Tomáš Kropáček
11. června 2024 • 08:25

ME v atletice 2024: program a výsledky. Kdy závodí v Římě české naděje?

Autor: Tomáš Kropáček, ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Srbsko - Anglie 0:1. Birmančevič prohře s Albionem nezabránil
Upoutávka na rozhovor se Schickem a Součkem: Musíme být TÝM
VŠECHNA VIDEA ZDE

Před dvěma roky v Mnichově přinesl hned první den ME v atletice Česku medailový úspěch. Bronz v kouli získal Tomáš Staněk. Evropský šampionát v atletice letos od 7. do 12. června hostí Řím, kde se představí více než padesát zástupců české atletiky. Prohlédněte si kompletní program českých sportovců na ME v atletice 2022. 



Program ME v atletice 2024

Úterý 11. června - ME 2024 Řím

Čas Disciplína Česká účast
9:35 desetiboj (110 m překážek) Helcelet, Stráský
10:10 800 m - ženy (semifinále)  
10:30 desetiboj (disk) Helcelet, Stráský
10:35 dálka - ženy (kvalifikace)  
10:45 4x400 m - muži (rozběhy) ČR
11:15 4x400 m - ženy (rozběhy) ČR
11:55 desetiboj (tyč) Helcelet, Stráský
12:00 4x100 m - muži (rozběhy) ČR
12:30 4x100 m - ženy (rozběhy)  
13:00 oštěp - muži (kvalifikace) Jílek, Konečný, Vadlejch
Čas Disciplína Česká účast
19:05 desetiboj (oštěp) Helcelet, Stráský
20:35 výška  - muži (finále) Štefela
20:55 trojskok - muži (finále)  
21:05 400 m překážek - muži (finále)  
21:18 400 m překážek - ženy (finále) Jíchová
21:30 10 000 m - ženy (finále)  
21:36 oštěp - ženy (finále) Ogrodníková
22:30 desetiboj (1500 m) Helcelet, Stráský
22:53 200 m - ženy (finále)  

Středa 12. června - ME 2024 Řím

Čas Disciplína Česká účast
20:12 10 000 m - muži (B-finále)  
20:20 tyč - muži (finále) Ščerba, Holý
20:28 oštěp  - muži (finále)  
20:54 dálka - ženy (finále)  
21:05 4x400 m - ženy (finále)  
21:17 4x400 m - muži (finále)  
21:28 800 m - ženy (finále)  
21:44 10 000 m - muži (finále)  
22:26 1500 m - muži (finále)  
22:40 4x100 m - ženy (finále)  
22:50 4x100 m - muži (finále)  

