Je tu éra Supermanů

Zdá se, že hluchá léta jsou pryč. Letošní atletický rok znovu rozmetal spekulace, že lidstvo se natolik přiblížilo k hranicím svých možností, že je už brzy nebude mít kdo překonávat.
Nováčci Usain Bolt, Dayron Robles nebo Barbora Špotáková i zkušení rekordmani Jelena Isinbajevová a Haile Gebrselassie nechali svět v úžasu a dali svému sportu nový rozměr.
Usain Bolt řekl, že není ani Supermanem, ani Flashem Gordonem. Svět si z něj však navzdory jeho přání vytvořil sportovního superhrdinu, kterého s potěšením uctívá.
„Lidé v Etiopii se normálně o sprinty nezajímají. Ale na olympiádě všichni, včetně mě, chtěli vidět Bolta. On létal. Tři zlaté medaile a tři světové rekordy, to je neuvěřitelné,“ řekl o Boltovi slavný etiopský vytrvalec Haile Gebrselassie.
ATLETICKÉ REKORDY 2008 |
MUŽI: Disciplína: 100 metrů mužů Atlet: Usain Bolt, Jamajka Výkon: 9,69 sekundy Čas a místo: 16. srpna, Peking 200 metrů mužů Usain Bolt 19,30 sekundy 20. srpna, Peking 4x100 metrů Nesta Carter, Michael Frater, Usain Bolt, Asafa Powell, Jamajka 37,10 sekundy 22. srpna, Peking 110 metrů překážek Dayron Robles, Kuba 12,87 sekundy 12. června, Ostrava Maraton Haile Gebrselassie, Etiopie 2:03:59 hodiny 28. září, Berlín 20 kilometrů chůze Vladimir Kanajkin, Rusko 1:16:53 hodiny 8. června, Saransk 50 kilometrů chůze Denis Nižegorodov, Rusko 3:34:14 hodiny 11. května, Čeboksary ŽENY: Disciplína: 5 000 metrů Atletka: Tiruneš Dibabaová, Etiopie Výkon: 14:11,15 minuty Čas a místo: 6. června, Oslo 3 000 metrů překážek Gulnara Galkinová, Rusko 8:58,81 minuty 17. srpna, Peking Tyč Jelena Isinbajevová, Rusko 505 centimetrů 18. srpna, Peking Oštěp BARBORA ŠPOTÁKOVÁ, ČESKO 72,28 metru 13. září, Stuttgart |
Působil jako zjevení z vesmíru. Začali se ozývat i lidé, kterým je taková suverenita podezřelá. Zvlášť po nedávné aféře kolem laboratoře BALCO, kdy vyšlo najevo, že existoval řízený dopingový program s do té doby nezjistitelnou dopingovou látkou.
Mezi kritiky patřil i legendární atlet Carl Car Lewis, kterému jamajská štafeta na 4x100 metrů sebrala jeho poslední světový rekord.
„Byla zlomena bariéra, o kterou marně usilovaly celé generace sprinterů, kteří si, jak vyšlo najevo, pomáhali dopingem. Je jenom přirozené, že je tady podezření,“ řekl šéf německého svazu Clemens Prokop.
„Jestli někdo Bolta kritizuje jenom proto, že běhá rychle, přijde mi to nefér,“ říká zase Gebrselassie. „Pro mě je Usain požehnaným talentem. Je důležité, že atletika je čistý sport.“
Atletika bohužel úplně čistým sportem zdaleka není. Důkazem je velká dopingová aféra ruských chodců, kteří letos překonali dva rekordy. Mezi postiženou pěticí chybí Denis Nižegorodov, který zašel historický čas na padesátce v Čeboksarech.
První dva z červnové dvacítky v Saransku, Sergej Morozov a Vladimir Kanajkin, dostali minulý měsíc dvouletý trest za užití látky EPO. Morozov o rekord přišel, Kanajkinův výkon však zatím mezinárodní federace IAAF uznává.
Pochybnosti však letos jednoznačně zastínilo nadšení nad fenomenálními výkony. Gebrselassie se v maratonu jako první člověk dostal pod hranici dvou hodin a čtyř minut.
Tiruneš Dibabaová vyhrotila letitý souboj s etiopskou krajankou Meseret Defarovou a její rekord na 5000 metrů vylepšila o víc než pět sekund. Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová pod trenérem Vitalijem Petrovem konečně našla techniku a centimetry nad hranicí pěti metrů přidávala hned třikrát.
Svět ale objevil také Kubánce Dayrona Roblese. Muž s jemnou tváří, studentskými brýlemi a stehny jak větve dubu zaběhl rekord na 110 metrů překážek v červnu na ostravské Zlaté tretře.
„Je to extra třída. Když ho vidím vedle sebe stát, říkám si, že jsem o dva roky mladší. Je vysoký jak já, ale stehna má dvakrát taková. Je to černý Kubánec, i stavba těla je důležitá,“ takhle Roblese chválil reprezentant Petr Svoboda minulou zimu.
Robles pak v sezoně své předpoklady naplnil.