Škrobáková do finále neprošla, Bolt exceloval
AKTUALIZOVÁNO –Štěstí dnes potkalo na atletickém mistrovství světa Jaroslava Bábu. Český výškař se musel o postup do pátečního finále strachovat až do samotného závěru kvalifikace, neboť třikrát shodil limit 230 cm.
Díky prvnímu úspěšnému pokusu na 227 cm však bude Bába přece jen bojovat o medaili, neboť nakonec obsadil společně s Polákem Sylwestrem Bednarkem dvanácté místo, poslední postupové.
"Pak mi děkoval, že jsem to neskočil," usmíval se v mixzóně už uvolněný Bába. Pokud by totiž překonal 230 cm, Bednarek by se do finále nepodíval. "Je to dobře, že postoupil, je to mladej kluk," poznamenal český skokan s úsměvem. O jejich osudu rozhodl závěrečný neúspěšný pokus Brazilce Jesseho de Limy, který je mohl ještě oba odsunout mimo finále.
Mistrovství světa v atletice 2009 Berlín: Kompletní zpravodajství čtěte zde»
Bába aktuální situaci ve výsledcích nesledoval. Vůbec netušil, jestli postupuje, či nikoliv. Zhruba minutu byl v nejistotě. "Pak na mě trenér volal, že je to dobré, že jsem dvanáctý. Tak to ze mě trošku spadlo. Ale ze začátku jsem netušil, koukal jsem kolem sebe a nic, na výsledkové tabuli celé pořadí neukazovali," popsal dramatickou situaci Bába.
V kvalifikaci se nemohl srovnat s měkkým povrchem. "Nejsem na to moc zvyklý. Vyhovuje to silovým typům, co mají dobrý odraz," řekl. Výšku znamenající bez ohledu na pořadí jistotu finále 230 cm ale málem přeskočil napotřetí, laťka spadla jen po malém kontaktu s lýtky.
"Možná je to dobře, nechám si to na finále. Horší by bylo, kdyby to takhle dopadlo v pátek," uvedl Bába. Často se totiž stává, že komu se nedaří v kvalifikaci, ve finále skáče výborně. "Proto se finále nebojím. Bude to jiný závod. Trénink jsme tak postavili. Bude to otevřené, ale 230 na medaili stačit nebude," odhadl.
Kvalifikační limit přeskočilo osm výškařů včetně Rusů Rybakova s Uchovem či Američana Mansona. Naopak vypadli poslední dva mistři světa Jurij Krymarenko z Ukrajiny a obhájce titulu Donald Thomas z Baham.
Škrobáková na finále nedosáhla
Překážkářka Lucie Škrobáková bojovala o účast ve finále mistrovství světa v Berlíně marně a obsadila celkové dvanácté místo.
V úvodním semifinálovém běhu dnes skončila čtvrtá časem 12,92 sekundy. K postupu do večerního boje o medaile byl potřeba výkon 12,73, což je hodnota českého rekordu Škrobákové z letošního července.
"S takovým časem se na mistrovství světa do finále nepostupuje," uznala Škrobáková. Potěšila ji ale skutečnost, že byla druhou Evropankou za Irkou Derval O'Rourkeovou, která byla poslední postupující do finále. Už se těšila na mistrovství Evropy v Barceloně v příštím roce. "Tam budu ve svém živlo. Ale tady musím přiznat, že na ně ještě nemám," konstatovala.
Potřebné dvě desetiny ztratila na startu. "Byla jsem suverénně nejhorší," prohlásila. Přitom neměla špatnou reakci. "I dráha mi přišla dobrá. Ale já to vím, nemám takový rozjezd. Umím zabrat od druhé překážky do konce, ale dneska jsem to nedohnala," uvedla sedmadvacetiletá atletka.
Cítila se dobře, i když byla po úterním rozběhu trochu unavená a lehce ji bolelo koleno. "Ale to bylo v pohodě, když mi bouchli za zadkem, tak jsem to nevnímala," mávla rukou halová vicemistryně Evropy.
Její výkon prý není oslňující, ale ani podprůměrný. "Jsem tak trochu spokojená. Loni bych za to skákala do stropu," připomněla, že pod 13 sekund běžela poprvé právě loni. "Předvedla jsem svůj lepší standard," dodala.
Nejrychlejší v semifinále byla vítězka třetího rozběhu Američanka Dawn Harperová. Olympijská šampionka v Pekingu zaostala časem 12,48 pouze o jednu setinu za letošním světovým maximem krajanky Lolo Jonesové, která v Berlíně chybí.
V semifinále mužského závodu na 400 metrů zaběhl olympijský vítěz LaShawn Merritt z USA nejlepší čas sezony 44,37.
Bolt opět exceloval
Jamajský sprinter Usain Bolt pokračuje ve spanilé jízdě mistrovstvím světa v Berlíně. V dnešním semifinále závodu na 200 metrů běžel opět jako při tréninku, přesto předvedl nejrychlejší výkon ze všech 20,08 sekundy. Do čtvrtečního finále prošli všichni favorité, ale Bolt nebude mít při své formě konkurenci.
Druhý nejlepší čas předvedl Američan Wallace Spearmon (20,14).
Po Boltově úžasném světovém rekordu na 100 metrů 9,58 sekundy se i na dvoustovce počítá s útokem na jeho historické maximum.
Na startu není Američan Tyson Gay, který se po prohraném finále na 100 metrů z dvoustovky odhlásil kvůli zdravotním potížím a nejspíš přijde i o svůj rekord šampionátu z Ósaky, kde vyhrál za 19,76. Boltův světový rekord z olympiády v Pekingu má hodnotu 19,30.
Jamajčan ale varuje, že světový rekord překonat nemusí. "Pracoval jsem v tréninku hlavně na stometrovém sprintu, dvoustovku jsem trochu šidil," přiznal po semifinále. Cítil se však lépe než při úterním čtvrtfinále. "O dost lépe, včera jsem málem usnul," prohlásil Bolt. K lepší náladě mu mohlo pomoci i lepší počasí, v Berlíně se pohybují teploty i večer kolem 25 stupňů Celsia.
Druhé zlato pro Němce
Posledním pokusem vybojoval německý diskař Robert Harting titul mistra světa v soutěži, která přinesla velké drama. Vítěz kvalifikace si v závěrečné sérii vytvořil osobní maximum 69,43 metru a překonal o 28 centimetrů Poláka Piotra Malachowského, jenž v předchozím pokusu hodil dokonce národní rekord.
Třetí místo obsadil lídr letošních tabulek Gerd Kanter z Estonska a těsně pod stupni vítězů skončil další velký favorit, dvojnásobný olympijský vítěz Virgilius Alekna z Litvy.
Harting navázal na úterní triumf oštěpařky Steffi Neriusové, která po souboji s Barborou Špotákovou získala pro pořádající zemi první zlato.
Čtyřiadvacetiletý vrhač z Berlína vylepšil druhé místo z předloňského šampionátu v Ósace a své vítězství oslavil bujaře: nejprve na sobě roztrhal reprezentační dres a poté zdvihl do vzduchu maskota mistrovství, který k němu přiběhl.
V běhu na 1500 metrů získal zlato pro Bahrajn nečekaně Jusuf Sád Kamel, který strávil značnou část sezony snahou vrátit se do reprezentačního dresu rodné Keni. Syn legendárního Billyho Konchellaha, dvojnásobného světového šampiona na osmistovce, dnes ve finiši předstihl dlouho vedoucího Etiopana Deresseho Mekonnena.
Třetí skončil obhájce titulu a další keňský rodák Bernard Lagat, který reprezentuje Spojené státy americké. Na keňské favority medaile nezbyla. Lídr letošních tabulek Augustine Choge skončil pátý za krajanem Asbelem Kipropem.
Kamel, jenž se připravuje pod vedením manažera jamajské sprinterské hvězdy Rickyho Simmse, přestal letos závodit za Bahrajn kvůli nevyplacené mzdě a prémiím. Úsilí šestadvacetiletého běžce vrátit se do keňského týmu však skončilo nezdarem, takže v červenci krátce před šampionátem se znovu objevil na dráze na mítinku v Lausanne pod vlajkou arabské země. V Berlíně dnes v červenobílém dresu vybojoval životní úspěch.
Mistryní světa v běhu na 100 metrů překážek se stala Jamajčanka Brigitte Fosterová-Hyltonová, která zkompletovala svou sbírku medailí z MS po bronzu z roku 2005 a stříbru z roku 2003. Neuspěla olympijská vítězka z Pekingu Američanka Dawn Harperová, která po špatném startu doběhla sedmá. Česká rekordmanka Lucie Škrobáková byla vyřazena v podvečerním semifinále.
Pro Cechlovou atletické MS končí
Pro diskařku Věru Cechlovou skončilo mistrovství světa v Berlíně už dnešní kvalifikací. Ze tří pokusů ani jednou nepřelétlo její náčiní šedesátimetrovou hranici a musela se spokojit s celkovým 18. místem. Přesto Cechlová nesmutnila, její letošní přípravu totiž vážně narušily problémy se zánětem v Achillově šlaše a v zubu.
Bronzová medailistka z Helsinek 2005 zahájila soutěž pokusem dlouhým 57,87, který byl daleko vzdálen kvalifikačnímu limitu 61,50. Přestože se česká vrhačka zlepšila až na 59,52, od postupu ji dělilo více než půldruhého metru. K tomu bylo třeba hodit alespoň 61,08.
"Po těch peripetiích jsem se nakonec tady cítila dobře, ale nestíhala jsem techniku," vysvětlila Cechlová.
Byla zklamaná, ale nedošlo na slzy, které v jejím podání obvykle při neúspěchu přijdou na řadu. "Je to zklamání, ale udělala jsem pro to maximum," prohlásila. Měsíc a půl házela s ortézou a zatejpovanou šlachou na noze. Teď už ji noha nebolí.
"Už jsem se dostávala do rychlosti, ale samozřejmě to načasování je úplně jiné," řekla ke špatné technice hodů.
V sezoně bude házet dál, ale bude prý v pohodě a v klidu. Pak se chce dát zdravotně do pořádku. "Přitom jsem o sebe dost pečovala, měla jsem kolem sebe dost lidí, kteří mi pomáhali. I kvůli nim mě to mrzí," řekla.
"Ale to léčení asi bude delší, i s přibývajícím věkem to nepodceňuji," uvedla třicetiletá diskařka. Konec kariéry či mateřské povinnosti zatím neplánuje. "Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy," dodala.
Loučení se světovými šampionáty zhořklo domácí veteránce France Dietzschové. Obhájkyně prvenství skončila až za českou reprezentantkou a rovněž bude ve finále chybět. Jednačtyřicetiletá diskařka od Tokia 1991 nechyběla na jediném MS, tituly získala v letech 1999, 2005 a 2007.
Svoboda suverénně postoupil do semifinále
Překážkář Petr Svoboda si v dopoledním rozběhu na mistrovství světa v Berlíně bez potíží zajistil postup do semifinále na 110 metrů. Svůj běh společně s Francouzem Garfieldem Darienem vyhrál v čase 13,56 sekundy.
Český rekordman, který musel kvůli svalovému zranění vynechat měsíc z přípravného období, měl tradičně slabší start, od poloviny trati však jasně mířil za postupem. V cíli si dokonce dovolil vítězné gesto a poslal do hlediště polibek směrem k českým fanouškům, mezi nimž byla i zpěvačka Monika Absolonová.
Na času Svobodovi nezáleželo, důležitý pro něj byl postup. V polovině cílové rovinky ale nakopl kolenem překážku, až si sedřel kůži. "To mě trochu rozhodilo, trefil jsem ji hodně," prozradil Svoboda a ukázal krvavý šrám. "Ale nebylo potřeba běžet nadoraz, odpálit tu atomovku ve mně," dodal, že se trochu šetřil.
Svobodu překvapilo, že v rozbězích se neběhaly nijak rychlé časy. Nejlepší byl Maďar Daniel Kiss s výkonem 13,34 sekundy, favorité ale byli pomalejší. "Dá se běžet s každým, ale myslím si, že v semifinále to bude stejně masakr," předpověděl před čtvrtečním během. Finále je pak na programu ještě týž večer. "Myslím, že to bude dobré," věřil v další postup.
Mistrovství světa v atletice 2009 Berlín: Kompletní zpravodajství čtěte zde»
Svoboda má šanci dostat se do boje o medaile i proto, že svalové zranění postihlo olympijského vítěze Dayrona Roblese z Kuby a jeho start v semifinále je nejistý. Potíže s kotníkem měl i letos velmi rychlý Američan Aries Merritt, který ze Svobodova běhu nepostoupil. "Já mám ale pořád stejné šance jako předtím," usmíval se český překážkář.
Robles si obnovil staré zranění ze zimní sezony. "Bolí to a nemůžu běžet tak rychle, jak bych chtěl nebo jako obvykle mohu," prohlásil Kubánec, který drží světový rekord z ostravské Zlaté tretry. Ještě neřekl, zda semifinále poběží. "Budeme na zranění pracovat s lékaři a týmem a uvidíme zítra," uvedl.
Svoboda se už před rozběhem nechal slyšet, že je jako český Usain Bolt nad překážkami. Ne proto, že je tak rychlý, ale že má pomalejší start. "Jenomže jsem to přehnal. Protože to, co předvedl..." pozastavil se u Boltova famózního startu, po kterém následoval světový rekord 9,58 sekundy.
"Takže když on běžel takový výkon, tak se dá běžet i nad překážkami rychle," myslel si. Chce teď ale raději zůstat "český Svoboda". "Aby i tohle jméno bylo jednou pojmem," prohlásil.
Dibabaová kvůli zranění neběžela ani pět kilometrů
Etiopská vytrvalkyně Tiruneš Dibabaová se na mistrovství světa v Berlíně nepředstavila divákům ani v jednom závodě.
Kvůli problémům se zraněnou nohou nemohla obhajovat titul na desetikilometrové trati, dnes se nepostavila ani do rozběhu na poloviční vzdálenosti.
Hlavní favoritkou tak zůstala její krajanka Meseret Defarová, která bez problémů postoupila do finále.
Jméno Dibabaová v sobotním závodě přesto chybět nebude, protože se do něj kvalifikovala alespoň osmnáctiletá sestra zraněné běžkyně Genzebe.
Mistrovství světa v atletice v Berlíně:
Finále:
Muži:
1500 m: 1. Kamel (Bahr.) 3:35,93, 2. Mekonnen (Et.) 3:36,01, 3. Lagat (USA) 3:36,20, 4. Kiprop 3:36,47, 5. Choge (oba Keňa) 3:36,53, 6. Mustauí (Mar.) 3:36,57, 7. Baala (Fr.) 3:36,99, 8. Lomong (USA) 3:37,62.
Disk: 1. Harting (Něm.) 69,43, 2. Malachowski (Pol.) 69,15, 3. Kanter (Est.) 66,88, 4. Alekna (Lit.) 66,36, 5. Malone (USA) 66,06, 6. Kövagó (Maď.) 65,17, 7. Piščalnikov (Rus.) 65,02, 8. Mayer (Rak.) 63,17.
Ženy:
800 m: 1. Semenyaová (JAR) 1:55,45, 2. Jepkosgeiová (Keňa) 1:57,90, 3. Meadowsová (Brit.) 1:57,93, 4. Krevsunová (Ukr.) 1:58,00, 5. Savinovová (Rus.) 1:58,68, 6. Cusmaová-Piccioneová (It.) 1:58,81, 7. Martinezová (Šp.) 1:58,81, 8. Okorová (Brit.) 2:00,32.
100 m př. (vítr +0,2 m/s): 1. Fosterová-Hyltonová (Jam.) 12,51, 2. Lopesová-Schliepová (Kan.) 12,54, 3. Ennisová-Londonová (Jam.) 12,55, 4. O'Rourkeová (Ir.) 12,67, 5. McLellanová (Austr.) 12,70, 6. Powellová 12,78, 7. Harperová (obě USA) 12,81, 8. Felicienová (Kan.) 15,53, ...12. Škrobáková (ČR) 12,92 - vyřazena v semifinále.
Rozběhy a kvalifikace:
Muži:
110 m př. - rozběhy: 1. Kiss (Maď.) 13,34, ...11. Svoboda (ČR) 13,56.
Výška - kvalifikace: 1. Ioannu (Kypr) 230, ...12. Bába (ČR) a Bednarek (Pol.) 227.
400 m - semifinále: 1. Merritt (USA) 44,37.
200 m - semifinále: 1. Bolt (Jam.) 20,08,
Ženy:
5000 m - rozběhy: 1. Defarová (Et.) 15:16,46.
Disk - kvalifikace: 1. Ma Süe-ťün (Čína) 63,38, ...18. Cechlová (ČR) 59,52 - nepostoupila.
100 m př. - semifinále: 1. Harperová (USA) 12,48, ...12. Škrobáková (ČR) 12,92.
200 m - rozběhy: 1. Hookerová (USA) 22,51.