Už jsem viděl na konci, že Özbilenovi dochází, zatímco já jsem měl sil dost. Věděl jsem, že medaili mám, tak jsem se soustředil na ten finiš a šel jsem po zlatu," prohlásil nečekaný vítěz. "Neuvěřitelné, ty lidi mě k tomu dohnali," komentoval atmosféru v hale, v níž nebylo při jeho útoku slyšet vlastního slova. Po doběhu tribuny doslova vybuchly nadšením.

Největší favorit závodu Němec Homiyu Tesfaye, který vede letošní světové tabulky, se nevešel ani na stupně vítězů. V boji o bronz prohrál s Britem Chrisem O'Harem.

Štafeta čtvrtkařů se raduje z bronzové medaile na domácím HME v PrazeFoto Pavel Mazáč (Sport)

Štafeta brala bronz

Čtvrtkaři před závodem favorizovali belgický tým s bratry Borléeovými a také Poláky a jejich prognóza se beze zbytku naplnila. Bronz z Göteborgu zopakovali Němeček s Maslákem, před dvěma lety s nimi byli v týmu Petr Lichý a Josef Prorok. Nová sestava měla ke stříbrné medaili daleko, nikdo ale také jejich pozici zezadu neohrožoval.

Ženskému kvartetu ve složení Denisa Rosolová, Helena Jiranová, Zdeňka Seidlová a Zuzana Hejnová chybělo ke zopakování bronzu 18 setin. Vedení po prvním úseku Rosolové sice čerstvě dvacetiletá Jiranová a teprve sedmnáctiletá Seidlová neudržely, Hejnová ale převzala kolík v kontaktu se soupeřkami. Až na medaili tým posunout nedokázala. "Měla jsem před sebou hradbu těl. Jsem docela naštvaná, protože to na bronz bylo," litovala.

Výškař Jaroslav Bába po dvou medailích z předchozích HME skončil mimo stupně vítězů pátý výkonem 228 centimetrů. Další postupná výška 231 přitom už stačila k zisku titulu, který vybojoval Rus Daniil Cyplakov. Obhájce bronzu Bába měl jednu chybu i na 228, což jej stálo čtvrté místo.

Zlatá radost v podání mílaře Jakuba Holuši

"S dnešním vystoupením nemohu být spokojený, chtěl jsem víc. Představoval jsme si ten závod trošku jinak a přál jsem si, aby to zacinkalo," litoval stříbrný medailista z předminulého HME v Paříži. "Páté místo není úplně špatné, ale medaile je medaile. A chybělo tak málo. Byla to moje životní šance a asi moje poslední předvést se na takové akci před domácím publikem," dodal.

Diana Mezuliáníková skončila ve finále patnáctistovky sedmá. Finálovému závodu nepředcházely rozběhy kvůli malému počtu přihlášených běžkyň. Dvaadvacetiletá domácí reprezentantka měla v jedenáctičlenném poli nejslabší osobní rekord a v závodě si jej vylepšila o 55 setin na 4:16,93. Titul získala Nizozemka Sifan Hassanová za 4:09,04.

Nizozemská hvězda Dafne Schippersová navázala na loňské tituly z evropského šampionátu v Curychu a vyhrála nejkratší sprint i v hale. Osobní rekord si zlepšila na 7,05 a posunula se na první místo letošních světových tabulek. Mužský titul získal úřadující světový šampion v hale Richard Kilty z Británie za 6,51, jeho krajan a hlavní papírový favorit Chijindu Ujah byl diskvalifikován kvůli "ulitému" startu.

Helcelet se propadl na páté místo

Sedmibojař Adam Sebastian Helcelet obsadil na halovém mistrovství Evropy v Praze páté místo ziskem 6031 bodů. V průběhu druhého dne neudržel třetí příčku, na kterou se posunul po běhu na 60 metrů překážek. V dalších dvou disciplínách se vždy o místo propadl. Druhý Čech na startu Marek Lukáš skončil devátý součtem 5865 bodů.

Titul získal Rus Ilja Škurenjov v letošním světovém maximu 6353 bodů a zařadil se na deváté místo evropských historických tabulek. Na 85 bodů se přiblížil kontinentálnímu rekordu Romana Šebrleho. O 74 bodů porazil Němce Arthura Abeleho, který si stříbrnou medaili zajistil sedmi osobními rekordy. Bronz vybojoval nizozemský obhájce prvenství Eelco Sintnicolaas, jenž součtem 6185 jako poslední překonal dosavadní Helceletovo evropské maximum roku (6164).

