27. srpna 2019 • 13:09

Nadějná porážka. Češi zakončili přípravu na MS, s Litvou padli o tři body

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Čeští basketbalisté zakončili přípravu na mistrovství světa porážkou 79:82 s Litvou, se silným celkem ale dlouho drželi krok a herně předvedli výborný výkon. Favorit rozhodl o výhře až 15 sekund před koncem. Do šampionátu vstoupí česká reprezentace v neděli zápasem proti obhájcům z USA.

"Podali jsme dobrý výkon, hráči bojovali jako lvi a to je dobrá věc do budoucna," řekl Ginzburg. "Nebyl to podobný soupeř jako Amerika ani jako Japonsko, spíš jako Turecko. Ale funguje nám chemie, dobře bráníme a celkově jsem s přípravou spokojen," dodal.

"Litva je špička v Evropě a i na světě budou hrát o přední místa. My jsme s nimi dokázali hrát vyrovnaný zápas a někdy jsme je i přehrávali, takže myslím, že forma je," přidal pivot Martin Peterka. "Teď jsme zklamaní, bylo to blízko, ale pořád je to příprava a ostré zápasy teprve přijdou," prohlásil.

Vstup do zápasu patřil českému týmu, který si v úvodní čtvrtině vypracoval jedenáctibodový náskok. Litva se však v závěru zlepšila, druhou čtvrtinu čtvrtý celek z posledního mistrovství světa vyhrál 28:17 a v poločase vedl 42:39.

Litva poté především díky dobré střelbě za tři body udržovala vedení, ale Češi přešli na osobní obranu a zásluhou zlepšeného doskoku a velké bojovnosti se dostali zpět do zápasu. Tři minuty před koncem dokonce vedli o čtyři body, avšak minutu a půl před koncem snížil Jonas Mačilius na rozdíl jediného bodu.

Program MS - kdy hrají Češi?

1. září (14:30 SEČ): Česko - USA
3. září (10:30 SEČ): Japonsko - Česko
5. září (10:30 SEČ): Turecko - Česko

Tomáš Satoranský mohl náskok české reprezentace pojistit, ale minul oba trestné hody. Litva naopak po faulu Ondřeje Balvína proměnila obě šestky a vedla o bod. Vzápětí Satoranský pod tlakem minul a Litevci vítězství potvrdili z trestných hodů.

"Dohodli jsme se a něco jsme zahráli. Tomáš je náš lídr, vzal to na sebe, to se dalo čekat. Nikdo mu to nevyčítá. Když mu to vyjde na mistrovství a pomůže tím k výhře, tak jedině dobře," řekl Peterka.

Nejlepším střelcem českého týmu byl Jaromír Bohačík s 16 body, Satoranský s Peterkou přidali po třinácti. "Jestli střelecká forma přišla v posledním zápase před mistrovstvím, tak je to super. Snad jsem to načasoval dobře a bude to pokračovat i na šampionátu, protože doteď jsem se trápil," uvedl Peterka.

Do sestavy se vrátil kapitán Pavel Pumprla, který v Soulu dosud kvůli zranění kotníku z předchozího turnaje v Hamburku nenastoupil. Proti Litvě odehrál necelých deset minut.

Český tým tak zakončil přípravu s bilancí sedmi výher a dvou porážek, když kromě Litvy nestačil jen na Německo. Do šampionátu, na němž se naposledy představilo před 37 lety ještě Československo, vstoupí reprezentanti v neděli proti USA a v základní skupině se poté utkají ještě s Japonskem a Tureckem.

Přípravný turnaj basketbalistů v Soulu:

ČR - Litva 79:82 (22:14, 39:42, 64:65)
Nejvíce bodů: Bohačík 16, Satoranský a Peterka po 13, Auda a Balvín po 10 - Kalnietis 12, Sabonis a Kuzminskas po 11. Fauly: 23:18. Trestné hody: 9/7 - 18/15. Trojky: 8:9. Doskoky: 30:29.

Korea - Angola 91:76 (21:24, 46:43, 71:61)