Isinbajevová má proč se bát

Isinbajevová
IsinbajevováZdroj: Jan Hrouda
Atletika

Atletická Zlatá liga znovu ožívá a v jejím dnešním třetím pokračování v Římě se dva dosavadní fenoméni mohou dostat na hranu porážky.

Americký čtvrtkař Jeremy Wariner už si letos dvakrát vyzkoušel, jaké je to dívat se na záda krajanu LaShawnu Merritovi. A i slavná tyčkařka Jelena Isinbajevová se musí bát Američanky Jennifer Stuczynské.

Možná přišel okamžik, kdy už tajná zaříkávací formule, kterou Jelena Isinbajevová očarovává svojí tyč, nebude nic platná. Ruská tyčkařka se už v posledních dvou sezonách zastavila na místě a dnes v Římě musí čelit opravdové rivalce.

Američanka Jennifer Stuczynská, která se doma se svým trenérem připravuje ve spartánských podmínkách tmavé garáže, skočila o víkendu při americké národní kvalifi kaci 492 centimetrů. A poté se neúspěšně pokoušela překonat Isinbajevové světový rekord.

Ruska už dvě letní sezony po sobě neskočila víc než 491 centimetrů. Od chvíle, kdy se před dvěma lety rozhodla opustit trenéra Sergeje Trofimova a přešla k Vitaliji Petrovovi, pod nímž se rozvíjela genialita Sergeje Bubky, stagnuje.

Od slavného londýnského závodu před třemi lety, kdy Isinbajevová jako první žena o centimetr přeskočila pět metrů, už se k prestižní hranici nepřiblížila. A konkurence sílí.

„Jelena rozhodně není neporazitelná,“ říká reprezentantka Kateřina Baďurová, která Rusku málem pokořila na loňské Zlaté tretře.

Na římský souboj Isinbajevové se Stuczynskou se těší atletický svět. Ruska si své první závody tradičně plánuje až do střední fáze sezony.

Dnes se ukáže, jestli oproti loňsku udělala krok vpřed. Když ne, Američanka je připravená k útoku.

„Tenhle rok je pro mě velmi důležitý. Doufám, že bude nezapomenutelný,“ řekla Isinbajevová.

„Před olympiádou moc závodit nebudu. Chci být na vrcholu v Pekingu.“ Pokud Ruska dnes prohraje, Stuczynská získá důležitou psychologickou výhodu.

BITVA NA ČTVRTCE

V podobné situaci jako Isinbajevová je i americký čtvrtkař Jeremy Wariner. Od olympijského triumfu v Aténách neměl v běhu na 400 metrů konkurenci. Po jeho loňském čase 43,45 sekundy už experti spekulovali, kolik času mu zabere ubrat ještě dalších 27 setin ke světovému rekordu svého manažera Michaela Johnsona.

Letos se ale objevil jiný silný hráč. Další Američan LaShawn Merritt porazil Warinera na Zlaté lize v Berlíně a pak znovu, minulý týden na americké kvalifi kaci v Eugene.

„Nejsem zklamaný z toho, že jsem prohrál. Jsem ale nespokojený s tím, jak jsem běžel,“ reagoval Wariner. „Tohle mě bude motivovat, abych trénoval ještě víc. Myslím, že pro Peking jsem stále favoritem. Vím, co má člověk udělat, aby vyhrával.“

Wariner na tom není špatně. Letos už v Oslo o dvě setiny překonal hranici 44 setin a v tak brzké fázi sezony ještě nikdy neběžel tak rychle.

Jenomže Merritt běžel před týdnem v Eugene jen o dvě setiny pomaleji.

Zrodila se velká rivalita. V Římě se čeká zajímavý souboj také na stovce, kde se utkají stříbrný a bronzový z loňského mistrovství světa - Derrick Atkins z Baham a bývalý světový rekordman Asafa Powell z Jamajky.

Ve stínu těchto duelů se bude pět lídrů svých disciplín snažit udržet šanci na jackpot Zlaté ligy v hodnotě milionu dolarů. Jsou mezi nimi chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, keňská půlkařka Pamela Jelimová, Američan Bershawn Jackson na 400 metrů překážek, Španělka Josephine Onyxová na 100 metrů překážek a dálkař Hussein Al Sabee ze Saúdské Arábie.