Helcelet, který kvůli potížím s achilovkou nemohl před šampionátem pořádně trénovat, zahájil druhý den čtvrtým místem v běhu na 60 metrů překážek za 7,95 a posunul se na třetí příčku. Ve skoku o tyči překonal 490 cm a poprvé během soutěže v O2 areně alespoň vyrovnal své letošní maximum, z medailových pozic ho ale odsunul skvělý tyčkař Sintnicolaas.

Soutěž zakončil Helcelet nejrychlejším kilometrem v tomto roce za 2:45,66, ale průběžné čtvrté místo neubránil před vítězem závěrečné disciplíny Gaëlem Querinem z Francie (2:34,54).

Veleba s Urbánkovou skončili v semifinále

Sprinteři Jan Veleba a Petra Urbánková se na halovém mistrovství Evropy v Praze umístili na konci druhé desítky pořadí. Postup ze semifinále běhu na 60 metrů byl dnes v O2 areně podle očekávání nad jejich síly.

Český rekordman v běhu na 100 metrů Veleba běžel o tři setiny pomaleji než v rozběhu a časem 6,74 sekundy obsadil 20. místo. Urbánková zopakovala na setinu páteční výkon 7,37, který je jen o setinu pomalejší než její osobní rekord, a byla klasifikována na 19. místě.

S nejrychlejšími časy postoupili do finále Brit Richard Kilty (6,53) a Němka Verena Sailerová (7,08).

Finále:
Muži:
800 m: 1. Lewandowski (Pol.) 1:46,67, 2. English (Ir.) 1:47,20, 3. Kupers (Niz.) 1:47,25.

Sedmiboj: 1. Škurenjov (Rus.) 6353 b. (60 m: 6,98 - dálka: 778 - koule: 13,89 - výška: 210 - 60 m př.: 7,86 - tyč: 530 - 1000 m: 2:44,84), 2. Abele (Něm.) 6279 (6,93 - 756 - 15,54 - 192 - 7,67 - 490 - 2:35,64), 3. Sintnicolaas (Niz.) 6185 (6,98 - 751 - 14,03 - 198 - 7,98 - 520 - 2:39,00), 4. Querin (Fr.) 6115, 5. Helcelet 6031 (7,03 - 738 - 14,43 - 201 - 7,95 - 490 - 2:45,66), ...10. Lukáš (oba ČR) 5865 (6,93 - 704 - 13,69 - 198 - 8,07 - 480 - 2:44,15).

1500 m: 1. Holuša (ČR) 3:37,68 - český rekord, 2. Özbilen (Tur.) 3:37,74, 3. O'Hare (Brit.) 3:38,96.

60 m: 1. Kilty (Brit.) 6,51, 2. Blum 6,58, 3. Reus (oba Něm.) 6,60.

Výška: 1. Cyplakov (Rus.) 231, 2. Chesani (It.) a Mástoras (Řec.) oba 231, 4. Šustov (Rus.) 228, 5. Bába (ČR) 225.

4x400 m: 1. Belgie (Watrin, D. Borlée, J. Borlée, K. Borlée) 3:02,87 - evropský rekord, 2. Polsko 3:02,97, 3. ČR (Němeček, Šorm, Tesař, Maslák) 3:04,09 - český rekord.

Ženy:
800 m: 1. Büchelová (Švýc.) 2:01,95, 2. Poistogovová (Rus.) 2:01,99, 3. Lupuová (Ukr.) 2:02,25.

1500 m: 1. Hassanová (Niz.) 4:09,04, 2. Cichocká (Pol.) 4:10,53, 3. Buonová (It.) 4:11,61, ...7. Mezuliáníková (ČR) 4:16,93.

60 m: 1. Schippersová (Niz.) 7,05, 2. Asherová-Smithová (Brit.) 7,08, 3. Sailerová (Něm.) 7,09.

Tyč: 1. Sidorovová (Rus.) 480, 2. Stefanídiová (Řec.) 475, 3. Bengtssonová (Švéd.) 470.

Trojskok: 1. Koněvová (Rus.) 14,69, 2. Petrovová (Bulh.) 14,52, 3. Kňazevová (Izr.) 14,49.

4x400 m: 1. Francie (Gueiová, Diarraová, Raharolahyová, Gayotová) 3:31,61, 2. Británie 3:31,79, 3. Polsko 3:31,90, 4. ČR (Rosolová, Jiranová, Seidlová, Hejnová) 3:32,08.