Carl Lewis přijede do České republiky

Deset medailí ze světových šampionátů a stejný počet cenných kovů z olympijských her má na kontě fenomenální sprinter a dálkař Carl Lewis.
Deset medailí ze světových šampionátů a stejný počet cenných kovů z olympijských her má na kontě fenomenální sprinter a dálkař Carl Lewis, který za svou kariéru překonal deset světových rekordů.
Šestačtyřicetiletý Američan, který byl v roce 1999 zvolen Atletem století, ve čtvrtek přijede do České republiky.
Lewisovy statistiky jsou jen stěží napodobitelné. Devětkrát stanout na nejvyšším stupínku už dokázal na olympijských hrách v atletice pouze finský vytrvalec Paavo Nurmi.
Lewis navíc čtyřikrát po sobě zvítězil na OH ve stejné disciplíně, skoku do dálky, což se mezi atlety dosud podařilo pouze diskaři Alu Oerterovi.
Mimořádný atletický talent svými výkony udivoval už od mládí. Neměl nejlepší krok, start a ani nejvyšší frekvenci, celkově však byl nejrychlejší.
Proslul uvolněným a lehkým během. Ačkoliv se věnoval pouze atletice, byl díky své rychlosti v roce 1984 draftován týmem amerického fotbalu Dallas Cowboys. V témže roce si jej v basketbalovém draftu vybrali také Chicago Bulls. Za žádný z těchto týmů ale nikdy nenastoupil.
Ve třinácti letech dolétl na hranici 5,5 metru, v šestnácti zaběhl stovku za 10,6 sekundy a jako osmnáctiletý přeskočil osmimetrovou hranici. V roce 1979, po první velké medaili, kterou byl bronz na Panamerických hrách, přijal vycházející hvězdičku pod svá křídla trenér Tom Tellez a k dálce přidal svému svěřenci i sprint.
Na premiérovém MS v Helsinkách 1983 se tehdy dvaadvacetiletý atlet stal spolu s Jarmilou Kratochvílovou hlavní hvězdou - zvítězil ve stovce, dálce i krátké štafetě. Na své první olympiádě v Los Angeles 1984 vybojoval hned čtyři vítězství, když triumfoval i ve sprintu na 200 metrů.
Další olympijské hry v Soulu poznamenal dopingový skandál Lewisova velkého soupeře Kanaďana Bena Johnsona, který po diskvalifikaci přišel o světový rekord v běhu na 100 metrů a zlatou medaili i rekord musel přepustit právě Američanovi.
Před dvěma lety Johnson obvinil Lewise z účasti na spiknutí, které vedlo k tomu, že mu byl údajně při čekání na dopingovou zkoušku po závodu v Soulu v pivu podstrčen anabolický steroid stanozolol. Kanaďanovu kariéru ukončily opakované dopingové prohřešky.
Před pěti lety se dokonce mluvilo o tom, že dopoval také Lewis. Atletická federace USA a Národní olympijský výbor odtajnily jeho pozitivní dopingový nález, který pocházel z testování při národní kvalifikaci na olympiádu v Soulu. Sám atlet existenci pozitivního testu připustil s tím, že se jedná o dávno mrtvý případ.
"King Carl" se narodil jako Frederick Carlton Lewis 1. července 1961 ve městě Birmingham ve státě Alabama. Vyrůstal ve sportovní rodině, matka Evelyn byla jako překážkářka dokonce na olympijských hrách a otec William byl hráčem amerického fotbalu.
V roce 1963 se celá rodina přestěhovala do Willingboru v New Jersey, kde se Carl spolu s mladší sestrou Carol, také budoucí olympioničkou, začal věnovat atletice.
První skoky do dálky si zkoušeli v době, kdy je rodiče, učitelé na místní škole, poslali hrát si do písečného doskočiště na školním hřišti.
Nedlouho poté začal místní, dosud pouze dívčí, atletický klub přijímat i chlapce, a o Carltonově osudu bylo rozhodnuto. Svou úspěšnou kariéru uzavřel v roce 1997.