Jan Jaroch
6. září 2022 • 21:20

Finsko - Česko 98:88. Marné dotahování a křeč v náručí vlčí smečky

Autor: Jan Jaroch
Vstoupit do diskuse
5
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Herec Novotný kopal za Spartu. S kamarádem Pulkrabem řešil Slavii
Brno na dně: Jak vypadá tvrdá realita v klubu. Proč ještě Bartoněk neprodal? Roli hraje i Krejčí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Perkele! Známé finské zakletí zřejmého významu se hodí na výkon českých basketbalistů, kteří na EuroBasketu prohráli třetí ze čtyř zápasů a ve čtvrtek hrají o holý život s Izraelem. Porážka znamená konec v základní skupině, vítězství (snad) postup do osmifinále ze čtvrtého místa a berlínský střet pravděpodobně s Giannisem Antetokounmpem a jeho Řeckem. Tak jsou rozdané karty po dalším křečovitém výkonu a krachu s Finy 88:98.Dobrých pět tisíc příznivců finské „vlčí smečky“ pělo chorály. Do O2 areny dorazila opět příjemná návštěva 10 381 diváků, česká polovina si však musela povzdechnout nad další ranou pro v minulosti tak úspěšný český tým. Jeho last dance v Praze zatím připomíná hodně křečovitý ploužák.

Finové, na které si přišel podívat i kouč české hokejové reprezentace Kari Jalonen, hráli proti Čechům o všechno. Porážka by pro ně znamenala konec v turnaji. Ukázali však, proč patří k týmům na vzestupu a že mají ve svém středu hvězdu první velikosti – Lauriho Markkanena, autora 34 bodů. Jeho někdejší spoluhráč z Chicaga Tomáš Satoranský do utkání nastoupil i s handicapem nedoléčeného kotníku, ale za 26 minut trefil jedinou z osmi střel a končil na dvou bodech a úsek s ním na palubovce Česko prohrálo o 13 bodů. Druhý český lídr Jan Veselý se vyfauloval sedm minut před koncem, když spáchal tři osobní chyby v krátkém sledu a kouč Ginzburg ho po čtvrtém faulu nevystřídal. Ostrostřelec Martin Peterka minul tři ze čtyř trojkových pokusů. Vyjma kapitána Vojtěch Hrubana se nenašel nikdo, kdo by mohl strhnout ostatní. A ten ještě končil zápas s lehkým výronem kotníku a musel do ledové lázně.

Češi se snažili, tenhle tým je ale v nepohodě. Když v poslední čtvrtině stáhli na sedm bodů, hned dostali zase trojku. A tak pořád dokola, koš za koš. Na zvrat nebylo…

Bod zlomu

Stále stejný příběh – nadechnou se, aby vzápětí hluchou pasáží všechno pokazili. Na turnaji jich mají čeští hráči tolik... V koncovce druhé čtvrtiny udělali za dvě minuty skvělou šňůru 12:0, stáhli manko na tři i díky přítomnosti Ondřeje Balvína, jenž pozvedl doskakování. Nevadí, že Češi dostali trojku do šatny, po návratu na palubovku je ale z perimetru opět potrestal Markkanen a finská mašina zase spustila.

Ta česká jen nefunkčně supěla a vyprodukovala za třetí čtvrtinu 8 ztrát! A v její první pětiminutovce jen 2 body. České střídačce hráli nervy, kouč Ginzburg dostal technickou chybu. Po trojce Henriho Kantonena ze 27. minuty vedli Finové nejvyšším náskokem v utkání - 18 bodů. A i kvůli spornému metru rozhodčích, kteří pískli Patriku Audovi dva útočné fauly při boji o pozici, či nasbírání čtyř faulů za pouhých 56 vteřin poslední části, se otočka nekonala.

Statistika zápasu

Moderní basketbal, to je hra trojek, zeptejte se Stepha Curryho. Statistiky zápasu byly v podstatě vyrovnané, až na jednu. Finové trefili 15 z 32 trojek, což je senzační úspěšnost 47 procent. Ani Češi nebyli vůbec marní (42 procent), z perimetru však zvedli jen 19 pokusů a na trojky prohráli 8:15.

Hráč zápasu: Lauri Markkanen

Natloukl si bok, ale hrál famózně. Rozhodčí mu dávali superstar bonus, chránili ho. Ale 212 centimetrů vysoký borec z Utahu Jazz také ukázal, že je v téhle roli na ME právem. Česko zpražil 34 body, k nim přidal 10 doskočených míčů. Minul jedinou ze čtrnácti střílených šestek. Jediný, kdo ho z českého týmu dokázal zpomalit, byl Jan Veselý. A ten se víceméně na něm vyfauloval dlouho před koncem utkání.

POHLED: Češi to zvládnou. I přes statistiku, v které jsou nejhorší na EuroBasketu
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
5
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud