10. července 2016 • 20:40

Šéftrenér atletů je spokojený se stříbrným ME a pustil se do neevropských Turků

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Slavia - Olomouc 2:2. Nečekaná ztráta i po Zimově minele. Bod z drtivého finiše
Slavia - Olomouc: Chytil dotlačil míč do sítě - 2:2. Nebyl ale před tím Bořil v ofsajdu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Česká atletika má za sebou jedno nejúspěšnějších mistrovství Evropy, byť šampionát v Amsterodamu se zapíše do historie "jen" stříbrným písmem. Zlatá medaile poprvé po dvou předchozích šampionátech chybí, ale co do počtu bodů za umístění do osmého místa byli čeští reprezentanti vůbec nejlepší od vzniku samostatné republiky."Za mě dobrý," zhodnotil šampionát šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák. "Samozřejmě vždycky může být líp, ale není to o tom, že líp už bylo," pousmál se spokojený kouč.

"A na olympiádě v Riu mohou uspět atleti, kteří tady nebyli nebo neuspěli," připomněl například oštěpařku Barboru Špotákovou , překážkářku Zuzanu Hejnovou , která v Amsterdamu kvůli tréninkovému manku nebyla, či oštěpaře Jakuba Vadlejcha .

Česká výprava získala celkem 49 bodů a obsadila třinácté místo. Dosud nejvyšší (45) byl bodový součet v Göteborgu 2006. O "stříbrný" šampionát se postarali čtvrtkař Pavel Maslák , oštěpař Vítězslav Veselý , tyčkař Jan Kudlička a desetibojař Adam Sebastian Helcelet .

Těsně pod stupni vítězů skončili dálkař Radek Juška a štafeta mužů na 4x400 m, pátá byla Špotáková, šestá sedmibojařka Kateřina Cachová , sedmý výškař Jaroslav Bába a osmá místa si připsali mílař Filip Sasínek a běžkyně Eva Vrabcová-Nývltová.

Chyběly osobní rekordy

Když Dvořák před dvěma lety uviděl tvrdá postupová kritéria na olympijské hry či mistrovství světa, zmírnil limity na ME, aby se mládí otrkalo. I proto ho potěšilo, že kritéria splnilo 51 závodníků, i když jich nakonec na start nastoupilo o čtyři méně. Dále ho potěšila úspěšnost v postupech z kvalifikací a rozběhů. "Ne všem se to povedlo, což je sen každého trenéra, ale to se nestává," řekl.

Minusem je skutečnost, že si nikdo neudělal osobní rekord, český rekord vytvořila pouze mužská čtyřstovkařská štafeta, jež ale finálovým časem přišla o možnost dostat se na OH. "Štafeta mi i tak udělala radost. Nebyli na tom kluci tak dobře individuálně, ale semkli se," podotkl Dvořák.

Vypíchl i Helceleta a Jušku, líbil se mu Sasínek, kterého nejspíš nemine dodatečná olympijská nominace. Politoval Kudličku, kterého minulo zlato jen těsně. "Víťa (Veselý) s Máslem (Maslákem) se ukázali jako velcí závodníci," doplnil.

Špotákové Dvořák věří

Nižší forma Špotákové mu starosti nedělá. "Neměl jsem očekávání, že vyhraje o kilometr," připomněl zdravotní potíže, které světová rekordmanka měla. "Má manko, poprvé šla dva závody s denní pauzou. Rozdíl je markantní. Neházela dobře," soudil. "Nemá za sebou starty, potřebuje házet," dodal.

Našel i negativa. Nepříliš kvalitní organizace zejména ze strany dopravy, točící se silný vítr, který ovlivňoval všechny soutěže, či diskvalifikace Jakuba Holuši, který by ve finále patnáctistovky zcela jistě bojoval o zlato.

"Vyhrál by to, vychutnal by si to. Kdyby se tak běželo na olympiádě..." zasnil se Dvořák a připomněl pomalé tempo s rychlým finišem, což Holušovi sedí. "A za rok si také vzpomenu na to, že jsem se tady furt svlíkal a oblíkal," pousmál se nad častými změnami počasí.

Kritizoval i skutečnost, že zejména v tureckém týmu, který získal dvanáct medailí, není ani jeden rodilý Turek, navíc jen jeden Evropan. V Amsterdamu se také ozvaly hlasy, že by se počet cizinců měl regulovat.

"Nemyslím si ale, že by k něčemu takovému došlo. Nejsem toho každopádně zastáncem," prohlásil Dvořák. "K nám zaplaťpánbůh nechtějí, asi proto, že jim nemáme co nabídnout. Z mé strany by to ale byl podraz vůči našim atletům," nabídl kouč svůj pohled.

Výškař Jaroslav Bába se na evropském šampionátu dělí o sedmé místo. Skočil 224 centimetrů.
Výškař Jaroslav Bába se na evropském šampionátu dělí o sedmé místo. Skočil 224 centimetrů.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud