ČTK
Atletika
Vstoupit do diskuse (1)

Sprinter Usain Bolt odjede z mistrovství světa v Berlíně se třemi zlatými medailemi a dvěma světovými rekordy z finále závodů na 100 a 200 metrů.

Jamajčané dnes ve složení Steve Mullings, Michael Frater, Bolt a Asafa Powell vyhráli štafetu na 4x100 metrů v času 37,31 sekundy, čímž za vlastním světovým maximem z Pekingu zaostali o 21 setin.

"Bylo to skvělé mistrovství světa, i když štafeta byla bez světového rekordu. Ale naším cílem bylo hlavně zlato," uvedl Bolt. Pak před žurnalisty na tiskové konferenci zopakoval, že nebyl v Berlíně ve své nejlepší formě. "V Pekingu jsem na to byl lépe, tady to nebylo ideální. Ale jsem rychlý, takže je to v pořádku," usmíval se.

Mistrovství světa v atletice 2009 Berlín:
Kompletní zpravodajství čtěte zde »

Na druhém místě doběhli sprinteři z Trinidadu a Tobaga, kteří výkonem 37,62 sekundy vytvořili národní rekord a chvíli pořádně zatápěli vítězným Jamajčanům, jimž se vůbec nepovedly předávky. Finišman Powell, třetí muž z individuální stovky, musel vůbec první titul ve štafetě pro Jamajku až do cílové šachovnice mohutně bránit.

Bolt, jak ho možná neznáte »

Právě předávka mezi Boltem a Powellem úplně nevyšla, trojnásobný mistr světa bývalého světového rekordmana doběhl. "Jasně, že to byla Usainova chyba," rozesmál se Powell. Okamžitě ale zvážněl. "Je skvělé být s ním v týmu, dodá to sebevědomí," prohlásil. Cílovou rovinku běžel proto, aby v zatáčce nepokoušel své bolavé tříslo. "Škoda, že neběželi Američané, ale ještě se určitě potkáme. Ale stejně to bude stejné," rozesmál se Powell.

Jamajská předávka Bolt - Powell ve štafetě.Jamajská předávka Bolt - Powell ve štafetě. • ČTK/AP

Třetí místo obsadili Britové v čase 38,02 sekundy. Vyplatil se jim tak protest, který podali po rozbězích proti americkému kvartetu, které bylo následně kvůli špatné třetí předávce diskvalifikován.

Kvůli poslednímu vystoupení Bolta na MS se opět před startem závodu zvedli všichni diváci zaplněného stadionu pro 70.000 lidí. Jamajský hrdina za celkem devět sprintů obdržel na mistrovství světa prémii 340.000 dolarů, v přepočtu šest milionu korun. Dnes na jeho konto přibyla čtvrtina z částky 80.000 dolarů za vítězství.

Boltovi se prý vítězství nikdy neomrzí. "Dneska to navíc byla velká legrace. Je to vždy zábavnější, když běžíte v týmu, než když sprintujete sám," řekl novinářům. V cíli opět laškoval s maskotem jménem Berlino. "Mám ho rád, vyměnili jsme si dresy," usmíval se sprinterský fenomén. "Ne, kecám," rozesmál se.

Že nepadl světový rekord, vzal na sebe. "Je to tak trochu i moje chyba, už jsem byl unavený," prohlásil. "Proti Trinidadu to byla těžká práce, i když s těmi chlapci to není snadné nikdy," otočil se na vedle sedící stříbrné sprintery. "Byl jsem opravdu vyřízený, zatáčku jsem neběžel vůbec dobře a byl jsem moc rád, že už jsem ten kolík předal Asafovi," prohlásil Bolt.

Nemyslí si, že by se na šampionátu v Berlíně stal legendou, i když posunul vlastní světové rekordy na obou sprintech do říše snů. "Až se budu v dalších letech stávat znovu a znovu šampionem, pak se stanu legendou," uvedl sprinter, který v pátek oslavil 23. narozeniny. V Berlíně připomněl slavné vystoupení americké legendy Jesseho Owense, který na tomtéž stadionu na olympiádě v roce 1936 získal stejné tři zlaté medaile a přidal navíc titul ve skoku do dálky.

Sezonu chce dokončit hlavně zdravý, pak se vrátí domů. "A budu odpočívat, chodit do klubu a na pláž," plánoval s úsměvem. Dnes večer jamajský tým chystá v Berlíně velký večírek na oslavu. "Ale je to přísně tajné, kam jdeme," usmíval se potutelně Bolt. Další členové štafety jen přikyvovali. "Kamkoliv půjde, jdu za ním," vtipkoval Powell.

4x100 m:
1. Jamajka (Mullings, Frater, Bolt, Powell) 37,31
2. Trinidad a Tobago (Brown, Burns, Callander, Thompson) 37,62
3. Británie (Williamson, Edgar, Devonish, Aikines-Aryeetey) 38,02
4. Japonsko 38,30
5. Kanada 38,39
6. Itálie 38,54
7. Brazílie 38,56
8. Francie 39,21

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů