No jo, přišel král...

Carle Lewis
Carle LewisZdroj: Jan Hrouda
Atletika

Čím je fotbalu Pelé a hokeji Gretzky, tím je atletice Carl Lewis. Devítinásobný olympijský vítěz včera přijel do Česka si zahrát golf.

Sotva se Lewis objevil, osvědčil smysl pro humor. „No jo, přišel král…,“ zareagoval stylem sebevědomého amerického šampiona, když z tabule hvězd ostravského závodu spadla cedulka se jménem Usaina Bolta, čerstvého světového rekordmana v běhu na 100 metrů.

To jste udělal schválně?
„Možná za to můžu já a vítr okolo mě. (smích) Prožil jsem báječnou kariéru, která trvala osmnáct let. Byl to můj čas, ale ten teď patří těm mladším. Můj čas skončil.“

Co říkáte na Boltův nedávný rekord na sto metrů?
„Gratuluju mu. Je to báječné. Abych byl upřímný, myslím si, že se rekordy budou překonávat pořád. Teď je rekord 9,72 a všichni ho budou chtít překonat. Lidstvo bude stále rychlejší. Nevěřím, že je nějaká hranice. Za tři sta let budou lidi možná běhat za dvě sekundy.“

Kdo vyhraje olympijskou stovku v Pekingu? Bolt, Powell, nebo Gay?
„Kdybych odpověděl, nebylo by to fér. Jako Američan bych asi měl být na straně Tysona Gaye. Ale neudělám to. Doufám ve čtyři věci. Že budou na startu všichni nejlepší, všichni se do cíle dostanou zdraví, fanoušci z toho závodu budou šílet a na konci si všichni podají ruce. Věřím i za fanoušky, že to bude velký a čistý závod.“

Může ve čtvrtek v Ostravě překonat Usain Bolt světový rekord na 200 metrů?
„Je těžké předvídat jakýkoliv světový rekord. Já bych ho rád viděl. Ale nejdůležitější je, že to budou skvělé závody. A že v současnosti nejzajímavější sprinter na světě bude v Ostravě. Já, který jsem dvakrát vyhrál na stovce olympiádu a držel jsem i rekord, vím, jak zřídka se podaří vidět světového rekordmana na stovce poprvé po jeho úspěchu. Mohl být v pátek na Zlaté lize v Oslu, ale přijede do Ostravy. To je opravdu výjimečná věc.“

Je těžké překonávat sprinterské rekordy?
„Je to možná ještě o trochu těžší než dřív. Potřebujete mít podmínky, atmosféru. Sám Bolt, ani jeho trenér, podle mě teď nevědí, co dokáže na dvoustovce. Protože v sezoně zatím běhal jen stovky. Je otázka, jestli se mu formu podaří na dvoustovku převést.“

Ve skoku do dálky, což byla vaše nejslavnější disciplína, platí rekord Mike Powella už 17 let. Proč to tak je?
„Překonat rekord v dálce je opravdu obtížné. Je to nejtěžší disciplína. Je to vidět na tom, že rekord byl překonán jenom párkrát za století. Nejdřív Owen, pak Beamon, po víc než dvaceti letech Powell. A Mikův rekord možná taky vydrží přes dvacet let.“

Vy sám jste dálkařského rekordu nedosáhl možná proto, že jste odmítal závodit ve vyšších nadmořských výškách, kde je řidší vzduch. Nelitujete teď?
„Nesoutěžil jsem tam právě proto, že vím, že to pomáhá. Chtěl jsem rekord překonat ve výšce na úrovni moře. Ale nevyšlo to.“

To ale není úplně přesné. V roce 1982 jste podle svědků přeskočil devět metrů. Rozhodčí vám ale chybně odmávali přešlap…
„Pamatuju si to přesně. Bylo to přes devět metrů a technicky to přešlap nebyl. Rozhodčí udělali chybu, že to podle starých pravidel neodměřili. Já jsem si z toho vzal, že takový výkon jsem schopen zopakovat. Ovšem není to tak jednoduché, už se mi to nepodařilo.“

Máte ještě doma písek z vašeho posledního olympijského závodu v Atlantě?
„Někdo ho tam pořád mám. Dost lidí neví, že když jsem začínal tak, že mě rodiče nechali hlídat sestru, která dálku trénovala. Takže písek mi byl vlastně předurčen.“

Vaším hlavním rivalem na stovce byl Kanaďan Ben Johnson. Mluvil jste s ním  od olympijských her 1988, kde vás porazil, ale pak byl diskvalifikován za doping?
„Viděl jsem ho, ale nikdy jsme si od té doby nepromluvili. Nevím, co bych mu říkal. Leda, že bych mu pomohl najít práci, když byl v trestu…“

V roce 1980 jste zažil bojkot olympijských her v Moskvě. Jaký máte názor na úvahy o bojkotu olympijských her v Pekingu kvůli porušování lidských práv v Číně?
„Je to směšné. Je legrační, když lidi mluví o bojkotu. My jsme v roce 1980 bojkotovali Hry v Moskvě kvůli tomu, že Sovětský svaz vtrhnul do Afghánistánu. A teď jsme v Afghánistánu my! Olympijské hry jsou částí politického světa, v kterém žijeme. Čemu pomůže, když atlet v nejlepší formě zůstane doma. Přitom stovky tisíc lidí sedí doma a kupují čínské výrobky.“