5. listopadu 2017 • 18:37

Vrabcová Nývltová si v New Yorku vylepšila v maratonu osobák a skončila sedmá

Neuvěřitelné gesto fair play! Fotbalista zakopl míč před prázdnou bránou, aby mohli ošetřit protihráče po hrozivé srážce Neuvěřitelné gesto fair play! Fotbalista zakopl míč před prázdnou bránou, aby mohli ošetřit protihráče po hrozivé srážce
Machovský o návratu ze zámoří: Byl to ztracený rok. Na tlak ve Spartě jsem připravený Machovský o návratu ze zámoří: Byl to ztracený rok. Na tlak ve Spartě jsem připravený

Česká běžkyně Eva Vrabcová Nývltová skončila v maratonu v New Yorku sedmá v osobním rekordu 2:29:41. Byla o patnáct sekund rychlejší než při čtrnáctém místě na mistrovství světa v Londýně a podruhé se dostala pod hranici dvou hodin a 30 minut. Po čtyřiceti letech vyhrála slavný závod domácí Američanka. Shalane Flanaganová totiž překazila favorizované Keňance Mary Keitanyové útok na čtvrtý triumf za sebou a zvítězila v čase 2:26:53.

V pomalu rozběhnutém závodě se Vrabcová Nývltová dlouho držela v elitní skupině, která se do třicátého kilometru zúžila na osm závodnic. Na 34. kilometru se odpoutaly Flanaganová, Keitanyová a Etiopanka Mamitu Daskaová.

Česká reprezentantka běžela společně s Italkou Sarou Dossenaovou na šestém a sedmém místě. Ve finiši ji nakonec dělilo pět sekund od čtvrté Edny Kiplagatové, dvojnásobné světové šampionky a stříbrné medailistky z letošního MS.

Vrabcová Nývltová se stala první českou běžkyní, která maraton v New Yorku zaběhla pod 2:30. "Jsem nadšená. Samozřejmě těch pár sekund (od 4. místa) mrzí, ale jsem ráda, že jsem se do 35. kilometru držela v čelní skupině, to se mi ještě nikdy nepovedlo. A na závěr nemám takovou rychlost," řekla Vrabcová ČTK.

Keitanyovou, jež na jaře v Londýně zaběhla rekordní maratonský čas v čistě ženském závodě 2:17:01, zaskočila domácí Flanaganová. Šestatřicetiletá Američanka, která byla stříbrná na OH 2008 v běhu na 10.000 metrů, nasadila k rozhodujícímu trháku na 36. kilometru. Nikdo na něj nedokázal zareagovat, Keitanyové v cíli nadělila více než minutu. Poslední Američankou v listině vítězek newyorského maratonu byla v roce 1977 Miki Gormanová.

Mezi muži byl nejrychlejší Keňan Geoffrey Kamworor v čase 2:10:53. Čtyřiadvacetiletý dvojnásobný mistr světa v půlmaratonu vylepšil druhé místo ze svého debutu v New Yorku v roce 2015. Bývalého světového rekordmana Wilsona Kipsanga porazil o tři sekundy. Třetí byl vicemistr světa z roku 2013, Etiopan Lelisa Desisa.

Newyorský maraton:

Muži: 1. Kamworor 2:10:53, 2. Kipsang (oba Keňa) 2:10:56, 3. Desisa (Et.) 2:11:32.

Ženy: 1. Flanaganová (USA) 2:26:53, 2. Keitanyová (Keňa) 2:27:54, 3. Daskaová (Et.) 2:28:08, ...7. Vrabcová Nývltová (ČR) 2:29:41.

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

Skupina A * Skupina B * Skupina C *Skupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H