Výsledky ME v atletice 2024

Muži
100 m 1. Jacobs 10,02, 2. Ali (oba It.) 10,05, 3. Glave (Brit.) 10,06, 4. Larsson (Švéd.) 10,16, 5. Ansah (Něm.) 10,17, 6. Crespi (Šp.) 10,18.
200 m  1. Mumenthaler (Švýc.) 20,28, 2. Tortu (It.) 20,41, 3. Reais (Švýc.) 20,47, 4. Erlandsson (Švéd.) 20,57, 5. Desalu (It.) 20,59, 6. Němejc (ČR) 20,91.
400 m 1. Doom (Belg.) 44,15, 2. Dobson (Brit.) 44,38, 3. Bonevacia (Niz.) 44,88, 4. Sacoor (Belg.) 44,98, 5. Sito (It.) 45,04, 6. Molnár (Maď.) 45,07.
800 m 1. Tual (Fr.) 1:44,87, 2. Attaoui (Šp.) 1:45,20, 3. Tecuceanu (It.) 1:45,40, 4. De Arriba (Šp.) 1:45,64, 5. Kramer 1:45,70, 6. Ben (Šp.) 1:46,54,  ...11. Dudycha (ČR) 1:46,94 - nepostoupil do finále.
5 000 m 1. J. Ingebrigtsen (Nor.) 13:20,11, 2. Mills (Brit.) 13:21,38, 3. Lobalu (Švýc.) 13:21,61, 4. Mechaal 13:22,77, 5. Ndikumwenayo (oba Šp.) 13:23,26, 6. Bibič (Srb.) 13:24,54.
Půlmaraton 1. Crippa 1:01:03, 2. Riva (oba It.) 1:01:04, 3. Petros (Něm.) 1:01:07, 4. Teferi (Izr.) 1:01:10, 5. Fitwi Sibhatu (Něm.) 1:01:17, 6. Selvarolo (It.) 1:01:27.
110 m př. 1. Simonelli (It.) 13,05, 2. Llopis (Šp.) 13,16, 3. Joseph (Švýc.) 13,43, 4. Mohamed (Fr.) a Martínez (Šp.) oba 13,45, 6. Obasuyi (Belg.) 13,46.
3 000 m př. 1. Miellet 8:14,01, 2. Bedrani (oba Fr.) 8:14,36, 3. Bebendorf 8:14,41, 4. Ruppert (oba Něm.) 8:15,08, 5. Arce (Šp.) 8:16,70, 6. Daru (Fr.) 8:19,42, ...10. Habarta 8:21,83 - český rekord, 12. Vích (oba ČR) 8:22,95.
20 km chůze 1. Karlström (Švéd.) 1:19:13, 2. McGrath (Šp.) 1:19:31, 3. Fortunato (It.) 1:19:54, 4. Bordier (Fr.) 1:20:45, 5. Partanen (Fin.) 1:20:52, 6. Orsoni (It.) 1:21:08, ..18. Hlaváč (ČR) 1:23:53.
Dálka 1. Tentoglu (Řec.) 865, 2. Furlani (It.) 838, 3. Ehammer (Švýc.) 831, 4. Fincham-Dukes (Brit.) 812, 5. Campagne (Fr.) 808, 6. Sarabojukov (Bulh.) 808, 7. Meindlschmid (ČR) 803.
Disk 1. Čeh (Slovin.) 68,08, 2. Weisshaidinger (Rak.) 67,70, 3. Alekna (Lit.) 67,48, 4. Stahl (Švéd.) 66,84, 5. Janssen 65,48, 6. Prüfer (oba Něm.) 64,60.
Koule 1. Fabbri (It.) 22,45, 2. Mihaljevič (Chorv.) 21,20, 3. Haratyk (Pol.) 20,94, 4. Lincoln (Brit.), 5. Staněk (ČR) oba 20,88, 6. Bertemes (Luc.) 20,86.
Kladivo 1. Nowitzki (Pol.) 80,95, 2. Halász (Maď.) 80,49, 3. Kochan (Ukr.) 80,18, 4. Hummel (Něm.) 79,25, 5. Chaussinand (Fr.) 78,37, 6. Fajdek (Pol.) 77,50, ...17. Myslyvčuk 73,43, 21. Hájek (oba ČR) 72,72 - nepostoupili do finále.
Ženy
100 m 1. Asherová-Smithová (Brit.) 10,99, 2. Swobodová (Pol.), 3. Dossová (It.) obě 11,03, 4. Van der Wekenová (Niz.) 11,04, 5. Lückenkemperová (Něm.) 11,07, 6. Josephová (Fr.) 11,08, ...14. Maňasová (ČR) 11,45 - vypadla v semifinále.
400 m  1. Kaczmareková (Pol.) 48,98, 2. Adelekeová (Ir.) 49,07, 3. Klaverová (Niz.) 50,08, 4. Manuel (ČR) 50,52, 5. Miklósová (Rum.), 6. Laviai Nilsenová (Brit.) obě 50,71.
1 500 m 1. Mageeanová (Ir.) 4:04,66, 2. Bellová (Brit.) 4:05,33, 3. Guillemotová (Fr.) 4:05,69, 4. Guerrerová (Šp.) 4:06,03, 5. Reekieová (Brit.) 4:06,17, 6. Pérezová (Šp.) 4:06,32.
5 000 m 1. Battovlettiová (It.) 14:35,29, 2. Grövdalová (Nor.) 14:38,62, 3. Garcíaová (Šp.) 14:44,04, 4. Kosterová (Niz.) 14:44,46, 5. Blomqvistová (Fin.) 14:44,72, 6. Kleinová (Něm.) 14:58,28.
100 m př. 1. Sambaová-Mayelaová (Fr.) 12,31, 2. D. Kambundjiová (Švýc.) 12,40, 3. Skrzyszowská (Pol.) 12,42, 4. Semberová (Brit.) 12,56, 5. Visserová (Niz.) 12,72, 6. Hurskeová (Fin.) 12,84.
3 000 m př. 1. Krauseová (Něm.) 9:18,06, 2. Birdová (Brit.) 9:18,39, 3. Ruttová (Rum.) 9:22,36, 4. Gegaová (Alb.) 9:22,92, 5. Mononenová (Fin.) 9:23,28, 6. Konieczeková (Pol.) 9:23,28.
4x400 m mix 1. Irsko (O'Donnell, Adelekeová, Barr, Mawdsleyová) 3:09,92, 2. Itálie (Sito, Polinariová, Scotti, Mangoneová) 3:10,69, 3. Nizozemsko (Bonevacia, Klaverová, Klein Ikkink, Bolová) 3:10,73, ...6. Česko (Krsek, Vondrová, Müller, Malíková) 3:14,24.
půlmaraton 1. Grövdalová (Nor.) 1:08:09, 2. Mellyová (Rum.) 1:08:55, 3. Haugerová-Thackeryová (Brit.) 1:08:58, 4. Meringorová (Rum.) 1:09:25, 5. Kejetaová (Něm.) 1:09:42, 6. Donnellyová (Brit.) 1:09:57, ...23. Hrochová 1:11:38, 45. Stewartová (obě ČR) 1:13:41.
20 km chůze 1. Palmisanová 1:28:08, 2. Traplettiová (obě It.) 1:28:37, 3. Oljanovská (Ukr.), 4. Garcíaová-Carová (Šp.) obě 1:28:48, 5. Mutardová (Fr.) 1:28:55, 6. Montesinosová (Šp.) 1:29:07, ...11. Martínková (ČR) 1:31:58.
trojskok 1. Peleteirová-Compaoréová (Šp.) 14,85, 2. Danismazová (Tur.) 14,57, 3. Guillaumeová (Fr.) 14,43, 4. Načevová (Bulh.) 14,35, 5. Ionová (Rum.) 14,23, 6. Petrovová (Bulh.) 14,16.
výška 1. Mahučichová (Ukr.) 201, 2. Topičová (Srb.) 197, 3. Geraščenková (Ukr.) 195, 4. Demirevová (Bulh.), 5. Junnilaová (Fin.) obě 193, 6. Lakeová (Brit) a Menikerová (Fr.) obě 190.
tyč 1. Moserová (Švýc.) 478, 2. Stefanídiová (Řec.), Cauderyová (Brit.) obě 473, 4. Švábíková (ČR) a Lampelaová (Fin.), 6. Molinarolová (It.) všechny 458.
disk 1. Elkasevičová (Chorv.) 67,04, 2. Van Klinkenová (Niz.) 65,99, 3. Caová 64,53, 4. Rodriguesová (obě Portug.) 62,76, 5. Kamgaová (Švéd.) 62,71, 6. Vitaová (Něm.) 62,65.
koule 1. Schilderová 18,77, 2. Van Klinkenová (obě Niz.) 18,67, 3. Ogunleyeová 18,62, 4. Kenzelová (obě Něm.) 18,55, 5. Toimilová (Šp.) 18,43, 6. Roosová (Švéd.) 18,26.
kladivo 1. Fantiniová (It.) 74,18, 2. Wlodarcyková (Pol.) 72,92, 3. Logaová (Fr.) 72,68, 4. Kosonenová (Fin.) 72,06, 5. Jacobsenová (Dán.), 6. Marghievaová (Rum.) obě 70,57.
sedmiboj 1. Thiamová (Belg.) 6848 b. (100 m př.: 13,74 - výška: 195 - koule: 15,06 - 200 m: 24,81 - dálka: 659 - oštěp: 53,00 - 800 m: 2:11,79), 2. Lazraqová-Khlassová (Fr.) 6635 (13,35 - 177 - 15,27 - 23,56 - 635 - 48,23 - 2:12,07), 3. Vidtsová (Belg.) 6596 (13,16 - 180 - 14,79 - 23,85 - 646 - 42,12 - 2:09,35), 4. Kälinová (Švýc.) 6490, 5. Dokterová (Niz.) 6418, 6. Gereviniová (It.) 6379.

Česká nominace na ME v atletice 2024

Na evropském šampionátu v Římě se představí 52 českých atletů, předloňský rekord tedy zůstává nepřekonán

Muži Marek Bahník (výška), Marek Bárta (disk), Michal Desenský (4x400 m), Jakub Dudycha (800 m), Tomáš Habarta (3000 m př.), Patrik Hájek (kladivo) , Adam Sebastian Helcelet (desetiboj), Vít Hlaváč (20 km chůze), David Holý (tyč), Jaroslav Jílek (oštěp), Jan Jirka (4x100 m), Radek Juška (dálka), Martin Konečný (oštěp), Philip Krenek (4x400 m), Matěj Krsek (400 m, 4x400 mix a muži), Eduard Kubelík (200 m, 4x100 m), Ondřej Macík (200 m, 4x100 m), Pavel Maslák (4x400 m), Vít Müller (400 m př., 4x400 mix a muži), Volodymyr Myslyvčuk (kladivo), Tomáš Němejc (200 m, 4x100 m), Tadeáš Procházka (koule), Adam Smolka (400 m př.), Tomáš Staněk (koule), Vilém Stráský (desetiboj), Zdeněk Stromšík (100 m, 4x100 m), Matěj Ščerba (tyč), Patrik Šorm (400 m, 4x400 mix a muži), Jan Štefela (výška), Martin Tuček (400 m př.), Jakub Vadlejch (oštěp), Jan Veleba (100 m, 4x100 m), Damián Vích (3000 m př.).
Ženy Tereza Hrochová (půlmaraton), Michaela Hrubá (výška), Nikoleta Jíchová (400 m př., 4x400 m), Helena Jiranová (100 m př.), Barbora Malíková (4x400 mix a ženy), Karolína Maňasová (100 m), Lurdes Gloria Manuel (400 m, 4x400 mix a ženy), Eliška Martínková (20 km chůze), Nikola Ogrodníková (oštěp), Tereza Petržilková (400 m, 4x400 mix a ženy), Marcela Pírková (4x400 m), Nikola Pöschlová (tyč), Kristiina Sasínek Mäki (1500 m), Petra Sičaková (oštěp), Moira Stewartová (půlmaraton), Amálie Švábíková (tyč), Barbora Veselá (4x400 m), Lada Vondrová (400 m, 4x400 mix a ženy), Andrea Železná (oštěp).

Kde sledovat ME v atletice 2024 v TV?

Kompletní program atletického evropského šampionátu nabídne v přímém přenosu stanice ČT Sport.

České medaile z ME v atletice

Ročník Medailista Disciplína Umístění
2022 (Mnichov) Tomáš Staněk vrh koulí 3. místo
2022 (Mnichov) Barbora Špotáková hod oštěpem 3. místo
2022 (Mnichov) Jakub Vadlejch hod oštěpem 2. místo
2018 (Berlín) Nikola Ogrodníková hod oštěpem 2. místo
2018 (Berlín) Anežka Drahotová chůze na 20 km 2. místo
2018 (Berlín) Eva Vrabcová Nývltová maraton 3. místo
2016 (Amsterdam) Adam Sebastian Helcelet desetiboj 2. místo
2016 (Amsterdam) Vítězslav Veselý hod oštěpem 2. místo
2016 (Amsterdam) Pavel Maslák 400 m 2. místo
2016 (Amsterdam) Jan Kudlička skok o tyči 2. místo
2014 (Curych) Barbora Špotáková hod oštěpem 1. místo
2014 (Curych) Vítězslav Veselý hod oštěpem 2. místo
2014 (Curych) Anežka Drahotová chůze na 20 km 3. místo
2014 (Curych) Jan Kudlička skok o tyči 3. místo
2014 (Curych) Jaroslav Bába skok do výšky 3. místo
2012 (Helsinky) Vítězslav Veselý hod oštěpem 1. místo
2012 (Helsinky) Pavel Maslák 400 m 1. místo
2012 (Helsinky) Jiřina Svobodová skok o tyči 1. místo
2012 (Helsinky) Denisa Rosolová 400 m překážek 2. místo
2012 (Helsinky) Zuzana Hejnová, Zuzana Bergrová, Jitka Bartoničková, Denisa Rosolová 4 × 400 m 3. místo
2010 (Barcelona) Barbora Špotáková hod oštěpem 3. místo
2006 (Göteborg) Roman Šebrle desetiboj 1. místo
2006 (Göteborg) Tomáš Janků skok do výšky 2. místo
2006 (Göteborg) Barbora Špotáková hod oštěpem 2. místo
2006 (Göteborg) Jan Železný hod oštěpem 3. místo
2002 (Mnichov) Roman Šebrle desetiboj 1. místo
2002 (Mnichov) Jiří Mužík 400 m překážek 2. místo
1998 (Budapešť) Helena Fuchsová 400 m 2. místo
1998 (Budapešť) Šárka Kašpárková trojskok 2. místo
1998 (Budapešť) Lukáš Vydra 800 m 3. místo
1994 (Helsinky) Milan Gombala skok daleký 2. místo
1994 (Helsinky) Jan Železný hod oštěpem 3. místo

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud