Drsná zpověď hvězdy: Zavlekli mě sem! Z otroctví ho zachránil učitel

Mo Farah je obrovskou hvězdou britské atletiky, ale do země ho zavlekli jako dítě
Mo Farah je obrovskou hvězdou britské atletiky, ale do země ho zavlekli jako dítě
Mo Farah se na Zlaté tretře loučil s desetikilometrovou tratí na atletických oválech. Vítězně.
Britský běžec Mo Farah v Bruselu vylepšil světový rekord v hodinovce na 21.330 m
Hvězdný britský vytrvalec Mo Farah skončil v Londýně pátý
Muktar Edris z Etiopie překazil zlaté loučení Britu Farahovi
První zlato na atletickém MS v Londýně získal v běhu na 10 km Brit Mo Farah
12
Fotogalerie
ČTK, iSport.cz
Atletika
Vstoupit do diskuse (1)

Čtyřnásobný britský olympijský vítěz Mo Farah v rozhovoru pro veřejnoprávní stanici BBC řekl, že byl jako dítě do Británie zavlečen a musel pracovat jako sluha v domácnosti.

Devětatřicetiletý vytrvalostní běžec uvedl, že jeho pravé jméno je Husajn Abdi Káhin a že jako Mohameda Faraha ho pojmenovali lidé, kteří s ním odletěli z Džibutska. Bylo mu devět let, když ho z této východoafrické země odvezla žena, kterou do té doby nikdy neviděl a která tvrdila, že ho bere do Evropy za jeho příbuznými. V Británii pak musel hlídat děti v jiné rodině a starat se o domácnost, aby dostal najíst.

Mo Farah o sobě dříve říkal, že se do Británie dostal ze jako uprchlík Somálska se svými rodiči. Nicméně v dokumentu, který ve středu odvysílá BBC a společnost Red Bull Studios, uvádí, že jeho rodiče nikdy v Británii nebyli a že jeho matka a dva bratři žijí na rodinné farmě v neuznávaném státu Somaliland. O otce přišel ještě jako malý chlapec, zemřel při přestřelce. Když bylo Farahovi osm nebo devět let, odvedli ho z domova, aby žil s jinou rodinou v Džibutsku.

V prvních letech po příjezdu do Británie mu rodina, které sloužil, nepovolovala chodit do školy, dostal se do ní, když mu bylo 12 let a vystupoval v ní jako uprchlík ze Somálska. Z rodiny, která ho využívala jako sluhu, mu pomohl dostat se učitel tělocviku, jenž o jeho případu informoval sociální úřady a ty ho umístily k somálským pěstounům. V roce 2000 nadějný sportovec získal britské občanství pod jménem Mohamed Farah.

Farah řekl, že chtěl svůj příběh zveřejnit, aby změnil to, jak veřejnost vnímá pašování lidí a otroctví. „Netušil jsem, že je tolik lidí, kteří prožívají to samé, co mám za sebou já. Jen to dokládá, jaké jsem měl štěstí,“ uvedl. „Opravdu mě zachránilo to, v čem jsem byl jiný, a to v tom, že umím běhat,“ dodal.

Video placeholder
NEJdojemnější momenty olympiád: „finiš“ s tátou, sport nad Hitlera i fotka • Český olympijský tým

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů